Muzyka

2015 rok w Spotify – globane, lokalne i indywidualne zestawienia specjalnie dla Was

KK
Konrad Kozłowski
14

Choć Spotify boryka się z pewnymi problemami, jak nieobecność chociażby nowych albumów Coldplay oraz Adele, to usługa wciąż pozostaje numerem jeden, jeśli chodzi o rynek streamingu (wystarczy spojrzeć na statystyki). Z tego właśnie powodu udostępniane co roku zestawienia najpopularniejszych albumów...

Choć Spotify boryka się z pewnymi problemami, jak nieobecność chociażby nowych albumów Coldplay oraz Adele, to usługa wciąż pozostaje numerem jeden, jeśli chodzi o rynek streamingu (wystarczy spojrzeć na statystyki). Z tego właśnie powodu udostępniane co roku zestawienia najpopularniejszych albumów czy wykonawców na Spotify pozwala ocenić niejako popularność wykonawców w ogóle. A do tego można także przekonać się czego sami słuchaliśmy najczęściej.

Co prawda w moim przypadku wyniki prezentowane przez Spotify nie będą do końca miarodajne, a to z powodu częstego sięgania po własną bibliotekę w iTunes, lecz coroczne statystyki dotyczące naszej aktywności zawsze są fajnym podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. Aby poznać przygotowane specjalnie dla nas zestawienie należy odwiedzić stronę YearInMusic.Spotify.com i kliknąć na "Zobacz Twój Rok w Muzyce". Jeżeli nie będziemy jeszcze zalogowani w usłudze Spotify w przeglądarce, to będziemy musieli to najpierw uczynić.

Przewijając stronę będziemy poruszać się pomiędzy kategoriami wyników: wykonawcach, albumach, utworach, gatunkach. Oprócz tego Spotify przygotowało także sumę odsłuchanych minut, co przekłada się na konkretne dane w godzinach i dniach. To opatrzone jest także informacją o ile więcej muzyki odsłuchaliśmy w 2015 roku w stosunku do poprzedniego - mi udało się odsłuchać 133% więcej muzyki, co jest lekkim, acz pozytywnym zaskoczeniem.

Teraz przejdźmy do danych globalnych. W liczbie odtworzeń liderem okazał się Drake, któremu udało się osiągnąć aż 1,8 miliarda odtworzeń przy 46 milionach słuchaczy. Z fotelu lidera strącił on więc Eda Sheeran, który królował w zeszłym roku. W kategorii wykonawawców płci pięknej zwyciężyła Rihanna, której utwory odtworzono w sumie ponad 1 miliard razy, więc nieco mniej niż Drake. Może za to pochwalić się szerszą grupą słuchaczy - ich liczba wyniosła aż 57 milionów. Spotify przedstawiło także wykonawcę, któremu udało się osiągnąć największą liczbę odtworzeń w ciągu jednego dnia - rekord padł 13. listopada i odpowiedzialny za niego jest Justin Bieber.

Spoglądając na nasze podwórko okazuje się, że najpopularniejszych artystą był w Polsce w tym roku Ed Sheeran, a na podium znaleźli się także Calvin Harris i The Weekend. W pierwszej "setce" obecni sa także polscy wykonawcy: Gang Albanii (31. miejsce), O.S.T.R. (33. miejsce), Happysad (58. miejsce), Taco Hemingway (63. miejsce), Mela Koteluk (67. miejsce). Co ciekawe, w polskim jak i globalnym zestawieniu najpopularniejszym utworem okazał sie kawałek Major Lazer pt. Lean On.

Oto pełne zestawienia wraz z playlistami przygotowanymi przez Spotify.

Dane globalne:

TOP 5 Artystów w Spotify:
1. Drake
2. Ed Sheeran
3. The Weeknd
4. Maroon 5
5. Kanye West

TOP 5 Wokalistów w Spotify:
1. Drake
2. Ed Sheeran
3. The Weeknd
4. Maroon 5
5. Kanye West

TOP 5 Wokalistek w Spotify:
1. Rihanna
2. Ariana Grande
3. Nicki Minaj
4. Beyoncé
5. Ellie Goulding

TOP 5 Albumów w Spotify:
1. The Weeknd – Beauty Behing The Madness
2. Drake – If You’re Reading This It’s Too Late
3. Major Lazer – Peace Is The Mission
4.Avicii – Stories
5. Meghan Trainor – Title

TOP 5 Utworów w Spotify:
1. Major Lazer z gościnnym udziałem MØ & DJ Snake – Lean On
2. OMI – Cheerleader (Felix Jaehn Remix Radio Edit)
3. Mark Ronson – Uptown Funk
4. Wiz Khalifa z gościnnym udziałem Charliego Puth – See You Again
5. Ellie Goulding – Love Me Like You Do

Dane lokalne:

TOP 5 Artystów w Spotify w Polsce:
1. Ed Sheeran
2. Calvin Harris
3. The Weeknd
4. Maroon 5
5. Rihanna

TOP 5 Albumów w Spotify w Polsce:
1. Major Lazer – Peace Is The Mission
2. The Weeknd – Beauty Behind The Madness
3. Gang Albanii – Królowie Życia
4. Avicii – Stories
5. Years & Years – Communication

TOP 5 Utworów w Spotify w Polsce:
1. Major Lazer z gościnnym udziałem MØ & DJ Snake – Lean On
2. Hozier – Take Me To Church
3. Ellie Goulding – Love Me Like You Do
4. Mark Ronson – Uptown Funk
5. OMI – Cheerleader (Felix Jaehn Remix Radio Edit)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu