52

Od 2G do 5G, czyli jak na przestrzeni lat zmieniała się sieć Plusa

5G to już nie taka odległa pieśń przyszłości, nowa technologia już niedługo na dobre zagości w naszych smartfonach czy routerach. Przed nami aukcja na 4 bloki o szerokości 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz, którą rozpisał już UKE. Na początek w wersji NSA (Non Stand Alone, czyli obok 4G), później już ostateczna wersja 5G SA (Stand Alone - samodzielne 5G).

Pierwsze komercyjne wdrożenie sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD

Zanim jednak do tego dojdzie, już teraz będziemy mogli skorzystać z technologii 5G, dzięki pierwszemu komercyjnemu wdrożeniu sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD na nadajnikach Plusa. TDD, to najnowsza technologia znana z wdrożeń 5G w USA i Chinach, polegająca na wydzieleniu dodatkowego pasma dla użytkowników korzystających z urządzeń wspierających nową technologię. Nie będzie więc to tak jak w przypadku innych wdrożeń w Polsce i dzielenia pasma pomiędzy użytkowników korzystających z 4G i 5G, a realizacja transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink (dodatkowy pas na autostradzie).

Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus:

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G.

Trochę historii – droga od 2G do 5G w Plusie

Taki przełom w historii i znaczący skok w technologii telefonii komórkowej, to doskonała okazja do przypomnienia sobie jak do tego doszło. Plus miał swój znaczący udział w wielu dotychczasowych przełomach, warto je sobie więc przypomnieć.

Komercyjny start działalności operatora komórkowego Plus datowany jest na 1 października 1996 r., i co ciekawe, kilkudziesięciu, którzy świętowali wtedy ten debiut na polskim rynku pracuje u tego operatora do dziś. Już rok później Plus uruchamia rewolucyjną w tamtym okresie usługę wysyłania wiadomości SMS. Kolejny rok to premiera usługi roamingu i marki Simplus, która była pierwszą ofertą na kartę na rynku.

1999 rok, to pierwszy rok z internetem mobilnym w technologii WAP, ale już rok później to debiut usługi pakietowej transmisji danych – GPRS na częstotliwości 1800 MHz.

W 2002 roku w Plusie pojawia się usługa MMS, czyli rozbudowane o możliwość wysyłania multimediów usługa SMS, a w 2003 udostępniona zostaje technologia transmisji danych EDGE i dostęp do internetu w technologii WLAN.

Pierwsze oferty nielimitowanych rozmów, na początek w ramach własnej sieci pojawiają się w Plusie w 2005 roku. Po drodze pojawia się jeszcze w Plusie udostępnienie mobilnego internetu w ofertach na kartę w 2006 roku, premiera serwisu Muzodajnia w 2008 roku, czy płatności mobilne za usługi i towary w sieci – Płać komórką w 2009, a w 2010 roku Plus rozpoczyna testy transmisji danych w technologii LTE, by w 2011 roku  jako pierwszy operator komórkowy w Polsce rozpocząć świadczenie usługi transmisji danych w tej nowej technologii LTE. Technologia ta została udostępniona użytkownikom oferty na kartę w 2013 roku.

Rok później Plus rozpoczyna testy LTE-Advanced, czyli technologii, która pozwala na osiągnięcie prędkości pobierania na poziomie 225 Mb/s na częstotliwości 800 MHz w paśmie 2×15 MHz oraz 300 Mb/s, dzięki połączeniu pasm w częstotliwościach 1800 MHz i 2600 MHz. Pełne jej wdrożenie komercyjne ma miejsce w 2016 roku. Z kolei w 2017 roku technologia LTE-Advanced, rozszerzona została o modulację 256 QAM oraz MIMO 4×4, co rozpędziło LTE-Advanced do 498 Mb/s.

Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G

Skoro już możliwości dotychczasowej technologii zostały maksymalnie wykorzystane, czas ją rozszerzyć o 5G. Plus na początku roku zapowiedział budowę i komercyjne wdrożenie 5G w Polsce w  Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu. W tych miastach 5G będzie działało na paśmie 2600 MHz TDD o szerokości 50 Mhz i w parze z technologiami MIMO 4×4 i QAM256.

Piotr Szymanowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu:

Zdecydowaliśmy się poinformować rynek o budowie pierwszej komercyjnej sieci 5G w momencie, kiedy nasze wewnętrzne przygotowania zostały zakończone pozytywnie. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników. W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii Spectrum Sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów.

Co nam da w niedalekiej przyszłości nowa technologia 5G?

Nowa technologia 5G na początek udostępniona zostanie w wersji NSA (Non Stand Alone), w której stacje bazowe 5G wykorzystują istniejącą infrastrukturę i serwery 4G operatora sieci komórkowej, ale największa rewolucja nadejdzie, gdy 5G będzie już funkcjonować samodzielnie .

Mowa tu oczywiście o wersji 5G SA (Stand Alone), która będzie wymagała zupełnie nowej architektury budowy sieci, a która to pozwoli dostarczyć zaawansowane usługi wymagające niskich opóźnień, jak również obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń IoT.

5G znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego codziennego życia, takich jak inteligentne zarządzanie ruchem na drogach, systemy wypożyczalni rowerów czy w pojazdach elektrycznych i stacjach, na których będziemy mogli je naładować.

To w końcu będzie podstawą dla funkcjonowania autonomicznych pojazdów i budowy inteligentnych dróg. Pojazdy te będą mogły się komunikować ze sobą czy z infrastrukturą wokół drogi (np. z sygnalizacją świetlną) bez opóźnień, co wpłynie znacznie na bezpieczeństwo poruszania się po drogach.

Nie zapominajmy też o sztucznej inteligencji, której prawdziwy rozwój czeka nas właśnie dopiero po szerokim udostępnieniu technologii 5G i wdrożeniu dzięki niej automatyzacji procesów przemysłowych i usługowych.

Co nam da na dziś technologia 5G?

Zanim jednak to wszystko będzie możliwe, już teraz na urządzeniach wspierających technologię 5G i w jej zasięgu będziemy mogli korzystać ze znacznie zwiększonej szybkości transmisji danych, mniejszych opóźnień czy większej pojemności sieci, która pozwoli większej liczbie użytkowników korzystać z pobliskich nadajników stacji bazowych.

Jako pierwsi na szeroką skalę będą mogli skorzystać z technologii 5G mieszkańcy 7 wspomnianych wyżej miast w Polsce, dzięki pierwszemu komercyjnemu udostępnieniu przez Plusa 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD.

To pierwszy krok operatora na drodze technologicznej rewolucji w Polsce, której świadkami będą klienci Plusa w wyżej wymienionych miastach, już w ciągu najbliższych tygodni. Będą oni mogli korzystać z 5G na urządzeniach wspierających tę technologię  (smartfony i routery), a dostępnych już wkrótce, po zakończeniu procesu budowy sieci.

Tekst powstał we współpracy z operatorem sieci komórkowej Plus.