Ciekawe strony

Źródła informacji czyli agregatory i nie tylko

Grzegorz Marczak
Źródła informacji czyli agregatory i nie tylko
7

W poszukiwaniu ciekawych informacji zapewne każdy z w pierwszym kroku udaje się do swojego czytnika RSS gdzie skrupulatnie dodawał najlepsze i najbardziej interesujące źródła. Gdy jednak mamy ochotę na coś więcej, czasami nie do końca związanymi z naszymi typowymi zainteresowaniami wtedy zac...

W poszukiwaniu ciekawych informacji zapewne każdy z w pierwszym kroku udaje się do swojego czytnika RSS gdzie skrupulatnie dodawał najlepsze i najbardziej interesujące źródła.

Gdy jednak mamy ochotę na coś więcej, czasami nie do końca związanymi z naszymi typowymi zainteresowaniami wtedy zaczynamy się rozglądać za jakimś serwisem agregującym czy też starającym się prezentować najciekawsze informacje z sieci.

W moim przypadku mogę wymienić kilka serwisów, które bardziej lub mniej regularnie odwiedzam w momentach, kiedy znudzą mnie informacje z mojego czytnika RSS (oczywiście mógłbym wszystkie te źródła subskrybować, ale wtedy zrobiłbym za duży bałagan w czytniku). Chyba wszystkie z nich były już opisywane na moim blogu ale postanowiłem zebrać je w jednym wpisie:

rssmeme.com Pokazuje informacje udostępniane przez użytkowników google readera. Na bazie ilości osób jakie udostępniły news budowany jest ranking najciekawszych informacji. Mimo iż serwis ten nie posiada jeszcze dużej liczby użytkowników i ma problemy z wydajnością to jednak dostarcza bardzo szybko bardzo ciekawych newsów.

techmeme.com Serwis w zupełnie automatyczny sposób dobiera informacje dostępne w internecie i poprzez specjalny algorytm analizuje które z nich uznać za ciekawe. Na stronie głównej techmeme oprócz głównych artykułów są również artykuły powiązane oraz linki do dyskusji jakie toczą się w internecie na temat danego artykułu czy też treści. Zaletą techmeme jest jego trafność, jeśli chodzi o określanie "interesującego newsa"

Naubo.com Naubo zmiksowało to co zdaniem autorów jest najlepszego jeśli chodzi o agregację informacji. Czyli serwis sam pobiera ciekawe newsy z internetu, pozwala też użytkownikom decydować, co jest ciekawe, dodawać newsy oraz pisać newsy bezpośrednio w serwisie. Znalazłem w nim wiele ciekawych informacji i to z blogów, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałem. Mam nadzieję, że serwis ten będzie się rozwijał.

wykop.pl – o wykopie pisałem już tyle razy, że tym razem sobie daruję charakterystykę serwisu. Zaglądam i odwiedzam go regularnie, ale co ciekawe więcej i szybciej znajduje ciekawe informacje w „wykopalisku” niż na stronie głównej. Myślę, że czas przebijania się informacji na stronę główną jest jednym z elementów, nad którymi chyba trzeba popracować.

aiderss.com – mimo iż serwis ma już kilka miesięcy to odkryłem go niedawno. Jest to próba wybrania z naszych RSS-ów ciekawych informacji i przypisania im odpowiedniej rangi. Na pewno warto zajrzeć do niego jeszcze przed tym zanim uruchomimy nasz czytnik RSS, może okazać się, że zaoszczędzimy sporo czasu na poszukiwaniu ciekawych i poczytnych newsów

Digg.com – digga odwiedzam regularnie aczkolwiek nie za często. Digg w moim przekonaniu nadal jest źródłem ciekawych informacji, aczkolwiek jego reakcje na tak zwane „hot newsy” są coraz dłuższe. W przeciwieństwie do wykopu, wykopaliska digga nie da się sprawnie przeglądać, ze względu na ilość informacji, jaka tam się znajduje.

Mixx.com - wszyscy o nim mówią i piszą - staram się zobaczyć w nim to coś? i niestety dzień po dniu umacniam się w przekonaniu, że w tym serwisie jest więcej PR-u niż newsów.

Agregatory to jednak nie wszystko jeśli komuś nadal brakuje informacji proponuję serwisy takie jak twitter i friendfeed oraz dodanie kilku topowych użytkowników - zalew newsów gwarantowany. Czasami mniej czasami bardziej treściwe ale można wyłowić prawdziwe informacyjne perełki.

Na koniec dwa ciekawe miejsca (bazujące na diggu) które czasami można wykorzystać w poszukiwaniu informacji, są to DiggSuggest.com i DiggFilter.com. W obu po podaniu nazwy naszego użytkownika z serwisu digg.com zostaną nam przedstawione sugerowane artykuły które mogą okazać się dla nas ciekawe.

Jak widać można znaleźć całkiem sporą gromadkę dość różnych serwisów agregujących informacje, dodanie ich wszystkich do czytnika RSS to praktycznie "samobój" korzystanie z nich wszystkich regularnie to konsumpcja olbrzymiej ilości naszego czasu.

Wydaje się, że na chwilę obecną nie mamy jeszcze złotego środka na to jak połączyć i dopasować nasze chęci jeśli chodzi o informacje z naszym wolnym czasem.

Ps. Ciekawy jestem z jakich wy korzystacie agregatorów informacji ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

diggtechmemeTwitter