Świat

10 miliardów pobrań na Mininova.org - rekord ale bez entuzjazmu

Grzegorz Marczak
10 miliardów pobrań na Mininova.org - rekord ale bez entuzjazmu
5

W Polsce dominują Chomiki oraz zamknięte przed szerszą publicznością serwisy z Torrentami. Za granicą oprócz TPB, które jak wiem przeżywa problemy i rozczarowania w związku z nie udaną transakcją sprzedaży (choć podobno pojawili się nowi zainteresowani) dominuje serwis Mininova. Serwis założony w 2...

W Polsce dominują Chomiki oraz zamknięte przed szerszą publicznością serwisy z Torrentami. Za granicą oprócz TPB, które jak wiem przeżywa problemy i rozczarowania w związku z nie udaną transakcją sprzedaży (choć podobno pojawili się nowi zainteresowani) dominuje serwis Mininova. Serwis założony w 2005 roku (więc nie tak dawno) rozkwita, odwiedzają go miliony użytkowników dziennie w poszukiwaniu nowych filmów, muzyki i programów.

Dziś serwis ten świętuje 10 miliardów pobrań! Liczba ta jest moim zdaniem oszałamiająca ale jak pisze torrentfreak, serwis opisujący na bieżąco sytuację "piractwa" w sieci, właściciel Mininova mają raczej więcej powodów do zmartwień i nie cieszą się zbytnio swoim rekordem.

W sierpniu Mininova przegrała proces z holederską organizacją anty-piracką BREIN. Wprawdzie sąd nie orzekł bezpośredniej kary pieniężnej ale nakazał usunięcie wszystkich materiałów które naruszają prawa autorskie. Jeśli Mininova nie zastosuje się do nakazu sądu grozi im kara pieniężna wysokości 5 milionów euro. Można by powiedzie, że jakie rekordy takie i potencjalne kary.

Szefowie serwisu nie zdecydowali jeszcze czy będą składać apelacje do tego wyroku. Jednocześnie zapowiedzieli też, że nie planują wdrażania nowych funkcji w serwisie ani też przeprowadzania większych aktualizacji. Wspominali też o tym, że zajmują się teraz projektami nie związanymi z Mininova.

Czyżby twórcy największych stron torrentowych zaczynali odczuwać zmęczenie ciągłą walką i ciążącą na nich odpowiedzialnością karną?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu