Windows

Zdalny pulpit i bezprzewodowy dodatkowy ekran w Windows 10

KK
Konrad Kozłowski
38

Podejrzewam, że większość z Was zdążyła już zainstalować rocznicową aktualizację dla Windows 10. Poświęciliśmy jej kilka tekstów podsumowując wszystkie nowości oraz zmiany wizualne, które zawarto w uaktualnienieu, ale jest kilka o funkcji o których nie wspominaliśmy. Nazwa jednej z nich brzmi "Wyświetlanie na tym komputerze" ("Project to this PC"), która otwiera spore możliwości, a fani technologii Miracast będą z niej z pewnością zadowoleni.

Konfiguracja

Ustawienia funkcji "Wyświetlanie na tym komputerze" znajdziemy w Ustawieniach i sekcji System. To właśnie tam zdecydujemy o tym, czy dostęp do naszego komputera z włączoną aplikacją Połącz będą miały wszystkie inne urządzenia, żadne lub tylko wtedy, gdy korzystamy z zabezpieczonej sieci. Druga, nie mniej istotna opcja dotyczy samego łączenia się z naszym komputerem - komunikat z pytaniem o zezwolenie dostępu może być wyświetlony tylko raz przy pierwszej próbie. Dodatkowym zabezpieczeniem może być kod PIN przy parowaniu urządzeń, a użytkownicy laptopów mogą uczynić swoje komputery widocznymi tylko wtedy, gdy urządzenia podłączone są do zewnętrznego źródła zasilania.


Taki komunikat ujrzą posiadacze urządzeń niewspierających Miracast

Łączenie

Czym różni się opisywana funkcja do zwykłego zdalnego pulpitu? Otóż połączenie z naszym komputerem i aplikacją "Połącz" inicjujemy z drugiego urządzenia. Na przykład, gdy zechcę zdalnie korzystać z telefonu z Windows 10 Mobile na laptopie, to połączenie będę musiał uruchomić z poziomu smartfona. Jak to zrobić?

Niezależnie od tego z jakich dwóch urządzeń korzystamy, za każdym razem należy udać się do Centrum Akcji i kafelek o tytule Połącz. Wtedy wyświetlone zostaną wszystkie dostępne urządzenia, a po wybraniu jednego z nich należy także zaznaczyć opcję skorzystania z klawiatury i myszki.

To także bezprzewodowy dodatkowy ekran

Warto nadmienić, że za pomocą takiego połaczenia można także zamienić nasz komputer w dodatkowy ekran - przy zmianie trybu wyświetlania na "Rozszerz" będziemy mogli w łatwy, bezprzewodowy sposób powiekszyć przestrzeń roboczą. Oczywiście wydajność tego rozwiązania zależy w głównej mierze od sieci bezprzewodowej, którą dysponujemy. Co istotne, tylko urządzenie na którym uruchamiamy aplikację "Połącz" musi mieć zainstalowaną aktualizację Anniversary Update (wersja 1607).

Oczywiście alternatywnym rozwiązaniem wciąż pozostaje skorzystanie z aplikacji Zdalny pulpit, która znajduje się w Sklepie Windows od czasów Windows 8. Niestety, z każdą aktualizacją wydaje się coraz mniej stabilnie i wydajnie działać - przynajmniej w moim przypadku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 10