Asus

25 lat Asusa na rynku – to już nie tylko płyty główne, ale i telefony, tablety, hybrydy i zegarki

Jakub Szczęsny
25 lat Asusa na rynku – to już nie tylko płyty główne, ale i telefony, tablety, hybrydy i zegarki
4

Asus w świadomości konsumentów nowych technologii może kojarzyć się głównie z podzespołami bazowymi – kartami graficznymi, płytami głównymi oraz innymi. Owszem, są to dalej rozwijane i świetnej jakości urządzenia, jednak nie tylko one znajdują się w kręgu zainteresowań technologicznego giganta. Wart...

Asus w świadomości konsumentów nowych technologii może kojarzyć się głównie z podzespołami bazowymi – kartami graficznymi, płytami głównymi oraz innymi. Owszem, są to dalej rozwijane i świetnej jakości urządzenia, jednak nie tylko one znajdują się w kręgu zainteresowań technologicznego giganta. Warto przenieść się nieco w przeszłość i powiedzieć o tym, co robił Asus kiedyś, a następnie wrócić do tego, co jest teraz i czym zajmuje się firma obecnie.

Asus wraz ze swoją pierwszą płytą główną dla komputerów osobistych wystartował na rynku wtedy, gdy maszyna poległa w starciu z ludzkim umysłem. W 1989 roku Garii Kasparow rozegrał arcytrudny dwumecz szachowy z komputerem „Deep Thought” i udowodnił, że ludzki umysł jest w stanie przewyższyć perfekcję maszyny. Dominacja człowieka nie trwała jednak długo – po siedmiu latach od tego wydarzenia udało się stworzyć komputer, który odegrał się za przegraną swojego „pradziadka” – Deeper Blue nie dał mistrzowi szachowemu żadnych szans.

Rok 1989 to nie tylko zmagania na polu gier logicznych – dzięki dokonaniom z tego roku możemy obecnie korzystać z usług lokalizacyjnych za pomocą systemu GPS. Właśnie wtedy na orbicie okołoziemskiej umieszczono pierwszego z 24 satelitów, które są gwarantem poprawnego funkcjonowania globalnego systemu lokalizacji.

Swoją cegiełkę do roku 1989 dorzucił również Asus, który w tym roku wprowadził na rynek swoją pierwszą płytę główną kompatybilną z chipem Intel 486 i co ciekawe – inżynier odpowiedzialny za stworzenie tego urządzenia nie miał dostępu do samego procesora. Po tym wydarzeniu nastąpił rozkwit działalności firmy.

Osiem lat później

Wspomniane zostało historyczne zwycięstwo maszyny w meczu szachowym – rok 1997 obfitował nie tylko w takie wydarzenia. W okresie, gdy Kasparow musiał uznać wyższość komputera nad własnym, genialnym umysłem, nastąpiło również zarejestrowanie domeny Google.com. Nie można nie wspomnieć o lądowaniu łazika Sojourner na Czerwonej Planecie.

ASUS natomiast zapisał się w historii tego roku dzięki udanemu wejściu na rynek komputerów przenośnych. Przetarcie szlaków w tej dziedzinie odbyło się na tyle dobrze, że już dwa lata po tym wydarzeniu laptopy Asusa zostały wysłane do stacji kosmicznej Mir, gdzie przez niemal dwa lata były wykorzystywane przez kosmonautów w pracy.

Początek końca blaszaków

Rok 2007 to również koniec epoki agrarnej. Symboliczna bariera 50% mieszkającej w miastach populacji globalnej została przekroczona. W owym roku rozpoczęła się również misja NASA na Marsie, w której naukowcy poszukiwali wody. I co najważniejsze dla nas – rok ten był ostatnim, w którym sprzedaż komputerów stacjonarnych była wyższa od sprzedaży notebooków.

Asus chcąc wyjść naprzeciw zmieniającym się potrzebom na rynku zaprezentował swojego pierwszego netbooka – urządzenie nastawione głównie na aktywność człowieka w Internecie. Głównymi zastosowaniami tego rodzaju komputera było przeglądanie zasobów globalnej sieci Internet, a także wykonywanie prostych czynności – np. obsługa pakietu biurowego. Główną zaletą Eee PC 701 był jego niewielki rozmiar oraz waga nieprzekraczająca jednego kilograma. Komputer ten w połączeniu ze świetną stylistyką był atrakcyjną propozycją dla osób, które od komputera wymagały nie tylko bezproblemowego działania, ale także i wyższa mobilność, niż w przypadku standardowych komputerów przenośnych. Pierwszy netbook firmy ASUS był również podstawą do tworzenia kolejnych, równie udanych konstrukcji. W kolejnych latach, cały czas bacząc na potrzeby konsumentów firma rozwijała swoje portfolio dzięki seriom urządzeń Transformer Pad oraz Book, Taichi, Padfone i Fonepad.

Rewolucja mobilna na całego

Konsumowanie treści w Internecie zmieniło się dzięki rewolucji mobilnej – pożądanym w nowoczesnym urządzeniu mobilnym był dotykowy scenariusz korzystania z urządzenia. Trudno jednak całkowicie odciąć się od fizycznych klawiszy – tekst mimo wszystko lepiej wprowadza się za pomocą standardowej klawiatury.

Rok 2013 należał przede wszystkim do naukowców, którym udało się sklonować komórki macierzyste człowieka. To dokonanie pozwoliło na dalsze prace badaczy w kierunku uczynienia naszego życia lepszym i o wiele prostszym z punktu widzenia medycyny. Komórki macierzyste to ogromna szansa na to, że dotąd terminalne choroby będą stosunkowo łatwe do całkowitego wyleczenia.

Ponadto, po 50 latach intensywnych prac w końcu udało się potwierdzić istnienie hipotetycznej wcześnie „Boskiej cząstki”, którą fachowo nazywa się bozon Higgsa.

ASUS natomiast na fali popularności ekranów dotykowych postanowił połączyć dwa rodzaje urządzeń – tablet oraz komputer osobisty w ramach jednego, integralnego zestawu. Asus Transformer T100 może pracować jako typowy laptop – podstawowa różnica w stosunku do innych konstrukcji polega na tym, iż część bazowa stanowiąca również jego ekran jest zdatna do odczepienia od klawiatury. Tym samym Transformer T100 może funkcjonować jako typowy tablet z Windows 8.1 na pokładzie. Serię podobnych urządzeń kontynuowano – krótko po tym powstały między innymi Transformer Book Duet, Book V, Fonepad oraz Zenfone.

Asus w pełnej krasie

Od roku 2014 można mówić o Asusie jako „firmie kompletnej” – posiadającej w swoim portfolio wysokie jakościowo urządzenia niemal każdego rodzaju. Asus to już nie tylko płyty główne i karty graficzne. Przez 25 lat istnienia firmy zmieniło się wiele – jej pozycja na rynku nowych technologii oraz urządzenia, jakie są dostępne w sprzedaży. Wszystko to podążyło w kierunku, który zadziałał z korzyścią dla konsumentów nowych technologii.

I tak oto ASUS produkuje oraz sprzedaje także komputery przenośne, komputery „dwa w jednym”, tablety z Androidem, telefony komórkowe, a także urządzenia z kategorii Wearables. W pierwszych ZenFone’ach Asus postawił na cztery modele wyposażone w różne modele procesorów i ilość pamięci operacyjnej. Z innymi producentami postanowiono powalczyć nie tylko wysokiej jakości podzespołami, ale także atrakcyjniejszą, niż w przypadku znanych dotąd propozycji – ceną.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

---

Wpis ten jest częścią akcji ‪#‎ZmienimySwiat,‬ gdzie razem z firmą ASUS Polska dyskutujemy o tym jak będzie w przyszłości wyglądać narzędzie do pracy.

Uwaga! Aby było ciekawie, co tydzień za najbardziej interesujący komentarz rozdajemy Asusa ZenFone 2! Natomiast na zwycięzcę całej akcji czeka śliczny Transformer Book T300Chi. Zapraszamy do komentowania na stronie akcji http://zmienimyswiat.pl (tylko tamte komentarze liczą się w konkursie).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu