Biznes

1/4 pracujących Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku

Grzegorz Ułan
1/4 pracujących Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku
Reklama

Monitor Rynku Pracy to badanie firmy Randstad, które ma na celu sprawdzenie rynku pracownika w Polsce, między innymi nastroje pracowników związane z obecnym zatrudnieniem czy z planami zmiany miejsca pracy. Raport z badania dość obszernie traktuje te zagadnienia, dlatego przyjrzyjmy się wynikom jego 37 już edycji.

Na początek sprawdźmy charakterystykę próby badawczej. Rozkład wiekowy jest mniej więcej równy, każda grupa ma swoją reprezentację w ~1/4. Z kolei więcej jest w niej mężczyzn, ponad połowa ze średnim wykształceniem, zamieszkująca w większości południe i centrum Polski, zamieszkała na wsi lub w miejscowościach od 20 tys. do 200 tysięcy mieszkańców i ponad 200 tysięcy, zatrudniona w większości na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Reklama

Zanim przejdziemy już do wyników badania, jeszcze słów kilka wprowadzających od jego autorów.

Monitor Rynku Pracy jest naszym projektem badawczym, w którym obserwujemy rynek pracy z perspektywy pracowników, ich mobilności zawodowej oraz rozwoju kariery. Sprawdzamy w nim m.in. poziom rotacji w firmach, ocenę ryzyka utraty zatrudnienia, satysfakcję z wykonywanego zajęcia oraz główne powody poszukiwania nowego miejsca pracy.

W okresie minionego półrocza, 22% Polaków zmieniło miejsce pracy, co było wzrostem o 2 punkty procentowe w porównaniu z deklaracjami z II kwartału 2019 roku. Bez zmian z kolei - 20% z badanych zmieniło stanowisko pracy w strukturach w firmy, w której są zatrudnieni.

Największa rotacja pomiędzy firmami i wewnątrz firm miała miejsce na południu i zachodzie Polski, sporo też zmian pracodawców było w centrum oraz na wschodzie Polski, gdzie było też najwięcej zmian stanowiska - 29%.

Jakich stanowisk najczęściej dotyczyły zmiany pracodawców? 34% inżynierów i kasjerów zmieniło pracodawcę, a nieco mniej, bo 31% robotników niewykwalifikowanych, sporo w tym gronie było też kierowców. Natomiast jeśli chodzi o zmiany stanowisk wewnątrz firmy, najwięcej ich miało miejsce wśród kadry zarządzającej i kadry kierowniczej niskiego szczebla.

W podziale na branże, zmiany pracodawcy dotyczyło takich obszarów jak hotelarstwo i gastronomia (31%), kultura, rozrywka, rekreacja, sport (29%) i handel, naprawa pojazdów (26%). W przypadku zmiany stanowiska najczęściej odbywały się w administracji publicznej (30%) i w firmach z sektora finanse i ubezpieczenia (25%).

No i wreszcie najważniejsze w tej kategorii - powody zmiany pracy. Najczęściej wskazywana jest tu chęć rozwoju zawodowego, na drugim miejscu jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy, a dalej mamy niezadowolenie z obecnego pracodawcy i lepsza forma zatrudnienia u nowego.

Reklama

Dość dużo czasu obecnie trzeba poświęcić, by znaleźć nową pracę, średnio wychodzi to aż 3 miesiące, czyli tyle ile zwykle mamy okres wypowiedzenia, a więc na styk, przy czym prawie wszystkie grupy wiekowe wskazywały wzrost tego czasu na poszukiwania w porównaniu z ubiegłym kwartałem.

Jeśli chodzi o lokalizację, najwięcej czasu szuka się pracy na zachodzie i na wschodzie Polski, a bardzo dużo czasu zajmuje znalezienie zatrudnienia w miejscowościach pomiędzy 20 tys. a 50 tys. mieszkańców.

Reklama

Znacznie spadła satysfakcja z wykonywanej pracy, w 35 edycji badania Monitor Rynku Pracy, aż 80% Polaków deklarowało zadowolenie ze swojej aktualnej pracy, a po dwóch kwartał odsetek ten obniżył się o ok. 10 punktów procentowych i to praktycznie w każdym regionie Polski.

Aktualnie 47% z badanych nie szuka nowych ofert pracy, 43% rozgląda się za nimi, z czego 10% aktywnie jej poszukuje.

Jak przystało na aktualnie panujący model rynku pracy pracownika, duże ryzyko utraty pracy wskazuje jedynie 9% badanych, większość z nas albo w ogóle się tego nie obawia, albo uważa, że takie ryzyko jest małe. Największa pewność zatrudnienia panuje na południu Polski.

Jeszcze więcej pozytywnych wskazań jest przy ocenie szans na znalezienie pracy. 89% Polaków ocenia, że znalezienie jakiejkolwiek pracy będzie zdecydowanie prostu lub raczej proste. Z kolei o znalezienie takiej samej lub lepszej pracy spokojnych jest 71% z nas.

Na koniec zerknijmy jeszcze na tytułowe dane. 24% rodaków planuje w ciągu najbliższego roku wyjechać i podjąć pracę za granicą. Z czego 4% chce podjąć pracę za granicą na stałe, 10% na czas określony, a 10% nie wie jeszcze tego na jak długo wyjedzie. 77% planuje wyjechać na okres od pół roku do dwóch lat. Dość wyraźnie odstaje tu od średniej wschodni region kraju, z którego 30% pracujących zamierza opuścić nasz kraju w poszukiwaniu pracy za granicą.

Reklama

Jakie powody wskazują? Zdecydowana większość (63%) lepszą płacę i lepsze warunki zatrudnienia, ale też zmianę stylu życia (29%), sprawdzenie własnych możliwości i umiejętności (27%) czy chęć opanowania języka obcego (26%).

Najczęściej wskazywane kierunki emigracji zarobkowej nie budzą zdziwienia, są to przede wszystkim Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

--
Badanie przeprowadzono w dniach 2 – 12 września 2019 r., metodą CAWI wśród osób w wieku 18-64 lata, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione (o ile posiadały stałą umowę o świadczenie usług w jednej firmie). Maksymalny błąd statystyczny +/- 3.1% dla N=1000.

Źródło: Instytut badawczy Randstad.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama