Ciekawostki technologiczne

25 zdjęć wynalazków i technologii, które zmieniły świat

Konrad Kozłowski
25 zdjęć wynalazków i technologii, które zmieniły świat
23

Jak wyglądały początki niektórych technologii i wynalazków, z których korzystamy obecnie? Zobaczcie 25 zdjęć, które pokazują podwaliny dzisiejszej codzienności.

ENIAC

Źródło: US Army via Wiki

ENIAC - Electronic Numerical Integrator and Computer, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu, był pierwszym programowalnym komputerem stworzonym dla amerykańskiej armii, a do jego obsługi było potrzebnych aż 6 osób (zazwyczaj były to kobiety określane mianem "ENIAC girls". Mógł dodawać lub odejmować 5000 razy na sekundę, co było na tamte czasy sporym osiągnięciem. Jego budowa trwała od 1943 do 1945, a maszyna ważyła około 30 ton i zużywała 200 kilowatów energii.

Nokia 9000 Communicator

Zdjęcie: nmuseum

Wprowadzona do sprzedaży w 1996 roku Nokia 9000 Communicator była pierwszym telefon z dostępem do Internetu. Wysokie koszty usług oraz samego urządzenia sprawiały, że nie była zbyt popularna. To pierwszy model z linii Communicator obsługujący sieć komórkową jedynie w standardzie GSM 900. Późniejszy nowszy model 9000i obsługiwał także GSM 1800. Specyfikacja obejmowała procesor Intel 386 24 MHz i 8 MB pamięci RAM.

MODEL 350

Zdjęcie: Mark Richards via computerhistory

Będący częścią komputera IBM 305 RAMAC był pierwszy konsumencki dysk twardy model 350. Pierwsza wersja została pokazana 1956 roku, a kolejne był prezentowane aż do 1959, natomiast każdy z nich wycofano w 1969. Ogromny w swoich rozmiarach zdołał pomieścić zaledwie (na dzisiejsze czasy) około 3,75 megabajta danych na swoich 50 24-calowych ogromnych dyskach.

Bell 101

Zdjęcie: connections museum

Pierwszy konsumencki modem pozwalający odbierać i wysyłać dane przez Internet. Wprowadzony na rynek w 1958 przez operatora AT&T, a maksymalna osiągana przez niego prędkość wynosiła 110 bitów na sekundę. Dość szybko zastąpiono go nowszym modelem Bell 103.

NeXT jako serwer

Zdjęcie: Science Museum, London

Aż trudno uwierzyć, że przez pewien czas cała sieć WWW była dostępna na jednym komputerze. W marcu 1990 roku Tim Berners-Lee przygotował na takim sprzęcie pierwszą stronę internetową, którą można było odwiedzić z innych maszyn. Na froncie komputera NeXT widniała naklejka z napisem "Ta maszyna to serwer! Nie wyłączać!".

XCoffee

Zdjęcie: ripleys.com

To niewiarygodne, że uruchomienie pierwszej kamerki internetowej wydarzyło się dzięki... kawie. Otóż grupa inżynierów na Uniwersytecie Cambridge polegała na przelewowym ekspresie do kawy, który znajdował się w tak zwanym pomieszczeniu Trojan Room. Pracownicy byli zajęci swoimi obowiązkami w innych pokojach, także na innych piętrach, więc chcieli zdalnie kontrolować ilość kawy w dzbanku. Ustawiona przez doktora Paula Jardetzky'ego kamera robiła zdjęcie co 3 minuty, a fotki były dostępne do wglądu w lokalnej sieci. Zachwyceni wynalazkiem byli Amerykanie i Japończycy - ci drudzy mieli poprosić o pozostawienie włączonego światła, by dzbanek można było oglądać w innej strefie czasowej.

Pierwsza fotografia

Zdjęcie: Joseph Nicéphore Niépce via wiki

Dziś wykonujemy dziesiątki, jeśli nie setki lub tysiące zdjęć dziennie, głównie dzięki smartfonom. Natomiast dwieście lat temu uwieczniono fotografię, którą uznaje się za pierwsze trwałe zdjęcie w historii. Jego autorem jest Joseph Nicéphore Niépce. Zdjęcie pochodzi z 1826 lub 1827 roku i wykonano je na metalowej płycie o wymiarach 20,3 na 16,5 cm.

HP DeskJet

Źródło: hpmuseum.net

Tytułowy model był przełomowym urządzeniem, które jako pierwsze skierowane było do konsumentów. To pierwsza drukarka atramentowa dla masowego odbiorcy, a jej cena wynosiła około 1000 dolarów. Dość nieprędko, bo w 1993, czyli pięć lat po premierze DeskJet, pojawił się nowy model kosztujący 365 dolarów. Zaledwie rok później pokazano drukarkę kolorową, która zrewolucjonizowała rynek.

Magnavox Odyssey

Zdjęcie: Evan-Amos via wiki

Wszyscy kojarzą Commodore 64 i Atari, a zanim te konsole pojawiły się na rynku, światu pokazano Magnavox Odyssey - pierwszy system gier wideo. Zaprojektowany przez Ralpha Baera w 1972 roku system nie wyświetlał kolorów, nie wydawał dźwięku i oferował tylko 12 gier. Niektóre z nich wymagały specjalnego przezroczystego materiału naklejanego na ekran telewizora, dzięki czemu uzyskiwało się na przykład rozkład boiska. Co ciekawe, system nie zliczał punktów, a gracze musieli robić to samodzielnie np. na kartce.

Cyfrowy aparat Kodaka

Zdjęcie: internethistorypodcast.com

W 1975 roku Steve Sasson opracował pierwszy aparat cyfrowy na świecie. Zbudował go używając części zestawów i resztek z fabryki Kodaka, także matrycy CCD firmy Fairchild z 1974 roku. Aparat był wielkości chlebaka, ważył 3,6 kg, a zrobienie zdjęcia zajmowało aż 23 sekundy. Ich rozdzielczość wynosiła 0.01 megapiksela i były zapisywane na kasetach.

Philco Mystery Control

Zdjęcie: philcorepairbench.com

Pierwszy bezprzewodowy pilot powstał w 1939 roku i służył do sterowania radiem. Zasady jego działania przypominały obsługę telefonu - wciśnięcie przycisku "głośniej" wysyłało fale radiowe, a każda z funkcji była przypisana do innej pozycji na tarczy numerowej. Za pomocą pilota można było wyłączyć radio, ale niemożliwe było zdalne uruchomienie radia, ponieważ odbiornik był wtedy wyłączony.

Osborne 1

Zdjęcie: Bilby via wiki

Mianem pierwszego laptopa określany jest Osborne 1. Przenośny komputer ważący około 11 kg i kosztujący 1795 dolarów oferował 5-calowy ekran, port modemu, dwa napędy dyskietek 5,25 cala, obszerną listę systemowych aplikacji oraz baterię. Trafił na rynek w 1981 roku, ale brak trwałości konstrunkcji powodowało, że komputery nie służyły zbyt długo.

Motorola DynaTAC

Zdjęcie: Redrum0486 via wiki

Motorola DynaTAC uznawana jest za pierwszy masowo produkowany telefon komórkowy, który zaliczany jest do tak zwanej generacji zerowej. Pokazano go po raz pierwszy w 1973 roku, ale do sprzedaży trafił aż 10 lat później, bo do tego niezbędna była zgoda amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji (FCC). Wbudowana bateria wystarczyła na zaledwie pół godziny rozmowy, w czasie czuwania pracowała maksymalnie przez 8 godzin, a telefon kosztował 3995 dolarów.

Koss SP/3

Źródło: Koss.com

Pierwsze słuchawki stereo zostały stworzone w 1958 roku. Nie były one niczym innym, niż miniaturowymi głośnikami otoczonymi pianką i tekturą. Wynalazek Johna Kossa nie powstał z myślą o komunikacji radiowej czy wyposażeniu lotniczym, jak wyglądało to w przypadku wcześniejszych par słuchawek, lecz stworzono go przede wszystkim do słuchania muzyki, bo autor projektu uwielbiał jazz.

GeForce 256

Zdjęcie: Hyins via wiki

Choć przed GeForcem 256 istniały układy graficzne, to właśnie ten model uznaje się za przełomowy, gdy chodzi o rynek konsumencki akceleratorów 3D. Następca Rivy TNT2 oferował znaczny skok wydajności trójwymiarowej grafiki w grach komputerowych, a także wprowadził sprzętową obsługę kompensacji ruchu dla wideo standardu MPEG-2. GeForce (nazwa kodowa NV10) ugruntował pozycję producenta na rynku.

0

Zdjęcie: historictech.com

Pierwszy odtwarzacz mp3 na świecie oferował 16, 32, 64 lub 128 MB wbudowanej pamięci, ważył 65 gramów i działał dzięki zasilaniu baterii AA. Maksymalna moc to 5 mW. Pokazała go na targach CeBIT w 1998 roku firma Saechen Information Systems z Korei. Do komputera podłączano go za pomocą porty równoległego, z którego korzystano także w przypadku drukarek. Pierwszy model kosztował aż 59 800 yenów (dziś to około 2 tys. zł) za 64 MB wersję.

Mysz komputerowa

Zdjęcie: SRI Internatiolnal via wiki

Pierwszy prototyp myszy komputerowej powstał w 1964 roku, a za twórców uznaje się Douglasa Engelbarta i Williama Englisha. Pierwsze urządzenia tego typu powstawały wcześniej, bo w latach 40. ubiegłego stulecia, ale dopiero dwie dekady później opracowano urządzenie będące pierwowzorem dzisiejszych myszy. Całość opierała się na dwóch kółkach pozwalających przemieszczać kursor poziomo i pionowo, a jeden przycisk potwierdzał wybór. Kulka znajdująca się w wielu modelach myszy została wprowadzona osiem lat później przez Billa Englisha.

Mikrofalówka

Zdjęcie: GrubAmericana via twitter

Obceność mikrofalówki w czyimś domu nikogo już nie dziwi, ale czy zdajemy sobie sprawę, jak daleko sięga historia tego wynalazku. Pierwsze urządzenie dostępne w sklepach trafiło do sprzedaży w 1955 roku i było produkowane przez Tappan Stove Company. Cena wynosiła 1295 dolarów, co jest odpowiednikiem dzisiejszych 10 500 dolarów. Urządzenie oferowało dwa tryby pracy (500 i 800 watów), obudowę z nierdzewnej stali, szklaną półkę i szufladkę na przepisy. Klienci obawiali się jednak nowj technologii, a cena była dość wysoka, dlatego urządzenie nie odniosło sukcesu.

VHS

Zdjęcie: Groink via wiki

Pierwszy magnetowid pojawił się na rynku dzięki firmie JVC w 1976 roku. Po pojedynku formatów, VHS okazało się zwycięzcą nad Betamaxem wspieranym i rozwijanym przez Sony oraz Video 2000, za którego odpowiadał Phillips. VHS zwyciężył głównie dzięki niskiej cenie, a Sony przyznało się do porażki zakupując licencję na konkurencyjną technologię w 1980 roku.

Selfie

Zdjęcie: publicdomainreview.com

Dziś robienie sobie zdjęć przednią kamerką w smartfonie jest czymś wręcz powszechnym, ale czy wiecie jakie zdjęcie uznane jest za pierwsze selfie w historii? Mowa o fotografii z 1839 roku - zdjęcie zostało zrobione w 1839 roku przez amatora chemika i entuzjastę fotografii z Filadelfii, Roberta Corneliusa. Mężczyzna zrobił zdjęcie zdejmując osłonę obiektywu, a następnie wbiegając do kadru, gdzie siedział przez minutę, zanim ponownie zakrył obiektyw.

Metro

Zdjęcie: Time

Dziś metro traktujemy jako środek transportu, ale gdy takowe otworzono po raz pierwszy w Nowym Jorku w 1904 roku, uznano je za atrakcję porównywalną do cyrku. Ówczesny burmistrz miasta George McClellan otworzył je ponad sto lat temu i nawet samodzielnie się nim przejechał. Pierwsza linia miała 14,5 km długości i 28 stacji. Na zdjęciu widać jak bardzo różniło się pierwsze metro od tego, z czym kojarzymy je dzisiaj.

Auta elektryczne

Zdjęcie: auto.howstuffworks.com

Pierwsze auto z silnikiem spalinowym powstało w 1885 roku, co oznacza, że wiele lat wcześniej wcześniej korzystano z aut elektrycznych! Pierwszy projekt powstał w 1832 roku autorstwa Roberta Andersona, a w 1835 roku Thomas Davenport stworzył pierwsze używalne auto elektryczne. Osiągane prędkości i zasięg nie były wystarczające, dlatego dość szybko, bo w 1920 z nich całkowicie zrezygnowano, ale w latach 1900 około 28 procent aut stanowiły elektryczne.

Zegarek z kalkulatorem

Zdjęcie: Joe Haupt via Flickr

Filmy sprzed kilku dekad odznaczały się obecnością bardzo ciekawych zegarków, które w pewnym momencie były najbardziej pożądanymi gadżetami. Czy można je określić mianem pierwszych smartwatchy? Aż tak daleko byśmy się nie zapędzali, ale w 1975 roku firma Pulsar jako pierwsza wprowadziła na rynek zegarek z kalkulatorem w 1975 roku.

VR

Zdjęcie: uschefnerarchive.com

Za pierwszą maszyną VR uznaje się Sensoramę stworzoną przez Mortona Heiliga w 1956 roku, którą zdołał opatentować w 1962. Celem twórcy było przeniesienie filmowych wrażeń do świata widza, by mógł zobaczyć, usłyszeć i odczuć to, co bohaterowie. Sensorama wyświetlała kolorowy stereoskopowy obraz 3D, obsługiwała dźwięk stereo, generowała podmuchy wiatru, drgania, a także zapachy. Pod wieloma względami można więc uznać, że była to maszyna jeszcze bardziej zaawansowana, niż te dzisiaj, ale ze względu na ograniczenia technologiczne nie udało się z niej zrobić maszyny do grania, więc wyświetlano na niej tylko filmy.

Tablet

Zdjęcie: oldcomputers.net

Dziś nie tylko kojarzymy głównie iPada jako tablet, ale nazwa ta stała się synonimem dla całej kategorii urządzeń. Zanim jednak ujrzeliśmy go w 2010 roku, trochę wcześniej bo w 1989 firma GRiD pokazała GRiDPada 1900, a w kolejnych latach jego kolejne generacje. Ważące 2 kg urządzenie miało nieskromne wymiary (229 mm × 305 mm × 36 mm), a w środku pierwszego modelu znalazł się procesor 80C86 10 MHz, 1 MB RAM-u, całość pracowała pod kontrolą MS-DOS 3.3, a jako wyświetlacz służył czarno-biały ekran o przekątnej 10 cali i rozdzielczości 640 na 400 pikseli.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu