Artykuł sponsorowany

Zapomnij o flagowcach. Dziś średniak to wszystko czego potrzebujesz na wyjazd

Krzysztof Rojek
Zapomnij o flagowcach. Dziś średniak to wszystko czego potrzebujesz na wyjazd
38

Wyjazd na wakacje to idealny test dla możliwości telefonu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wtedy w naturalny sposób sprawdzamy wszystkie ich funkcje. Ponadto – w tym czasie często smartfon stanowi jedyne urządzenie elektroniczne, które mamy pod ręką. Dobrze więc wiedzieć, czy możemy więc na nim polegać.

Wyjeżdżając na wakacje często nie możemy zabrać takich rzeczy jak mocny laptop czy lustrzanka, nie mówiąc już o konsoli do gier.  Musimy mieć więc telefon, na którym możemy polegać i który we wszystkich aspektach zapewni nam odpowiednią jakość. Jeszcze niedawno rola ta była przypisana tylko i wyłącznie flagowcom, jednak od jakiegoś czasu trend ten zaczyna się zmieniać. Średnia półka rośnie bowiem w siłę i dziś nie trzeba wydawać dużych kwot na najdroższe modele by cieszyć się z funkcji, które kilka lat temu zarezerwowane były dla nielicznych. Dlatego dziś przyjrzymy się dwóm popularnym telefonom z tej półki, aby sprawdzić, co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez klientów i dlaczego dziś mogą spokojnie zastąpić dużo droższe od siebie urządzenia.

Samsung Galaxy A51 i A71 – klasa z zewnątrz…

Jeżeli popatrzymy na dzisiejszą średnią półkę, w niczym nie przypomina ona urządzeń, jakie mogliśmy kupić w tej cenie jeszcze kilka lat temu. Nie ma śladu po nudnych, szarych smartfonach, które dodatkowo charakteryzowały się problemami ze spasowaniem i gorszym jakościowo tworzywem niż wyższa klasa. Dziś „średniaki” dzięki finezyjnemu wykończeniu na pierwszy i drugi rzut oka są nieodróżnialne od flagowców, a jakość ich wykonania nie odstaje od topowych konstrukcji.

Tak właśnie jest w przypadku modeli A51 i A71 które swoją stylistykę czerpią wprost z serii S i Note. Mamy tu więc bezramkowy design przodu z jedynie małym otworem w ekranie na przednią kamerkę. Tył w obu modelach to natomiast ciekawe stylistycznie wykończenie, charakterystyczne dla firmy Samsung z przecinającymi się prostymi liniami, oddzielającymi od siebie fragmenty obudowy, które odbijają światło w odmienny sposób. Wszystko to w połączeniu z bardzo dobrą jakością zastosowanych materiałów i spasowaniem robi bardzo dobre wrażenie. Możemy być więc pewni, że smartfon wyjdzie bez szwanku z wakacyjnych wojaży.

Omawiając zewnętrze telefonów, nie można nie wspomnieć o dwóch rzeczach, które bardzo wpływają na komfort i funkcjonalność smartfonu jako naszego podstawowego urządzenia. Z jednej strony jest to ekran. Samsung znany jest z wyznaczania standardów w kwestii ekranów Super AMOLED w telefonach i sprowadzania technologii stosowanej we flagowcach do średniej półki. A51 i A71 są tego świetnymi przykładami i jednocześnie urządzeniami z prawdopodobnie najlepszymi wyświetlaczami w swojej klasie. Czytelność w jasnym słońcu na plaży nie powinna być więc problemem.

Z drugiej strony mamy oczywiście crème de la crème współczesnych telefonów, czyli aparaty. W obu przypadkach mamy tu aparat główny robiący zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (48 Mpix w A51 i 64 Mpix w A71) z technologią pixel binding, pozwalającą uzyskać lepsze rezultaty zarówno w dobrych, jak i złych warunkach oświetleniowych. Oprócz tego użytkownicy obu telefonów mają zawsze pod ręką zestaw aparatów, który pozwoli im na zrobienie dobrego zdjęcia w każdej sytuacji. Przede wszystkim znajdziemy w nich 12 Mpix aparat szerokokątny o polu widzenia aż 123 stopnie, pozwalający uchwycić obraz praktycznie w taki sam sposób,  w jaki widzi go ludzkie oko.

Oprócz niego na uwagę zasługuje 5 Mpix obiektyw do makro – przez wielu producentów średniopółkowców jest on najczęściej pomijany. W przypadku 5 Mpix takie zdjęcia mogą już pochwalić się dobrą szczegółowością, dzięki której fotografie makro naprawdę mają sens. Sens ma także tryb portretowy, ponieważ w Galaxy A71 i A51 aparaty do wykrywania głębi również mają 5 Mpix. Pozwala to w przypadku zdjęć w trybie bokeh na dokładniejsze wykrywanie i odcinanie krawędzi, czyli coś, co jeszcze niedawno było piętą achillesową średniaków. Dopełnieniem jest wysokiej rozdzielczości kamera do selfie, z których seria A jest już dobrze znana. Tutaj ma ona 32 MPix w obu modelach, zapewniając zadowalające rezultaty niezależnie od miejsca i sytuacji, w której robimy zdjęcia. Oznacza to, że bez względu na to, gdzie wyjedziemy, Galaxy A51 i A71 zapełnią nasz album świetnymi, wakacyjnymi ujęciami. Przydatna w tym kontekście może okazać się funkcja Jedno Ujęcie, która pozwala wybrać najciekawsze i różnorodne  kadry z zarejestrowanego materiału.

…i z wewnątrz

To, co jednak pozwala średniakom naprawdę zastąpić flagowce, to ich komponenty wewnętrzne. Zarówno Galaxy A51 jak i 71 wyposażone są w moduły które zapewnią większości użytkowników wystarczającą wydajność zarówno teraz jak i w przyszłości. Po pierwsze – mamy tu 8 rdzeniowe procesory Exynos 9611 (A41) i Snapdragon 730 (A71) wsparte w polskich wersjach smartfonów 4 i 6 GB pamięci RAM. Dzięki nim użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów z pracą na najnowszych i bardzo rozbudowanych aplikacjach, a dzięki trybowi Game Booster – także przy graniu w najnowsze tytuły. Na szybkość tych urządzeń wpływa także zastosowana pamięć wewnętrzna – 128 GB w standardzie UFS 2.1 pozwala wrzucić na smartfony wszystko, co chcemy i cieszyć się dobrymi prędkościami odczytu.

Czym by były jednak podzespoły, jeżeli nie byłoby baterii, która mogłaby je zasilić. Tu Galaxy A51 i A71 również mają się czym pochwalić. Samsung wyposażył je bowiem w ogniwa odpowiednio 4000 i 4500 mAh. Do wielkości baterii mamy tu też dopasowaną szybkość ładowania – 15 i 25 W pozwoli je naładować w krótkim czasie. Nawet na długiej wycieczce możemy więc spokojnie zapomnieć o noszeniu ze sobą powerbanku.

Na średniej półce można dziś polegać

Współczesne średniopółkowce to nie tylko narzędzia do rozrywki, ale też – do pracy. Często bowiem zdarza się, że musimy szybko wykonać jaką akcję będąc „w terenie”. Dlatego też firma Samsung blisko współpracuje z Microsoft, czego sztandarowym przykładem jest świetna i znana czytelnikom Antyweb integracja z systemem Windows za pomocą funkcji Twój telefon. Współpraca ma miejsce także na innych polach – OneDrive to domyślna chmura do przesyłania pliku, a preinstalowanym pakietem biurowym jest w tym wypadku Microsoft 365.

Na pokładzie Galaxy A51 i Galaxy A71 znajdziemy również pakiet preinstalowanych i na bieżąco aktualizowanych usług i aplikacji Google, takich jak Gmail, Mapy Google, Google Chrome czy YouTube.

Jednak dla wielu największą zaletą będzie to, że do tej półki cenowej trafia w końcu coś, co do tej pory było zarezerwowane stricte dla flagowców, czyli łączność 5G. Galaxy A51 w wersji 5G obsługuje sieć 5G w dostępnym w Plusie paśmie N41, pierwszym komercyjnie oferowanym 5G w naszym kraju. Oznacza to, że jeżeli chcemy, możemy cieszyć się większymi prędkościami, wydajniejszym i stabilniejszym połączeniem z mniejszymi opóźnieniami względem tradycyjnego LTE.

Jeżeli podsumujemy wszystkie te aspekty, nie będzie trudno zrozumieć, dlaczego średnia półka przeżywa dziś renesans. Znajdują się w niej bowiem telefony, które łączą wszechstronność z dobrą jakością wykonania i które na pewno podołają wszystkim zadaniom, jakie przed nimi postawimy. Jako, że mamy okres wakacyjny, jestem przekonany, że wiele osób właśnie teraz przekonuje się o tym, korzystając z Galaxy A51 i A71 podczas wyjazdów w góry bądź nad morze czy jezioro, gdzie telefon zastępuje im laptopa, lustrzankę i konsolę do gier, mieszcząc to wszystko w kompaktowej obudowie.

Pamiętając, jak średniaki wyglądały i co potrafiły jeszcze kilka lat temu, można się tylko cieszyć z takiego rozwoju rzeczywistości.

-

Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu