Moje przemyślenia

Zielony pokonał właśnie Apple i BlackBerry

Grzegorz Marczak
Zielony pokonał właśnie Apple i BlackBerry
52

Kupując w 2005 roku małą firmę zajmującą się oprogramowaniem na urządzenia mobilne nikt się pewnie nie spodziewał, że po kilku latach dzięki tej inwestycji powstanie system mobilny, który stanie się jednym z liderów rynku mobilnego. Teraz można tak śmiało o Androidzie powiedzieć. Według najnowszych...

Kupując w 2005 roku małą firmę zajmującą się oprogramowaniem na urządzenia mobilne nikt się pewnie nie spodziewał, że po kilku latach dzięki tej inwestycji powstanie system mobilny, który stanie się jednym z liderów rynku mobilnego. Teraz można tak śmiało o Androidzie powiedzieć. Według najnowszych informacji dzienna liczba aktywacji Androida osiągnęła 300 tysięcy sztuk. Wynik ten oznacza, że mobilny system Google jest w tej chwili bardziej popularny wśród nowych użytkowników niż Blackberry czy iPhone.

Google jest więc blisko 10 milionów aktywacji miesięcznie! Mając bałagan z wersjami i nie jasną strategię co do Chrome OS (który potencjalnie może być rywalem Androida jeśli chodzi o urządzania mobilne) można powiedzieć, że to naprawdę świetny wynik. To jednak jeszcze nie koniec tego co Google może zrobić z Androidem. Po pierwsze rynek smartfonów to cały czas w okolicach 25% wszystkich telefonów czyli jest jeszcze bardzo duży potencjał rozwojowy. Kolejny obszar do opanowania przez Android to urządzenia typu tablet, na system od Google już w tej chwili czeka kilku producentów tego typu sprzętu.

Android wykorzystując swoją uniwersalność i otwartość staje się więc nie tylko głównym rywalem dla Google ale również pretendentem do pokonania Nokii i jej Symbiana. W przypadku tak szybkiej ekspansji spieniężenie potencjału Androida będzie tylko kwestią czasu (i nie mówię tutaj o drobnych ze sprzedaży aplikacji).

Ps. Jobs z tego co pamiętam nie dowierzał, że liczby podawana wcześniej przez Google są prawdziwe. Myślę, że teraz powinien nazwać konkurenta po prostu kłamcą. Przecież wiadomo, że Android nie może tak szybko rosnąć skoro iPhone sprzedaje się w rekordowych kwartałach 14 milionach sztuk.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhoneAndroidiOS