Ciekawostki technologiczne

Twój numer telefonu może być wart nawet 10 tysięcy złotych

Krzysztof Rojek
Twój numer telefonu może być wart nawet 10 tysięcy złotych
3

Prosty i łatwy do zapamiętania numer telefonu nie jest prostą rzeczą do otrzymania. Dlatego też ich ceny są czasem niemal niebotyczne.

Większość z nas posiada telefon komórkowy, w którym ma jedną bądź więcej kart SIM. Dzięki temu możemy dzwonić, wysyłać SMS'y, a także łączyć się z mobilnym internetem. Ta ostatnia funkcja jest tak istotna, że często zapominamy o tych dwóch pierwszych. Kiedy ja dostałem od rodziców swój pierwszy telefon, były to czasy Nokii 3510, więc z oczywistych względów te dwie pierwsze funkcje były kluczowe. Kiedy rodzice wybierali dla mnie starter (ach, sieć Idea) i priorytetem było to, by mój numer telefonu był łatwy do zapamiętania. Sztuka ta udała im się wybitnie, a mój numer właśnie ze względu na swoją prostotę, jest ze mną do teraz - zachowałem go pomimo kilkukrotnej zmiany operatora. Wielokrotnie zastanawiałem się, ile takie proste numery mogą być warte, w końcu firmy czy biura bardzo chętnie korzystałyby z takiego, który łatwo zapamiętać. Podczas przygotowania jednego z poprzednich artykułów, zajrzałem na Allegro do zakładki "złote numery". I się mocno zaskoczyłem.

Twój numer może być warty 2, 5, a nawet 10 tysięcy złotych

Jak się okazuje, numery telefonów wciąż są w cenie. Gdyby było inaczej, numery telefonów nie kosztowałyby takich pieniędzy.

Co ciekawe, widać, że duża część z tych numerów wcale nie jest czymś, co w moim mniemaniu można by uznać za "złote" numery. Fakt, są w nich powtarzalne wzorce, ale już chociażby 500 706 700, który kosztuje prawie 3 tysiące złotych już niczym się nie wyróżnia. Jeżeli 'zjedziemy" jeszcze o tysiąc złotych, zaczynają się tam numery, które można spotkać na co dzień.

Z drugiej strony skali mamy chociażby numery takie jak 608 100 100 czy 510 111 111 wycenione na (moim zdaniem) abstrakcyjne 200 000 i 40 000 zł. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, w jakim rodzaju działalności może być to aż tak istotne, by na sam numer telefonu wydać 200 tysięcy złotych. Jak widać jednak - tak właśnie się dzieje i handel łatwymi do zapamiętania numerami telefonów kwitnie w najlepsze. Jestem przekonany, że przynajmniej część z was, czytając to, zastanawia się, ile może być teraz wart wasz numer. Dość pobieżnie analizując sytuację stwierdzam, że ja za swój obecnie mógłbym spokojnie wciągnąć 3, a może nawet i 4 tysiące złotych, o ile oczywiście znaleźliby się na niego chętni (w końcu jest "używany"). Jeżeli więc jesteście w sytuacji, w której pilnie potrzebujecie gotówki, może zamiast patrzeć na portfel warto spojrzeć na swój smartfon.

Czy złote numery są rzeczywiście takie ważne?

Nigdy nie negowałem roli łatwego do zapamiętania numeru telefonu przy prowadzeniu biznesu. Dotyczy to szczególnie firm, których usług potrzebujemy w sytuacjach nagłych bądź stresowych, jak chociażby pomoc drogowa czy ubezpieczyciel. Ba, niektóre firmy (jak np. Link 4) wykorzystały numer telefonu jako element swojego marketingu do budowy rozpoznawalności. Zastanawiam się po prostu, czy w erze smartfonów, gdzie w razie potrzeby szukamy konkretnej firmy w wyszukiwarce Google, dużo osób wybiera daną usługę, ponieważ zapamiętało dany numer. Mogę tu oczywiście oceniać tylko po sobie i po swoich znajomych, ale mi nigdy nie zdarzyło się dzwonić do firmy na podstawie łatwego do zapamiętania numeru telefonu. Po prostu takie aspekty jak cena usługi, lokalizacja przedsiębiorstwa i wiele innych rzeczy są dla mnie ważniejsze.

A dla was?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu