6

Zaplanuj automatyczne kasowanie odłożonych i zapomnianych wiadomości dzięki Google Apps Script

To już trzecie moje podejście i opisywane narzędzie do zaprowadzenia porządku w naszej skrzynce Gmail. Dziś podzielę się z Wami skryptem, który sami możemy dodać do swojego konta poprzez Google Apps Script. Nie jest to więc żadna dodatkowa ingerencja zewnętrznego serwisu i nadawanie kolejnych uprawnień firmom trzecim, a skrypt działający w ramach naszego konta Google. […]

Schowek01
To już trzecie moje podejście i opisywane narzędzie do zaprowadzenia porządku w naszej skrzynce Gmail. Dziś podzielę się z Wami skryptem, który sami możemy dodać do swojego konta poprzez Google Apps Script. Nie jest to więc żadna dodatkowa ingerencja zewnętrznego serwisu i nadawanie kolejnych uprawnień firmom trzecim, a skrypt działający w ramach naszego konta Google.

Analizując poprzednio opisywanym narzędziem swoje odłożone wiadomości, jednoznacznie mogłem stwierdzić, że znaczna większość z nich to emaile, które kiedyś odłożyłem do przeczytania na później, a z różnych powodów do nich nie wracałem. W moim przypadku są to newsy, które oznaczone gwiazdką automatycznie przesyłane są z mojego czytnika RSS poprzez serwis IFTTT bezpośrednio na moją skrzynkę. Po kilku dniach stają się więc, że tak powiem, zdezaktualizowane.

Są to też niezliczone wiadomości z serwisów, w których zapisywałem się na subskrypcję, które po kilku dniach też tracą swoją „ważność”. W takich przypadka znakomicie sprawdził mi się ten skrypt, który dodajemy do swojego Gmaila, wchodząc na Google Apps Script.

2

W pierwszej kolejności, na swojej skrzynce dodajemy etykietę „delete me” – możecie ją nazwać dowolnie, tylko należy pamiętać, by zmienić ją później i w poniższym skrypcie (najlepiej przekopiować go z podlinkowanego źródła skryptu):

function cleanUp() {
var delayDays = 2 // Enter # of days before messages are moved to trash
var maxDate = new Date();
maxDate.setDate(maxDate.getDate()-delayDays);
var label = GmailApp.getUserLabelByName("delete me");
var threads = label.getThreads();
for (var i = 0; i < threads.length; i++) { if (threads[i].getLastMessageDate()

Po zapisaniu go z górnego menu wybieramy opcję „Uruchom” i nasz skrypt – wyskoczy okno z autoryzacją skryptu na naszym koncie Gmail. Akceptujemy i przechodzimy do menu „Zasoby” i wybieramy „Wyzwalacze bieżącego projektu”.

3

Tutaj określamy czas i częstotliwość uruchamiania naszego skryptu, zapisujemy i nasz skrypt gotowy. Od teraz każda wiadomość lub grupa wiadomości z dodaną etykietą „delete me” zostanie automatycznie usunięta po dwóch dniach.

deleteme

W dalszej części autor opisywanego skryptu przedstawia inny skrypt, dzięki któremu o określonej porze każdego dnia, wszystkie przeczytane wiadomości starsze niż dwa dni i nie oznaczone etykietą „delete me” są archiwizowane.

Jeśli sami znaleźliście lub napisaliście podobny skrypt, podzielcie się proszę nim w komentarzach lub prześlijcie na mój email, najciekawsze z nich postaram się opisać w osobnym wpisie.

Źródło.