Komputery i laptopy

250 EB w kwartał, dyski HDD jeszcze długo będą nam niezbędne

Kamil Pieczonka
250 EB w kwartał, dyski HDD jeszcze długo będą nam niezbędne
7

Mogłoby się wydawać, że dni dysków HDD zostały już policzone, przeczą jednak temu najnowsze dane dotyczące ich sprzedaży. Owszem dysków sprzedaje się coraz mniej, ale ich sumaryczna pojemność nadal bardzo dynamicznie rośnie. W trzecim kwartale 2019 roku było to aż 250 eksabajtów.

Przechowujemy coraz więcej danych

Trzeci kwartał 2019 roku był dla firm produkujących dyski twarde jednym z najlepszych w historii. Sumaryczna pojemność dysków według analiz TrendForce dobiła do 250 eksabajtów (250 000 000 terabajtów). Dla porównania w całym 2018 roku wielkość sprzedanych dysków HDD wyniosła około 800 EB, więc wszystko wskazuje na to, że rok 2019 będzie jeszcze lepszy. Wszystko oczywiście za sprawą centrów danych, które odpowiadają za ponad 56% popytu. Trzymamy w chmurze coraz więcej informacji i to odbija się również na sprzedaży dysków, z których najpojemniejsze modele osiągają już wielkość 16 TB.

Jeśli chodzi o sprzedaż ilościową, to tutaj trend jest odwrotny. Co prawda trzeci kwartał był całkiem niezły i na rynek trafiło ponad 83 miliony dysków (w porównaniu do 78 milionów kwartał wcześniej), ale nie zmienia to trendu trwającego od 2010 roku. Japoński  Nidec, który dostarcza silniki do 85% dysków sprzedawanych na świecie poinformował niedawno, że w porównaniu do 2010 roku sprzedaje teraz o połowę mniej swoich komponentów.

Przekładając to na liczby bezwzględne, w 2010 roku na rynek trafiło 650 milionów dysków, podczas gdy w tym roku ma to być tylko 309 milionów, a w przyszłym zaledwie 290 milionów. Liderem rynku jest w tej chwili Seagate, który ma udział na poziomie 40%. Na drugim miejscu znajduje się Western Digital, który ma udział około 35%. Trzecim graczem jest Toshiba, która ma pozostałe niespełna 25%. W tej chwili dyski HDD na świecie dostarczają tylko te trzy korporacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu