Felietony

Zapowiada się odświeżenie aplikacji sklepu Google Play, widać poprawę. Zapowiedź zmiany wyglądu Androida?

Jan Rybczyński
Zapowiada się odświeżenie aplikacji sklepu Google Play, widać poprawę. Zapowiedź zmiany wyglądu Androida?
23

Google prawdopodobnie niedługo wypuści aktualizację aplikacji sklepu Play na urządzenia z Androidem. Serwis Droid-Life zdobył plik instalacyjny wersji 4.0.16, podczas gdy obecna najnowsza wersja nosi numer 3.10.14. Zmiana pierwszej cyfry w numeracji obrazuje zmiany nie tylko działania, ale i wyglądu...

Google prawdopodobnie niedługo wypuści aktualizację aplikacji sklepu Play na urządzenia z Androidem. Serwis Droid-Life zdobył plik instalacyjny wersji 4.0.16, podczas gdy obecna najnowsza wersja nosi numer 3.10.14. Zmiana pierwszej cyfry w numeracji obrazuje zmiany nie tylko działania, ale i wyglądu. Ostatnia zmiana estetyki miała miejsce w lipcu ubiegłego roku. Czego możemy się spodziewać? Ujmując to najprościej, nowy sklep Play przypomina Google Now.

Jest o wiele jaśniej, zamiast ciemnego tła dominują jasne odcienie szarości. Jest też jakby więcej przestrzeni. Poszczególne pozycje w sklepie przypominają karty z Google Play. Jak się nad tym zastanowić, to sklep Play i Google Now stanowią dwie najważniejsze usługi systemu Android. Oznacza to, że Google Now wyznaczył nowy kierunek designu, a kolejne aktualizacje aplikacji za nim podążają. A to z kolei oznacza, że z czasem cały Android może ewaluować w tym właśnie kierunku. To jednak jedynie domysły.

Nie wszystkie funkcje w nowej wersji sklepu działają. Na filmie nie działa główna strona sklepu z rekomendacjami. Najwyraźniej Google ciągle pracuje nad tym projektem. Działa jednak wyszukiwanie i instalowanie aplikacji. Najważniejsza zmiana jaką udało mi się wychwycić, to instalowanie, aktualizowanie i deinstalacja, które nie przenoszą już użytkownika na nową stronę. Pojawia się tylko okno z uprawnieniami i po jego zaakceptowaniu użytkownik wciąż jest na głównej stronie aplikacji, nie trzeba dodatkowo klikać wstecz, co jest szczególnie irytujące, kiedy instaluje się wiele aplikacji jedna po drugiej. Nigdy nie rozumiałem sensu przenoszenia procesu instalacji do nowego okna.

Jest też wiele zmian kosmetycznych. Obecnie można postawić ptaszek przy "aktualizuj automatycznie", w nowej wersji domyślnie oznaczana jest opcja "nie aktualizuj automatycznie", którą można odznaczyć, czy drobne zmiany w ustawieniach aplikacji. Obrazy w nowszej wersji są większe.

Podobają mi się ciemne odcienie obecnego sklepu, ale co do reszty zmian jestem pozytywnie nastawiony. Na razie nie wiadomo kiedy będzie miała miejsc aktualizacja, ani czy docelowo sklep będzie wyglądał tak na filmie i zrzutach ekranu, sądzę jednak, ze wiele się nie zmieni, Google doda tylko brakujące funkcje. Spodziewam się też, że aktualizację mogą dostać tylko użytkownicy z Androidem 4.0 bądź nowszym.

Zrzuty ekranu i film pochodzą z serwisu Droid-Life.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu