Felietony

Zamknięcie Megaupload spowodowało 26% wzrost oglądalności filmów z VOD i TV. Jakie wnioski można z tego wyciągnąć?

Jan Rybczyński
Zamknięcie Megaupload spowodowało 26% wzrost oglądalności filmów z VOD i TV. Jakie wnioski można z tego wyciągnąć?
Reklama

Niedawne zamknięcie Megaupload nie mogło obyć się bez wpływu na inne serwisy internetowe. Ten istniejący od 7 lat serwis hostingowy pozwalający udostę...

Niedawne zamknięcie Megaupload nie mogło obyć się bez wpływu na inne serwisy internetowe. Ten istniejący od 7 lat serwis hostingowy pozwalający udostępniać pliki w sieci był bardzo popularny. Dość powiedzieć, że dzienna liczba odwiedzin sięgała 50 milionów, a liczba zarejestrowanych użytkowników to 180 milionów, zaś przestrzeń jaką dysponował serwis sięgała 25 petabajtów (25000 terabajtów) [1]. Według HADOPI zamknięcie Meagupload spowodowało znaczący wzrost oglądalności serwisów dostarczających wideo, zarówno tych darmowych jak i płatnych w postaci video on demand, przynajmniej we Francji. Można z tego wyciągnąć różne wnioski i moje  będą niemal na pewno inne niż wnioski wielki wydawców.

Reklama

Informacje podał Torrentfreak, bazując na wynikach dostarczonych przez HADOPI - francuskiego urzędu zajmującego się walką z piractwem, który po trzecim ostrzeżeniu dotyczącym pobierania nielegalnych plików odcina daną osobę od internetu. Już w tym momencie zapala mi się czerwona lampka, do takich rewelacji trzeba pochodzić ostrożnie, ponieważ tego rodzaju wyniki są na rękę tego rodzaju organizacji. Mimo wszystko, przyjrzyjmy się przedstawionym danym.

Trzeba tylko wyjaśnić, że Megaupload był szczególnie popularny we Francji, plasując się na 9 pozycji zaraz za takimi serwisami jak You Tube, Vimeo czy Daily Motion. Po jego zamknięciu według HADOPI, wielu użytkowników skierowało się właśnie w stronę 50 usankcjonowanych serwisów, z czego 22 to były darmowe strony pokroju YouTube, 12 serwisów nadających programy telewizyjne po ich wyemitowaniu na antenie, 12 płatnych serwisów VOD oraz 4 innych stron agregujących treści wideo. Prównując oglądalność na wspomnianych 50 stronach tuż przed i po zamknięciu Megaupload można zaobserwować 25,7% wzrost. Wzrosło również zainteresowanie innymi serwisami hostującymi pliki np. Rapidshare, Hotfile iptp.


Z zamieszczonego powyżej wykresu wynika, że Hotfile w krótkim czasie wrócił do poziomu z przed zamknięcia Megaupload i można zastanawiać się, czy podobnie stanie się z pozostałymi serwisami w dłuższym okresie czasu.

Zapewne HADOPI, jak i rozmaite wytwórnie będą chciały udowodnić w ten sposób, że zamknięcie storn umożliwiających dzielenie się pirackimi kopiami filmów i muzyki znacznie zmniejszy starty i zwiększy popularność oficjalnych źródeł dystrybucji, podpierając tymi wynikami swoje często absurdalne wyliczenia dotyczące strat. Zkładając, że przedstawione dane są wiarygodne, można próbować przeforsować taki wniosek, ja natomiast widzę to inaczej. Ludzie są chętni płacić za dostęp do filmów i muzyki. Gdyby było inaczej właściciel Megaupload już dawno zamknąłby biznes i nie stać byłoby go na wynajęcie takiej willi:


Po prostu użytkownicy pójdą tam, gdzie dostęp jest najwygodniejszy. Była o tym mowa przy niejednej okazji, dostępność i wygoda są tutaj kluczem. Użytkownik wybierze film bez zabezpieczeń DRM, który z łatwością przekonwertuje i wrzuci na swoje urządzenia mobilne, wybierze miejsce w którym pliko dostępne są bez ograniczeń regionalnych i bez całej masy innego rodzaju utrudnień. Gdyby wydawcy chcieli dostosować się do obecnych realiów, mało kto decydowałby się na opłacenie serwisu hostingowego, gdzie często pliki nie są najlepszej jakości, czasami można trafić na coś innego, niż sugeruje tytuł i dodatkowo złapać jakieś elektroniczne paskudztwo, o ryzykowaniu wizytą mundurowych nawet nie wspominając. Kiedy jednak chce się zbudować biznes nie na bazie wolnego rynku, lecz terroru, kontroli sztucznych ograniczeń, to później trzeba szukać rozmaitych argumentów na wytłumaczenie się z tych działań. Chociaż Kim Dotcom ma wątpliwą reputację i nie staram się go bronić, zamknięcie Megaupload, zabierając wielu legalnym użytkownikom dostęp do ich plików jest dla mnie równie wątpliwe.

Reklama

Źródła grafik patrząc od góry: [1]; [2]; [3].

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama