Komputery i laptopy

13 minut bez prądu i stracone 6 eksabajtów pamięci NAND, ceny dysków SSD wzrosną?

Kamil Pieczonka
13 minut bez prądu i stracone 6 eksabajtów pamięci NAND, ceny dysków SSD wzrosną?
Reklama

15 czerwca w regionie Yokaichi  w Japonii wystąpiła poważna awaria prądu. Niestety problem dotknął też fabryki pamięci NAND, której właścicielami są Western Digital i Toshiba, poprzez spółkę joint-venture. Teraz obie firmy informują o skutkach tego wydarzenia i niestety nie wygląda to najlepiej.

13 minut bez prądu, a produkcja zatrzymana na miesiąc

Przerwa w dostawie prądu trwała zaledwie 13 minut, ale jej skutki dla całego kompleksu fabryk w Yokaichi jest opłakany. Western Digital i Toshiba mają tam w sumie 5 ogromnych hal, w których powstaje aż 35% pamięci NAND produkowanych na świecie pod względem wartości. Tak przynajmniej wynika z analiz TrendForce. Pierwsza z firm poinformowała już w informacji prasowej, że z powodu tych problemów produkcja pamięci będzie mniejsza o około 6 eksabajtów, to tyle ile firma produkuje przez pół kwartału. Szacuje się, że Toshiba, która ma większy udział w tym projekcie może stracić nawet 9 eksabajtów pamięci, które zwyczajnie nie zostaną wyprodukowane.

Reklama


Źródło: AnandTech

Awaria jest na tyle poważna, że prace na liniach produkcyjnych są wstrzymane od 15 czerwca i prawdopodobnie nie uda się ich uruchomić przed połową lipca. Nadal trwa szacowanie strat i testowanie urządzeń, które uległy uszkodzeniu podczas zaniku zasilania. Western Digital ostrzega swoich udziałowców, że z tego powodu sprzedaż pamięci NAND wyraźnie spadnie, a wraz z nią przychody spółki.

Czy to oznacza wzrost cen dysków SSD?

Producenci dysków SSD zamawiają pamięci NAND z wyprzedzeniem i kontraktują ceny przynajmniej na kwartał. W krótkim terminie wzrost cen dysków SSD raczej nam nie grozi. Gorzej może być za kilka miesięcy. Brak połowy kwartalnej produkcji obu spółek oznacza globalne zmniejszenie podaży o ~17,5%, a to już całkiem sporo. W tej chwili przypominają mi się problemy z jakimi musieliśmy się mierzyć kilka dobrych lat temu, gdy to z powodu powodzi w Malezji wstrzymano prace w fabrykach dysków HDD. Wtedy Western Digital też miał problemy i zaowocowało to bardzo mocnym wzrostem cen dysków. Miejmy nadzieje, że tym razem historia się nie powtórzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama