Komputery i laptopy

Core i9-7980XE - 18 rdzeniowy procesor efektem podrażnionej ambicji Intela

Kamil Pieczonka
Core i9-7980XE - 18 rdzeniowy procesor efektem podrażnionej ambicji Intela
41

Na dzień dzisiejszy procesorem wyposażonym w największą liczbę rdzeni i przeznaczonym na rynek konsumencki jest układ od AMD - Threadripper 1950X, który posiada 16 rdzeni i obsługuje 32 wątki. Intel nie mógł oczywiście tej "zniewagi" pozostawić bez odpowiedzi i po 4 miesiącach od premiery platformy Skylake-X, w ramach której pokazano procesory wyposażone w 10 i 12 rdzeni, idzie o krok dalej. W przyszłym tygodniu zadebiutują modele wyposażone w 14, 16 i aż 18 rdzeni.

Core i9-7980XE to najwydajniejszy z nowych modeli, który jest w zasadzie tylko pokazem możliwości technicznych Chipzilli. Intel nie zrobił nic więcej ponad zmianę nazwy Xeona E5-2695v4 na Core i9-7980XE i delikatnie podniósł zegary. Bazowe taktowanie to 2.6 GHz, a w trybie turbo może sięgnąć nawet 4.4 GHz. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że procesor ten będzie kosztował około 2000 USD, co w kraju nad Wisłą przełoży się na ponad 8000 PLN, z pewnością będzie tylko ciekawostką technologiczną. Nawet na tańsze obecnie dostępne modele z serii Core i9 (7900X i 7920X) nie ma obecnie zbyt wielu chętnych. Trudno więc oczekiwać, aby inaczej było w przypadku jeszcze droższego rozwiązania, choć trzeba przyznać, że na tle porównywalnych Xeonów wypada cenowo całkiem atrakcyjnie.

Dla porównania warto jeszcze dodać, że wspominany wcześniej Threadripper 1950X dostępny jest obecnie w cenie około 4200 PLN, czyli wyraźnie taniej niż układ który zaprezentuje Intel. Oficjalna premiera modeli Core i9-7980XE (18C/36T), 7960X (16C/32T) i 7940X (14C/28T) nastąpi wedle wszelkich doniesień na początku przyszłego tygodnia. Nie mniej jednak już dzisiaj jeden z koreańskich serwisów opublikował wyniki kilku benchmarków. Uczciwie trzeba przyznać, że robią one piorunujące wrażenie szczególnie w testach wielowątkowych.

Intel Core i9-7980XE wyniki testów

Bazowy zegar najwydajniejszego procesora Intela przeznaczonego na rynek konsumencki to 2.6 GHz, ale dzięki technologii Turbo Core, jest on w stanie wzrosnąć nawet do 4.4 GHz (w przypadku użycia tylko 2 z 18 rdzeni). Co ciekawe według testów, w określonych przypadkach zegar na wszystkich rdzeniach może zostać podniesiony nawet do 4.2 GHz. Taka specyfikacja musi dawać bardzo dobre wyniki i jak możecie to sprawdzić na kilku poniższych wykresach, faktycznie Intel nie ma się czego wstydzić (wyniki Core i9-7980XE dopisane są żółtą czcionką nad wykresem, bez słupka).

Cinebench R15 - test jednowątkowy

 

Cinebench R15 - wielowątkowość

 

3DMark Fire Strike Physics Score

 

CPU-Z 1.80 - test wielowątkowy

 

Więcej wyników testów znajdziecie u źródła. Generalnie zgodnie z oczekiwaniami w testach wielowątkowych Core i9-7980XE nie ma sobie równych i bez problemu wygrywa z konkurencyjnym produktem od AMD. Co jednak jeszcze istotniejsze również testy skupione bardziej na wykorzystaniu pojedynczego rdzenia plasują układ Intela w czołówce. Tym samym pozostaje nam tylko żałować, że cena tego procesora wykracza nawet poza budżet komputera w cenie iPhone X ;-). Można jednak mieć nadzieje, że zarówno nadchodzące procesory Coffee Lake, jak i niedawno zapowiedziana seria Ice Lake na dobre wprowadzą więcej niż 4 rdzenie pod nasze strzechy.

Na koniec jeszcze specyfikacja wszystkich procesorów z serii Skylake-X i Kabylake-X.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu