Komunikatory

5 sztuczek dla Messengera, o których nie miałeś pojęcia

KK
Konrad Kozłowski
14

Messenger to najprawdopodobniej najpopularniejszy komunikator w naszym kraju oraz wielu innych miejscach na świecie. Warto znać niektóre jego mniej oczywiste funkcje w aplikacjach mobilnych i nie tylko.

Tryb znikających wiadomości

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Messenger posiada tryb, w którym wysyłane przez nas wiadomości będą znikać po określonym czasie. Jeśli rozmawiamy na jakiś wrażliwy temat albo przesyłamy prywatne informacje i nie chcemy, by zachowały się w historii konwersacji, to taki tryb w Messengerze może okazać się bardzo pomocny. By z niego skorzystać, możemy albo wykonać gest ku górze w widoku rozmowy i przytrzymać palec przez chwilę na ekranie (animacja podpowie jak długo powinniśmy to robić), albo przejść do szczegółów danej rozmowy i stamtąd wybrać tryb znikających wiadomości. Nie zapomnijcie jednak go dezaktywować, gdy nie będzie już potrzebny.

WhatsApp boi się buntu, więc nie ogranicza ci funkcji aplikacji, jeśli nie zaakceptowałeś nowego regulaminu

Odpowiedz na wiadomość (gest)

Prowadzenie rozmowy na komunikatorze takim jak Messenger czasami staje się trochę chaotyczne, ponieważ poruszając kilka wątków możemy pogubić się, które wiadomości dotyczą którego z tematów. Funkcja odpowiedzi pozwala oznaczyć wiadomość, na którą odpowiadamy, a po tapnięciu na nią będziemy nawet przeniesieni do wskazanej wiadomości. By skorzystać z funkcji odpowiadania można przytrzymać dłużej palcem na wiadomości i wybrać "Odpowiedź", ale dostępny jest też gest - gdy przesuniecie palcem w prawym kierunku po wiadomości, na którą chcecie odpisać, to zostanie ona zaznaczona i będziecie mogli wpisać swoją odpowiedź.

Tajna konwersacja

Tajna konwersacja to oczywiście odpowiedź Facebooka na rosnącą świadomość użytkowników, którzy oczekują, że ich wiadomości będą szyfrowane, nie będą dostępne dla osób postronnych ani nawet firmy, do której należy komunikator. Jest to możliwe tylko w scenariuszu, gdy są one rzeczywiście zaszyfrowane, gdy tylko opuszczają urządzenie nadawcy i odszyfrowane po dotarciu do urządzenia odbiorcy, więc nawet przechwycone nie będą możliwe do odczytania. Tajne konwersacje w Messengerze nie synchronizują się na innych naszych urządzeniach, więc nie bądźcie zdziwieni, że nie znajdziecie ich wśród rozmów widocznych np. na Facebooku. Tajne konwersacje oferują też inne dodatkowe funkcje, jak czasomierz, dzięki któremu wiadomości znikną z konwersacji po określonym czasie.

WhatsApp NARESZCIE doczeka się wsparcia kilku urządzeń z prawdziwego zdarzenia

Źródło obrazka.

Szukaj w konwersacji

Funkcja szukania w Messengerze, widoczna w górnej części ekranu, pozwala szybko przeszukać rozmowy pod kątem danego słowa czy frazy, ale czasem potrzebujemy to zrobić biorąc pod uwagę tylko jedna, konkretną konwersację. By to zrobić należy przejść do szczegółów danej rozmowy (dotknij nazwy użytkownika lub nazwy grupy w górnej części ekranu), a następnie zejdź niżej i dotknij na "Szukaj w konwersacji". Wtedy u góry ekranu wyświetli się pole wyszukiwania, a wyniki będą uwzględniały tylko konkretną rozmowę, zamiast wszystkich, które są w naszej historii.

Nareszcie odinstaluję Zoom. Telegram wkrótce zaoferuje wideokonferencje i udostępnianie ekranu!

Dedykowane aplikacje Windows, macOS

Facebook bardzo długo zwlekał z decyzją o przygotowaniu i wydaniu aplikacji Messengera dedykowanych systemom operacyjnym na komputery. W pewnym momencie istniała aplikacja dla Windowsa, która powstała na bazie tej dla iOS-a - Facebook przeportował aplikację dedykowaną iPhone'owi, co wiązało się z kilkoma dziwnymi lub niedziałającymi rozwiązaniami, ale obecnie dostępne są stworzone od podstaw aplikacje Messenger dla macOS i Windowsa, które wspierają wszystkie funkcje, w tym rozmowy audio i wideo na obydwu platformach. Aplikacje są wspierane i aktualizowane regularnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: