Polska

Zastrzegam.pl – prosto i wygodnie

Marcin M. Drews
Zastrzegam.pl – prosto i wygodnie
Reklama

Szybkie zastrzeżenie karty płatniczej, nawet jeśli nie znamy numeru do banku, w którym mamy konto - to zgrabne rozwiązanie oferowane na stronie zastrz...

Szybkie zastrzeżenie karty płatniczej, nawet jeśli nie znamy numeru do banku, w którym mamy konto - to zgrabne rozwiązanie oferowane na stronie zastrzegam.pl. Startupik zarabiający na pośrednictwie? Nie, to nowa inicjatywa Związku Banków Polskich.

Reklama

Do tematu podszedłem ze sporą rezerwą, przyzwyczajony do faktu, że rynek pełen jest pasożytniczych pośredników, którzy naciągają nas na kasę za coś, co w każdej chwili możemy zrobić sami bez nakładu sił i kosztów.

Okazuje się jednak, że mamy do czynienia ze zgrabną i bezpłatną usługą wykreowaną przez oficjalny podmiot, jakim jest Związek Banków Polskich, przy zaangażowaniu Narodowego Banku Polskiego.

Mam konta w trzech bankach - nie, żebym był burżujem. Tak się po prostu złożyło. Kiedyś założyłem jedno, drugie musiałem uruchomić w innym banku, by wziąć pożyczkę etc. Tak to często bywa. I właśnie zdałem sobie sprawę, że nie znam i nie mam w pamięci mojego telefonu numerów, na które mógłbym zadzwonić, by zastrzec zgubioną czy skradzioną kartę.

Tak, jestem leniem. Z drugiej strony wiem, że większość z nas o tym po prostu nie myśli. Nie jesteśmy aż tak zapobiegliwi, bowiem nie czujemy takiej potrzeby. A potem zdarza się, że jest już za późno...

Prosto i wygodnie

Chcesz szybko zastrzec skradzioną kartę, a nie znasz numeru do swojego banku? Teraz wystarczy jeden numer: 828 828 828. Łatwo zapamiętać, w przeciwieństwie do telefonu ze skeczu w "IT Crowd":

Jak to działa?

Głównym komponentem jest system IVR wyposażony w technologię automatycznego rozpoznawania i syntezy mowy, który pozwala posiadaczom kart na głosowe wybranie banku, w którym chcemy zastrzec kartę. Mówiąc wprost, mamy du do czynienia z prostą procedurą - gdy nie pamiętamy numeru do naszego banku, podajemy systemowi jego nazwę, a ten łączy nas z odpowiednią infolinią.

Usługa jest bezpłatna i działa też za granicą (do numeru musimy wtedy dodać prefiks +48). Płacimy jedynie za połączenie telefoniczne – zgodnie z tabelą opłat naszego operatora telekomunikacyjnego. System nagrywa i archiwizuje nasze połączenia do momentu przekierowania na odpowiednią infolinię. Warto też dodać, że nie pyta nas o żadne dane - pełni jedynie rolę automatycznej centralki łączącej z wymienionym przez nas bankiem.

Reklama

Na dziś uczestnikami Systemu Zastrzegania Kart są: Bank BGŻ, Bank BPH, Millenium Bank, Bank Zachodni WBK, BNP Paripas, citi handlowy, Credit Agricole, Deutsche Bank, DNB, Grupa BPS, IKANO Bank, ING, inteligo, Nordea, PKO Bank Polski, Raiffeisen POLBANK oraz Santander Consumer Bank.


Reklama

Według regulaminu system działa 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu - co oczywiście ma sens przy założeniu, że docelowa infolinia również jest całodobowa, ale to już dziś standard w obsłudze klienta.

Oczywiście musimy pamiętać, że licho nie śpi (z byle kim), w związku z tym może się zdarzyć, że System Zastrzegania Kart nie będzie nas w stanie połączyć z infolinią. W takim przypadku operator numeru 828 828 828 nie bierze odpowiedzialności za problemy techniczne, a nas nie zwalnia to z potrzeby dodzwonienia się do macierzystego banku tradycyjnym sposobem.

W Polsce od 2002 roku obowiązują przepisy prawa, zgodne z regulacjami europejskimi, ograniczające odpowiedzialność finansową posiadacza karty w przypadku wystąpienia transakcji nieuprawnionych. Jeżeli posiadacz nie przyczynił się do zaistnienia takich transakcji, do czasu zgłoszenia zastrzeżenia karty odpowiada maksymalnie do równowartości 150 euro. Po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność posiadacza jest ograniczona do zera. Dlatego tak ważne jest szybkie zastrzeżenie karty. (źródło)

Ponieważ system działa na zasadzie wyboru odpowiedniej infolinii, nie możemy się spodziewać możliwości zastrzegania kilku kart z różnych banków jednocześnie. Jeśli zgubiliśmy lub skradziono nam portfel z, dajmy na to, trzema kartami różnych operatorów, będziemy musieli dzwonić trzykrotnie. Ale za to na jeden numer.

Rewolucja?

Stanowczo nie. Ułatwienie - owszem. Cieszy zarówno inicjatywa, jak i sama strona zastrzegam.pl, która dodatkowo pełni funkcję informacyjno-edukacyjną. Osoby, dla których plastikowe pieniądze to wciąż nowość, mogą poczytać o tym, jak bezpiecznie posługiwać się kartą, co robić, gdy karta zginie, oraz bezpieczeństwie rożnych rodzajów płatności. Opublikowane materiały są krótkie, zwięzłe i łatwo przyswajalne dla laików.

Reklama

Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich to samorządowa organizacja banków działająca na podstawie ustawy o izbach gospodarczych z 30 maja 1989 roku, powołana do życia w styczniu 1991 roku. Członkostwo w ZBP ma charakter dobrowolny i obejmuje banki działające na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, utworzone i działające na podstawie prawa polskiego.

Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski (NBP) jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa.

Partnerzy

Partnerami Systemu Zastrzegania Kart są VISA, MasterCard oraz EXATEL SA - operator telekomunikacyjny w Polsce, który świadczy usługi dla największych przedsiębiorstw i instytucji administracji państwowej w kraju. EXATEL jest w 100% spółką polską z blisko 20-letnim doświadczeniem na rynku. Od 1999 r. jest członkiem stowarzyszonym Związku Banków Polskich.

A gdyby tak...

Marzy mi się podobny numer do ZUS, Urzędu Skarbowego i innych domów, które czynią szalonym (załatwienie każdej sprawy mimo istnienia centrali polega na obdzwanianiu w kółko siedemnastu różnych biurek). Wiem jednak, że zdecydowanie za dużo wymagam...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama