Felietony

Zysk Microsoftu o 51% w górę - nadal ponad miliard więcej niż Apple

Grzegorz Marczak
Zysk Microsoftu o 51% w górę - nadal ponad miliard więcej niż Apple
34

Microsoft ogłosił rekordowe kwartalne wyniki finansowe (według kalendarza finansowego MS ma teraz Q1 2011). Zysk spółki wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku z 3.57 miliarda do 5.41 miliarda dolarów co daje nam aż 51% różnicę! Przychód firmy również był rekordowy osiągając 16.2...

Microsoft ogłosił rekordowe kwartalne wyniki finansowe (według kalendarza finansowego MS ma teraz Q1 2011). Zysk spółki wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku z 3.57 miliarda do 5.41 miliarda dolarów co daje nam aż 51% różnicę! Przychód firmy również był rekordowy osiągając 16.20 miliarda dolarów czyli o 25% więcej niż w ubiegłym roku.

Microsoft pokazuje również, że w porównaniu do ubiegłego roku rosną wszystkie segmenty biznesowe spółki. Przychód z Office 2010 wzrósł o 15%. Najciekawszym wynikiem jest jednak moim zdaniem Xbox 360 którego sprzedaż wzrosła aż o 38% - nie ujawniono jednak konkretnych informacji o ilości sprzedanych konsol Największy przychód generuje jednak firmie nowy system operacyjny czyli Windows 7 który przyniósł tej kategorii aż 66% wzrost osiągając 4,8 miliarda dolarów.

Niestety Microsoft cały czas ma straty w kategorii Online. Bing, który świetnie rozwija się jako wyszukiwarka nie generuje jednak takich przychodów i zysków aby uratować całą kategorię. W zamkniętym właśnie kwartale dywizja online zaliczyła stratę na poziomie 560 milionów dolarów czyli więcej niż rok wcześniej gdzie strata wynosiła 477 milionów. Przychód z biznesu online Microsoftu też nie zachwyca (szczególnie porównując do innych kategorii) bo jest to poziom 527 milionów dolarów.


Prezentacja z wynikami finansowymi Microsoft
Q1-FY11Slides

Warto natomiast zwrócić uwagę na to jak poczyna sobie w Microsoft działka rozrywkowa (czyli tam gdzie jest przypisany Xbox i gry). Cały ten segment wzrósł jeśli chodzi o przychody o 27% osiągając 1,8 miliarda dolarów. Nie da się ukryć, że do tego wyniku mogło znacznie przyczynić się nowe Halo Reach, które w niecałe 24 godziny przyniosło firmie 200 milionów dolarów. Kolejny kwartał może być dla tej części Microsoftu jeszcze lepszy. Przede wszystkim nadchodzą święta i szaleństwo zakupowe, po drugie mamy z nowości w tej kategorii Windows Phone 7 oraz projekt Kinect który ma zadebiutować w stanach w listopadzie.

Pisząc o wynikach Microsoftu nie da się ich nie odnieść do Apple, które miało o 4 miliardy dolarów większe przychody za ostatni zakończony kwartał. Jeśli natomiast chodzi o zysk, to Microsoft ma przewagę ponad miliarda dolarów nad Apple ($5.41 do $4.31). Nie da się jednak ukryć, że w tej chwili to Apple jest na fali i ma duże szanse na to aby zmniejszyć różnicę w zyskach w stosunku do Microsoftu. Pytanie tylko czy iPad na pewno "wypali" ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftApplewyniki finansowe