Chrome

Zamień wiele otwartych kart w tylko jedną dzięki OneTab

Konrad Kozłowski
34

Przeglądając kolejne strony internetowe, otwierając dziesiątki linków w nowych kartach i pozostawiając wiele treści po prostu na później może okazać się, że po pewnym czasie skończymy z niezliczoną liczbą kart na górnym pasku przeglądarki. Jedno kliknięcie może ten bałagan posprzątać. Jakiś czas...

Przeglądając kolejne strony internetowe, otwierając dziesiątki linków w nowych kartach i pozostawiając wiele treści po prostu na później może okazać się, że po pewnym czasie skończymy z niezliczoną liczbą kart na górnym pasku przeglądarki. Jedno kliknięcie może ten bałagan posprzątać.

Jakiś czas temu rozpocząłem więc poszukiwania dodatku, który pomógłby mi uporać się z tym problemem. Doskonale pamiętam czasy przeglądarek poprzedniej "generacji", gdy zamiast wielu kart, Internet przeglądać można było w wielu oknach, co wcale nie było ani wygodne, ani przyjemne. Funkcja kart jest bardzo przydatna, ale zapewne nie tylko w moim przypadku prowadzi to czasami do małego chaosu. W przeciwnym razie nie powstawałyby takie dodatki jak OneTab.

OneTab dostępny jest dla Firefoxa i Chrome. Ja na co dzień korzystam z niego w przeglądarce od Google i tak jak pisałem, jedno kliknięcie na ikonkę rozszerzenia powoduje zamknięcie wszystkich aktywnych kart, otwarcie nowej, w której umieszczone będą linki do przed chwilą zamkniętych stron. Kliknięcie na jeden z nich spowoduje oczywiście otwarcie strony w nowej karcie, ale i zniknięcie z listy zapisanych adresów. By temu zapobiec skorzystać należy z funkcji "blokowania" listy linków. Dodatkowe przyciski pozwolą na ponownie otwarcie wszystkich adresów i ich usunięcie.

Każdą grupę linków możemy nazwać wedle swojego uznania, oznaczyć gwiazdką lub udostępnić przy użyciu publicznego linka, ponieważ po wybraniu takiej opcji tworzona jest specjalna podstrona zawierająca wszystkie zebrane przez nas adresy. Jeżeli potrzebowalibyście szybkiego dostępu do wszystkich adresów, skorzystać można z funkcji eksportu linków (tam też dostępna jest opcja importowania). W ustawieniach zdecydujemy o tym, czy przywracane karty otworzą się w zupełnie nowym oknie czy tym, które jest już aktywne. Jeżeli korzystacie z przypinania kart, np. by mieć wygodny dostęp do skrzynki pocztowej i zapobiec jej zamknięciu, możemy wyłączyć zamykanie i zapisywanie tych kart przez OneTab. Podobnie sprawa wygląda w przypadku powtarzających się adresów.

Dodatek może posłużyc nam także do szybkiego otwierania środowiska do pracy, czyli zestawu konkretnych kart. OneTab może otwierać podstronę z zapisanymi kartami przy każdym starcie przeglądarki, a wtedy tylko jedno kliknięcie wystarczy, by otworzyć wiele najprzydatniejszych stron za jednym zamachem. Z OneTab korzystam od dłuższego czasu i mogę polecić go z czystym sumieniem. Redukcja liczby otwartych kart pozwoli odetchnąć Waszemu komputerowi, a ponowne otwarcie jednej lub wszystkich adresów to tylko jedno kliknięcie. Brakować może jedynie funkcji synchronizacji zestawów pomiędzy wieloma urządzeniami. Jeśli znacie inne ciekawe rozszerzenia pomagające Wam w korzystaniu z przeglądarki, dajcie znać w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu