Email

150 zł za Outlooka bez reklam? Chyba ktoś tu się zagalopował

GU
Grzegorz Ułan
7

Zapisywałem się chyba do wszystkich wczesnych testów usług pocztowych jakie wyszły w niedalekiej historii. Dzięki temu, takie propozycje jak Inbox, ProtonMail, Superhuman Mail czy Hey.com miałem okazje bardzo szybko przetestować i je Wam opisać. W miniony weekend dostałem zaproszenie do przetestowania konta premium w nowym serwisie pocztowym MeMail - to było całkiem odmienne doświadczenie od wyżej wymienionych serwisów pocztowych.

Wpisy o usługach pocztowych wymienionych we wstępie znajdziecie pod tymi linkami - Inbox, ProtonMail, Superhuman Mail i Hey.com.

MeMail - darmowa poczta email bez reklam

Zanim skorzystałem z zaproszenia do założenia konta premium, sprawdziłem jak wygląda ich propozycja darmowych kont. Nowe proste adresy są teraz na wagę złota, więc chciałem sprawdzić w jakich domenach można je za darmo założyć. Okazało się, że jest tylko jeden możliwy, w domenie @memail.com, ale za to wolne są jeszcze najprostsze z możliwych, czyli w postaci imienia. Dużo więcej domen możliwych jest do założenia w przy kontach premium, w tym chyba najlepsza z nich @mail.net.

Co jednak mnie zaskoczyło to fakt, że po założeniu konta i otworzeniu webmaila uruchomił mi się Outlook. Wszystkie wymienione we wstępie usługi pocztowe oferowały własne oprogramowanie dostępne czy to w przeglądarce czy na urządzeniach mobilnych, MeMail postanowił bazować w swojej usłudze już na gotowym rozwiązaniu od Microsoft.

Niemniej, rzeczywiście dostajemy darmowe konto na Outlooku bez reklam, które są bardzo irytujące akurat w webmailu od Microsoft, ale na MeMail taka darmowa poczta jest średnio używalna. Po pierwsze, dostajemy tylko 1 GB pojemności skrzynki, a po drugie do stopki każdej wiadomości dołączana jest informacja o źródle wysyłki. Podpina się ona gdzieś na serwerze, bo nie widać jej przy tworzeniu wiadomości, więc nic za bardzo nie da się z tym zrobić.

Założyłem jeszcze drugie konto premium, by zobaczyć czym się różni od darmowej wersji. Tutaj również skorzystamy z Outlooka do odczytywania wiadomości i dochodzi tylko nieco większa pojemność skrzynki 2 GB, no i brak stopki twórców serwisu.

Cena? 3,21 euro (14,32 zł) miesięcznie lub 32,19 euro (143,58 zł) przy płatności za cały rok.

MeMail - czy warto wykupić płatne konto-email?

Platforma Microsoft 365

Jak widać, twórcy MeMail podeszli do tej poczty tylko w kontekście sprzedaży kont e-mail z atrakcyjnymi i wolnymi końcówkami adresów, prócz tego otrzymujemy tylko pocztę Outlooka bez reklam. Ile takowa kosztuje bez pośrednika w postaci serwisu MeMail?

Microsoft 365 Personal kosztuje rocznie prawie 300 zł, czyli dwa razy więcej niż na MeMail, ale za to oprócz braku reklam dostajemy 50 GB pojemności skrzynki, dostęp do Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, OneDrive w przeglądarce i na komputerze, opcję podpięcia własnej domeny, szyfrowanie poczty oraz aż 1 TB miejsca na nasze dane w OneDrive.

Płatne konto e-mail w hostingu

Idźmy dalej, może płatne konto e-mail na hostingu? Na nazwa.pl takie konto kosztuje 120 zł (60 zł pierwszy rok), czyli tylko nieco taniej niż na MeMail, ale już na home.pl wykupicie sobie takie konto za 50 zł rocznie (12 zł pierwszy rok). Do tego dochodzi lista 10 domen (data.pl, epoczta.pl, euromail.pl, friend.pl, hot.pl, life.pl, list.pl, post.pl, space.pl, world.pl), z których możecie sobie wybrać jeden adres (nie trzeba więc wykupować własnej domeny), 20 GB pojemności skrzynki i załączniki bez limitu wielkości.

Płatne konto e-mail na portalu

Płatne konta e-mail na polskich portalach również wychodzą taniej. Na WP.pl założycie takie konto e-mail bez reklam za 33 zł rocznie, na Onet.pl - 30,75 zł, na O2.pl - 11,07 zł, a na Interia.pl - 17 zł.

Płatne konto e-mail w zagranicznych serwisach

W kwestii formalnej, skoro to zagraniczna usługa, warto jeszcze sprawdzić jakie ceny są w innych serwisach. I tak, na ProtonMail za miesiąc zapłacimy 4 euro (17,83 zł), za rok 48 euro (214,11 zł) - drożej niż na MeMail, ale do dyspozycji mamy 5 GB pojemności skrzynki czy 5 aliasów poczty.

Na Tutanota założymy płatny adres e-mail taniej, bo za 1,20 euro (5,35 zł) miesięcznie lub za 12 euro (53,47 zł) rocznie, ale dostajemy tylko 1 GB pojemności skrzynki.

Fastmail z kolei, oferuje płatne konta email w najniższej cenie 3 dolarów (11,71 zł) miesięcznie lub 30 dolarów (117,08 zł) rocznie, mamy tu wprawdzie tylko 2 GB pojemności skrzynki, ale mnóstwo ciekawych domen do wyboru.

Na koniec zerknijmy jeszcze na Zoho Mail, gdzie skorzystamy ze świetnego i rozbudowanego interfejsu poczty w przeglądarce czy w aplikacjach mobilnych. Miesięczna opłata za pocztę e-mail wynosi tu w najtańszej wersji 0,9 euro (4,01 zł) miesięcznie za 5 GB pojemności skrzynki.

Warto, nie warto zainteresować się MeMail? Patrząc po innych cenach dostępnych w Polsce - gra nie warta świeczki, a przy porównywalnych cenach za granicą mamy wybór pomiędzy znanymi serwisami, które istnieją już na rynku wiele lat, a nowym graczem, któremu dość wątpliwy model biznesowy może się nagle wyłożyć i zostaniemy na lodzie, więc warto tu rozejrzeć się za czymś bardziej pewnym i sprawdzonym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: