Lenovo

10 powodów, dla których warto kupić Lenovo Legion Y540

Kamil Pieczonka
10 powodów, dla których warto kupić Lenovo Legion Y540
65

W czasach gdy notebooki dla graczy oferuje praktycznie każdy producent komputerów przenośnych, nie jest łatwo wyróżnić się na rynku. Lenovo ze swoimi notebookami Legion może jednak pochwalić się kilkoma rzeczami, których konkurencji czasami brakuje. Poniżej chciałbym zwrócić waszą uwagę, na te najważniejsze aspekty.

1. Bezkompromisowa wydajność

W tym punkcie nie ma za bardzo o czym dyskutować, Lenovo Legion Y540 wyposażony został w jeden z najmocniejszych procesorów dostępnych na rynku komputerów przenośnych. Intel Core i7-8750H posiada aż 6 rdzeni i może pracować z zegarem 4.1 GHz w trybie boost. Do tego dochodzi karta graficzna z rodziny GeForce RTX 2060 wyposażona w 6 GB własnej pamięci. Obecnie trudno na rynku o wydajniejszą konfigurację, tym bardziej, że w tym modelu uzupełniona może być nawet o 32 GB pamięci RAM oraz bardzo szybki dysk SSD NVMe o pojemności 512 GB. Nie ma chyba gracza, który pogardziłby takim konfigiem.

2. Wsparcie dla najnowszych technologii obróbki obrazu

Dużą zaletą notebooków z rodziny Lenovo Legion jest też wykorzystanie nowoczesnych kart graficznych NVIDIA GeForce z rodziny RTX. Flagowym rozwiązaniem wspieranym przez te karty jest ray-tracing, czyli śledzenie promieni. Efekty jakie przynosi w grach ta technologia stanowią o nowej jakości obrazu. Jeszcze nigdy gra świateł nie była tak realistyczna, wprowadzając do gier nowy poziom realizmu. Do tego dochodzą też inne rozwiązania, takie jak chociażby DLSS - Deep Learning Super Sampling. Dzięki wykorzystaniu rdzeni tensor i sztucznej inteligencji wygładzanie krawędzi obrazu nie ma praktycznie wpływu na ogólną wydajność w grach. To szczególnie istotne gdy korzystamy z matrycy o odświeżaniu powyżej 60 Hz, o czym opowiemy sobie w kolejnym akapicie.

3. Kompaktowe rozmiary i waga

Notebooki kupujemy po to aby móc korzystać z ich największej zalety, czyli mobilności. Posiadanie mocnego komputera nie musi już dzisiaj oznaczać kupna stacjonarnej maszyny, które zajmuje dużo miejsca. Lenovo udało się “zmieścić” wydajność takiego PeCeta w notebooku, który ma zaledwie 26 mm grubości i waży 2,3 kg. To świetny wynik, który pozwala nam ten sprzęt zabrać praktycznie wszędzie.

4. Świetna, szybka matryca z minimalnymi ramkami

Bez odpowiedniego monitora nawet najlepsza gra nie będzie wyglądała tak jak powinna. Na szczęście Lenovo Legion Y540 również i w tym aspekcie nie ma sobie nic do zarzucenia. Matryca IPS o przekątnej 15.6 cala oferuje rozdzielczości FullHD - 1920x1080 pikseli i odświeżanie 144 Hz. Warto też podkreślić wysoką jasność matrycy - 300 nitów, która w połączeniu z matową powłoką pozwala na wygodne granie nawet przy dużym nasłonecznieniu. To wszystko sprawia, że Legion Y540 doskonale nadaje się zarówno do szybkich strzelanek, gdzie nie można nawet mrugnąć okiem, jak i do rozbudowanych gier strategicznych. Duża w tym zasługa przede wszystkim szybkiej matrycy 144 Hz, która wcale nie jest tak często spotykana w komputerach przenośnych. Jakby tego było mało, Lenovo zadbało też o warstwę wizualną, matryca zamknięta jest w bardzo wąskich ramkach, które wyglądają bardzo nowocześnie.

5. Dźwięk przestrzenny Dolby Atmos

Większość graczy zdecydowanie preferuje słuchawki, ale nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie, dlatego warto zwrócić uwagę na to jakie możliwości ma system dźwiękowy wbudowany w naszym notebooku. W przypadku Lenovo Legion Y540 mamy certyfikat Dolby Atmos, który zapewnia nie tylko świetną jakość samego dźwięku ale również obsługę dźwięku przestrzennego. Wprawni gracze na podstawie efektów dźwiękowych potrafią stwierdzić, z której strony podchodzi do nich rywal i szybciej zareagować, a takie możliwości stwarza właśnie wsparcie dla Dolby Atmos.

6. Klawiatura odporna na ghosting

Nic tak bardzo nie irytuje jak kiepskiej jakości myszka i klawiatura. To właśnie te elementy są na styku człowieka i maszyny i mają największy wpływ na przyjemność z rozgrywki. Nie ma chyba nic bardziej irytującego, jak klawiatura, która nie potrafi poradzić sobie z 3 czy nawet już 2 wciśniętymi naraz klawiszami. Ten problem nie dotyczy notebooków Lenovo Legion, zastosowana klawiatura jest odporna na ghosting i według producenta pozwala na jednoczesne wciśnięcie dowolnej liczby przycisków. Do tego ma bardzo krótki czas reakcji poniżej 1 ms oraz regulowane podświetlenie.

7. Wzorowe chłodzenie podzespołów

Bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów w przypadku bardzo wydajnych notebooków, nie tylko dla graczy jest chłodzenie. Mocne podzespoły siłą rzeczy generują bardzo dużo ciepła, które jest pochodną zużywanej energii elektrycznej. Jeśli system chłodzenia nie jest w stanie odprowadzić jego nadmiaru wystarczająco szybko, to procesor i układ graficzny zaczną się przegrzewać. Dzisiaj nie grozi nam już uszkodzenie sprzętu z takiego powodu, bo w chipach wbudowane są mechanizmy “obronne”. Układ zarządzający zwyczajnie obniża wtedy taktowanie i napięcie, co określamy terminem “throttle”. Nie muszę chyba dodawać, że w efekcie wydajność drastycznie spada. Lenovo zadbało jednak i o ten aspekt w notebookach Legion stosując dwukanałowy system chłodzenia, z dwoma wentylatorami, dedykowanymi rurkami cieplnymi i otworami wentylacyjnymi nie tylko z tyłu, ale również z boku. To wszystko sprawia, że chłodzenie kluczowych komponentów jest bardzo skuteczne i nie wpływa na wydajność nawet podczas intensywnego użytkowania.

8. Obsługa nawet 3 monitorów jednocześnie

Co jest lepsze od grania na świetnym monitorze z odświeżaniem 144 Hz? Gra na trzech takich monitorach jednocześnie, które mogą mieć jeszcze większą przekątną i pozwolą bardziej zagłębić się w świat gier. To jest możliwe z Legionem Y540, który poza standardowym portem HDMI 2.0, posiada również wyjście DisplayPort mini oraz USB typu C z możliwością przesyłania obrazu. Tym samym notebook ten pozwala na podłączenie nawet trzech dodatkowych monitorów zapewniając nam znacznie więcej przestrzeni do pracy i zabawy.

9. Dopasuj wydajność do konkretnej gry

Lenovo Vantage to dodatkowe oprogramowanie w notebookach Legion, które pozwala na dopasowanie ustawień komputera pod konkretne gry. Nie tylko daje nam wgląd w dokładną specyfikację i wiele ustawień systemowych zebranych w jednym miejscu, ale w niektórych przypadkach pozwala nawet na podkręcanie procesora czy układu graficznego aby zapewnić jeszcze wyższą wydajność.

10. Jakość za rozsądną cenę

Ostatni, ale wcale nie najmniej ważny aspekt to cena. Pod tym względem Lenovo z pewnością nie ma się czego wstydzić. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety komputerów Lenovo Legion oraz ich stosunek ceny do wydajności, trudno znaleźć na rynku bardziej konkurencyjne rozwiązania. Mnogość dostępnych konfiguracji zapewnia rzadko spotykaną elastyczność przy wyborze komputera, który idealnie odpowiada naszym wymaganiom, a przy tym nie zrujnuje naszego portfela.

Bonus

Wszystkie sprzęty z serii Lenovo Legion objęte są gwarancją Premium Care, w jej ramach firma Lenovo gwarantuje naprawę w czasie 5 dni roboczych. Jeśli naprawa potrwa dłużej, producent zwróci wam nie tylko naprawiony sprzęt ale i całą kwotę jaką na niego wydaliście.

Reasumując, jeśli szukacie wydajnego notebooka to warto spojrzeć na ofertę Lenovo. Seria Legion Y540 to prawdopodobnie najciekawsza propozycja w tym segmencie, a dla tych którzy potrzebują większego rozmiaru jest jeszcze cała gama modeli z ekranem o przekątnej 17,3 cala.

Tekst powstał przy współpracy z firmą Lenovo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu