Mimo, że w kalendarzu wisi kartka z napisem „styczeń” warto pomyśleć już o wakacjach. Wakacje to rzecz na swój sposób święta. Moment, w którym możemy ...
Zaplanuj wakacje z przyjaciółmi, dzięki Flight With Friends i Trip Tern.
Mimo, że w kalendarzu wisi kartka z napisem „styczeń” warto pomyśleć już o wakacjach. Wakacje to rzecz na swój sposób święta. Moment, w którym możemy nie tylko naładować swoje wewnętrzne baterie na kolejną część roku, ale jest to też czas, w którym możemy odnowić nasze przyjaźnie spędzając wakacje wspólnie z naszymi znajomymi. Przed wyjazdem wakacje warto zaplanować tak, by wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni. Planowanie to rzecz, którą jedni lubią, a inni nienawidzą i unikają jak ognia. Na szczęście w internecie są miejsca, które pomagają planować wyjazdy wakacyjne, a są to m.in. Flight With Friends i Travel Term.
Przyznam szczerze, że planowanie wakacji, na które wybieram się razem z przyjaciółmi zawsze sprawiało mi wiele problemu. Nie jestem człowiekiem konfliktowym, a wręcz jestem człowiekiem, który stara się pomóc i dogodzić każdemu kogo kocham. Faktem jest jednak to, że planowanie jakiegokolwiek wyjazdu niesie ze sobą pewne problemy. Poczynając od wyboru miejsca, w którym spędzi się wspólnie czas, poprzez wybór środka transportu, a kończąc na tym co będziemy zwiedzać. Dotychczas przy planowaniu jakiejkolwiek wycieczki korzystałem z informacji znalezionych w internecie oraz informatorach dla podróżników, w których można znaleźć garść informacji o tym co warto zwiedzić lub gdzie się wybrać.
Jako, że lubię mieć wszystko ładnie zaplanowane i rozpisane zawsze przed wyjazdem tworzyłem notatki, w których najczęściej znajdowały się nazwy muzeów, charakterystycznych miejsc, restauracji itp. Nie powiem, stworzenie czegoś takiego pochłania czas, a czasem przysparza trochę problemów. Na szczęście w dobie internetu i startupów coraz więcej pojawia się narzędzi, które pozwalają zaplanować nasze wakacje.
Jeżeli uda nam się już namówić przyjaciół na wspólne wakacje oznacza to, że ktoś musi przejąć inicjatywę i zaproponować kilka miejsc, do których możemy się wybrać. Przy wyborze miejsca trzeba pamiętać, by przedstawić najlepiej kilka alternatyw tak, by było z czego wybierać. Oczywiście nie jest problemem gdy mieszkamy w jednym mieście z ludźmi, z którymi planujemy wspólną podróż. Problem pojawia się w momencie gdy mieszkamy w innych częściach kraju. Zasadniczo możemy kontaktować się mailowo, bądź stworzyć grupę lub wydarzenie na Facebooku gdzie będziemy wrzucać wszystkie informacje nt. wyjazdu. Jednak ja proponuję wybrać Flight With Friends.
Flight With Friends to startup, który w głównym założeniu ma pomagać ludziom w wyborze miejsca, w którym spędzą wakacje oraz w samym dotarciu do tego miejsca. Startup pozwala nam na zaplanowanie miejsca docelowego naszej podróży, wybraniu linii lotniczych, z których będziemy korzystać oraz hotelu. Jednak, najważniejszą jego częścią jest możliwość stworzenia wydarzenia i zaproszenia do niego znajomych. Generalnie chodzi o to, że dzięki FWF użytkownik może wybrać miejsce, lot i hotel w którym będzie mieszkał razem ze znajomymi. Po przygotowaniu takiej oferty dzięki posiadanemu kontu na Facebooku może do tej oferty zaprosić swoich znajomych. Po przesłaniu oferty wakacji do wybranej grupy i zaproszeniu ich do FWF, wszyscy mogą wspólnie dyskutować na temat przedstawionego planu podróży. Portal posiada bazę wszystkich międzynarodowych lotnisk oraz informacje o aktualnych cenach biletów. Jest z czego wybierać, ponieważ w portalu możemy znaleźć praktycznie wszystkie linie lotnicze. Jedynym minusem jest to, że niestety nie zostały uwzględnione tanie linie lotnicze.
Dzięki temu portalowi nie tylko możemy przesłać stworzoną przez nas ofertę wyjazdu, możemy też o niej podyskutować lub wspólnie ją zmodyfikować. Po zaproszeniu znajomych do FWF wszyscy mają możliwość przeglądania portalu i dowolnej modyfikacji planu podróży. Zaczynając od wybrania miejsca gdzie będziemy spać, a kończąc na rodzaju miejsc, które będziemy wspólnie odwiedzać. Jako, że każda grupa składa się z indywidualności, a nikt nie lubi gdy decyzja jest podejmowana za nich uważam, że FWF to świetny pomysł. Pozwala on każdemu zapoznać się z ofertą i na forum znajomych podzielić się swoimi myślami, spostrzeżeniami czy uwagami na temat wycieczki. Plusem tego rozwiązania jest też to, że zaproszeni użytkownicy nie muszą od nowa tworzyć nowego planu podróży, jeżeli podejmą decyzję, że pierwsza opcja np. wakacji w Barcelonie jest nietrafiona. W szybki sposób mogą zmienić zarówno miejsce docelowe, hotele, jak i linie lotnicze.
Sam pomysł wspólnego planowania podróży bardzo mi się podoba. Ogromnym plusem jest możliwość wspólnych dyskusji i łatwego planowania. Warto zaznaczyć, że większość hoteli jest bardzo dobrze opisana, a i znalazło się także miejsce na informacje z portalu Trip Advisor. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór hotelu, lotu i miejsca docelowego to tylko część planowania wakacji.
Druga część, czyli co będziemy robić na miejscu jest już nieco trudniejsza. Po pierwsze, wymaga lepszej znajomości miejsca docelowego czyli pobuszowania po internecie lub przeczytania kilku książek. Możemy to też zrobić na miejscu, czyli po wylądowaniu i zameldowaniu się w hotelu. Często w hotelu możemy znaleźć mapy z zaznaczonymi ciekawymi lokalizacjami takimi jak muzea, restauracje, galerie sztuki itp. Ja osobiście wolę wcześniej wiedzieć co chcę zobaczyć. Dla przykładu, będąc w Barcelonie na pewno chciałbym zobaczyć stadion F.C. Barcelony. W samym planowaniu czasu, który spędzimy na wakacjach może pomóc już wcześniej wymieniony startup Trip Term.
Trip Term to także startup, dzięki któremu będziemy mogli w łatwy sposób wyszukać ciekawe lokalizacje i zaplanować nasz pobyt. Oczywiście tego typu planowanie możemy wykonać samodzielnie, wystarczy Google maps i wyszukiwarka Google. Dalej trzeba przebrnąć przez setki opinii i informacji na temat muzeum, restauracji, miejsc widokowych, plaż, sklepów itp. itd. Jest to dosyć czasochłonne. Trip Term ma temu zaradzić, a właściwie ma za nas zaplanować nasz czas.
Sama obsługa tego portalu jest bardzo prosta i składa się z czterech kroków. Pierwszym z nich jest wybór miasta, w którym planujemy spędzić nasze wakacje. Póki co Trip Term oferuje jedynie 16 lokalizacji na całym świecie, jest to dość niewiele. Jednak twórcy gwarantują, że z czasem będą pojawiać się nowe miasta. W samej europie możemy zaplanować wakacje w: Antwerpii, Atenach, Barcelonie, Edynburgu, Londynie, Liverpoolu, Manchesterze, Oxfordzie oraz Rzymie.
Po wybraniu miasta, przechodzimy do kolejnego kroku czyli wybrania hotelu, w którym mieszkamy. Baza hoteli jest naprawdę potężna, każdy hotel został opisany dosyć szczegółowo i prawie wszystkie hotele znalezione w Trip Term pokrywają się z hotelami z Flight With Friends, także jeżeli wcześniej skorzystaliśmy z FWF i mamy już upatrzony hotel możemy śmiało go wybrać jako punkt zborny. Warto dodać informację w jakim dniu planujemy zameldować się w hotelu i w jakim dniu planujemy się wymeldować, dzięki tej informacji system dokładnie zaplanuje nasz pobyt.
Kolejnym krokiem jest wybranie miejsc, a raczej rzeczy które chcemy zobaczyć. Tutaj wybór póki co jest niewielki, bo użytkownicy mogą wybrać spośród pięciu kategorii: Muzyka, Sztuka, Zabytki, Dzieci i Jedzenie. Oczywiście kategoria Dzieci, nie oznacza, że Trip Term zaprowadzi nas na oddział noworodków. Pod tą kategorią kryją się miejsca, które mogą zainteresować nasze młodsze pociechy jeśli je posiadamy.
Po wybraniu interesujących nas kategorii otrzymujemy listę miejsc, które warto odwiedzić. Lista jest długa, nawet jeżeli zaznaczyliśmy tylko jedną kategorię pojawi się co najmniej kilkanaście miejsc. Tutaj możemy zaznaczyć te miejsca, które szczególnie nas interesują np. z powodu usłyszenia od znajomych, że warto się do nich wybrać. Co ciekawe, system i tak doda wszystkie miejsca z listy. Jednak te zaznaczone przez użytkownika zostaną uznane za najważniejsze punkty programu zwiedzania.
Ostatni krok to stworzenie własnego dedykowanego programu zwiedzania danego miasta. Przed oczami użytkownika pojawia się mapa, z zaznaczoną ścieżką, którą powinien podążać i miejscami które powinien odwiedzić. Dodatkowo, otrzymuje on rozpisany w punktach plan miejsc, który samodzielnie może edytować, jeżeli uważa, że brakuje w nim np. przerwy na posiłek lub miejsc do odwiedzenia jest zbyt dużo. Przy dodawaniu lub usuwaniu poszczególnych punktów z planu droga na mapie jest oczywiście modyfikowana tak, by pokonywać jak najmniejsze odległości. W końcu jesteśmy na wakacjach, więc nie ma się co męczyć ;). Wcześniej wspominałem o dodaniu dat, w których planujemy całą wycieczkę. System planuje nasze zwiedzanie zgodnie z długością naszego pobytu w danym mieście i możemy być pewni, że na każdy dzień otrzymamy listę miejsc, które warto odwiedzić.
Całość została uzupełniona o informacje o poszczególnych lokalizacjach. Użytkownik może się zapoznać czy np. dane muzeum odpowiada jego upodobaniom i czy to co tam zobaczy spodoba mu się. Podobnie jak w przypadku FWF mamy możliwość wspólnego planowania wycieczek i zapraszania znajomych do portalu.
Oba startupy są dopiero w fazie beta i czasem zdarzają im się jakieś wpadki czy zwiechy. Oba uważam za bardzo przydatne, sam z chęcią się z nimi zapoznałem i na pewno będę ich używał w przyszłości. Zasadniczo uważam, że tego typu planowanie wspólnych czy samodzielnych wakacji jest bardzo fajne. Przed wyjazdem możemy określić co, gdzie, jak i za ile będziemy zwiedzać. Myślę, że tego typu portale to przyszłość e-podróży czy e-wakacji. Przyznam szczerze, że jedyne co mnie mocno irytowało w obu pomysłach to to, że nie są one jednym portalem. Chciałbym mieć jedno narzędzie, które mi pozwoli na wszystko co oferują te dwa. Dodatkowo, brakuje w nich pewnych informacji lub możliwości np. bookowania biletów czy miejsc hotelowych online, myślę jednak, że to tylko kwestia czasu by te opcje się w nich pojawiły.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu