Google

Miliard dolarów - tyle Alphabet zamierza zainwestować w rywala Ubera

Albert Lewandowski
Miliard dolarów - tyle Alphabet zamierza zainwestować w rywala Ubera
4

Ostatnie miesiące pokazały, że rynek przewozu osób będzie się dynamicznie rozwijał. Szczególnie firmy takie jak Uber czy Lyft przeżywają prawdziwy rozkwit. Według informacji uzyskanych przez Bloomberg wkrótce druga z wymienionych może zostać wsparta finansowa przez Alphabet, firmę-matkę Google, kwotą aż 1 miliarda dolarów.

Wzrost kosztem Ubera

Lyft to bezpośredni rywal Ubera, działający aktualnie jedynie w USA. Liczba jego aktywnych użytkowników ciągle rośnie. W lutym 2017 roku wynosiła ona aż 5 milionów, co stanowi wzrost o 125% w porównaniu do okresu sprzed roku. Bloomberg informuje, że firmie udało się osiągnąć z nawiązką swoje cele finansowe na ostatnie miesiące.

Co więcej, dużo korzyści Lyftowi przyniosła akcja #DeleteUber. Dzięki z niej z usług rywala Ubera zaczęło korzystać więcej osób, zresztą ostatnio Uber zdecydowanie nie przeżywa najlepszego okresu i po zmianie CEO nie wydaje się być najbardziej atrakcyjnym materiałem do inwestycji.

Wielkie plany Lyft

W przeszłości Google wsparł swoimi funduszami Ubera, kiedy ten jeszcze dopiero startował. Z biegiem czasu jednak firmom stało się nie po drodze i gigant z Mountain View postanowił wesprzeć jego głównego konkurenta. Inwestycja rzędu miliarda dolarów pomogłaby Lyftowi w ekspansji na inne rynki.

W taki sposób firma mogłaby skutecznie konkurować z Uberem, oferować klientom atrakcyjne zniżki, a kierowcom wyższe stawki. Warto w tym miejscu wspomnieć o rozwijaniu przez nich własnego pojazdu autonomicznego. Prace nad nim trwają od lipca tego roku, być może fundusze od Alphabet byłyby przeznaczone właśnie na ten projekt. Z pewnością inwestycja w autonomiczne taksówki to rozsądny i przyszłościowy krok.

Oczywiście doniesień tych nie skomentowali przedstawiciele obu firm. Jestem ciekaw, czy Lyft rzeczywiście zostanie wsparty tak dużymi środkami finansowymi i jak sobie poradzi w starciu z Uberem. Może wkrótce ten segment rynku doczeka się nowego lidera?

Źródło: Bloomberg

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu