Ciekawe strony

Wykop kupiony przez dużego internetowego gracza!

Grzegorz Marczak
Wykop kupiony przez dużego internetowego gracza!
31

Z dość dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, że nasz symbol web 2.0 wykop.pl został kupiony przez dużego internetowego gracza (i tylko tyle na razie wiem). Niestety na chwilę obecną nie byłem w stanie potwierdzić tej informacji - nikt z wykop.pl nie chce tego komentować. Z tego co się...


Z dość dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, że nasz symbol web 2.0 wykop.pl został kupiony przez dużego internetowego gracza (i tylko tyle na razie wiem). Niestety na chwilę obecną nie byłem w stanie potwierdzić tej informacji - nikt z wykop.pl nie chce tego komentować.

Z tego co się dowiedziałem wartość transakcji znacząco (?) przekraczała kwotę jaką ostatnio Tomek pozyskał dla swojego projektu. Dla przypomnienia Holenderski fundusz private-equity Garvest zainwestował w sierpniu 600 tysięcy złotych w serwis wykop.pl.

Dlaczego warto?

Dlaczego wydaje mi się, że informacja ta jest jak najbardziej prawdziwa? - oto kilka faktów, które mogą wskazywać na to, że wykop faktycznie został kupiony za duże pieniądze:

  • Tomek udowodnił, że mając wsparcie finansowe w krótkim okresie czasu jest w stanie podnieść o kilkaset procent oglądalność serwisu
  • Ostatnie statystyki wykopu mówią o 600 tysiącach unikalnych użytkowników i liczba ta cały czas systematycznie rośnie
  • Zagraniczny fundusz inwestycyjny, który ma dużo większe możliwości na zorganizowanie tego typu transakcji
  • Żaden duży portal nie zbudował skutecznej dla wykopu konkurencji

Przedstawione powyżej fakty to tylko, kilka elementów które mogą świadczyć o potencjale tego serwisu i jego atrakcyjności dla potencjalnego kupującego.

Za ile?

Jaka może być cena transakcji - z lakonicznej informacji jaką dostałem wiemy, że jest to kwota znacznie przewyższająca wartość dotychczasowej inwestycji. Czyli wiemy, że jest to ponad 600 tysięcy złotych. Zakładając, że przy tej kwocie serwis pod kierownictwem Tomka był w stanie kilkakrotnie zwiększyć zasięg możemy zakładać, że kwota ta będzie kilkakrotnie większa.

Jeśli założymy więc że potencjał wykopu w okresie kilku lat to milion do półtora miliona użytkowników to możemy przypuszczać, że kwota za którą serwis został sprzedany może osiągnąć kilka milionów złotych!

Kto?

Potencjał do zakupu serwisu za kilka milionów złotych ma dość dużo firm w Polsce, przede wszystkim można by spojrzeć na megapanel i zobaczyć komu opłacało by się wesprzeć swoje statystyki kolejnym potencjalnym milionem użytkowników.

Moje typu padają na Gazetę lub Wirtualną Polskę. Oba serwisy mają duży apetyt na serwisy społecznościowe, wprawdzie gazeta dumnie obwieszcza, że jej fora dyskusyjne to silna i duża społeczność (i to prawda) - ale prawda jest też taka, że nie udaje się jej przekierować na żaden serwis społecznościowy jaki stworzyła gazeta (gwar, bebo itp).

Wirtualna Polska to silny zawodnik w statystykach i rankingach, nie ma serwisów społecznościowych z prawdziwego zdarzenia (wprawdzie kilka teraz powstało). Całkiem możliwe, że ta luka w portfolio WP została wreszcie zauważona przez zarząd i efektem tego może być na przykład kupienie serwisu takiego jak wykop.

Do głowy przychodzi mi jeszcze jeden zawodnik, który od niedawna silnie zainwestował w internet - jest nim Polsat. Praktycznie nieograniczone możliwości finansowe (oczywiście w skali tego co jest potrzebne aby inwestować w internet) i do nie dawna praktycznie brak obecności w internecie. Moim zdaniem wykop świetnie wpisywał by się w misję informacyjną tak dużego koncernu medialnego jakim jest Polsat.

Szczegóły

W celu potwierdzenia powyższych wywodów cały czas będę nękał Tomka o potwierdzenie i konkretne informacje - mam nadzieję, że wkrótce będę w stanie zweryfikować czy moje teorie odnośnie pieniędzy i kupca się potwierdzą.

Aktualizacja - Potwierdziłem, że z kręgu podejrzanych o kupno wykopu można wykluczyć Wirtualną Polskę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu