Poradniki

Zabezpieczenie dostępu do smartfona. Jak chronić swoje dane i urządzenie?

Albert Lewandowski
Zabezpieczenie dostępu do smartfona. Jak chronić swoje dane i urządzenie?
Reklama

Zabezpieczenie dostępu do smartfona jest obecnie niezwykle ważne. Po pierwsze przechowujemy na naszych telefonach wrażliwe dane, po drugie warto się chronić na wypadek ewentualnej nieszczęśliwej kradzieży, a po trzecie dobrze jest znać zasady bezpiecznego korzystania z urządzenia.

Jak chronić dostęp do wrażliwych danych?

Wypada zacząć od podstawowej kwestii. Mianowicie chodzi tu o dodanie blokady ekranu i obecnie najłatwiejszym sposobem na to jest skorzystanie z dostępnych w telefonie zabezpieczeń biometrycznych. O ile skanery linii papilarnych należą do wystarczająco bezpiecznych, o tyle systemy rozpoznawania twarzy w Androidzie już zdecydowanie nie da się do nich zaliczyć. Wystarczy wspomnieć, że opierają się one głównie na przedniej kamerce i można je oszukać wydrukiem naszej twarzy. Pod tym względem rozwiązanie Apple jest znacznie lepiej zabezpieczone.

Reklama

Kolejna sprawa to dodanie odblokowywania urządzenia za pomocą PIN-u lub hasła. Naturalnie hasło może być lepszym zabezpieczeniem, jeżeli nie postawimy na najczęściej stosowane kombinacje typu password czy admin.

Obecnie przydają się również różnego rodzaju blokady na dostęp do danych plików czy aplikacji z wykorzystaniem ww. zabezpieczeń. Moim zdaniem to świetna opcja, kiedy, np. pożyczymy komuś na chwilę nasz telefon.

Czytaj również: Najlepsze antywirusy na Androida.

Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Z tego też względu zdarzają się kradzieże smartfonów i tu w zasadzie jedynym sposobem na odzyskanie go pozostaje korzystanie na systemach lokalizacji naszego urządzenia. Obecnie możemy go znaleźć we wszystkich nowszych sprzętach, niezależnie od tego, czy mówimy tu o Androidzie czy iOS. Co więcej, w ten sposób możemy zdalnie zablokować telefon, wymazać z niego wszystkie dane czy wyświetlić na nim dane kontaktowe do nas jako właściciela.

Aby umożliwić takie działanie, wystarczy mieć włączoną lokalizację w telefonie. W przypadku Androida korzystamy z opcji Znajdź telefon i już możemy nawet zadzwonić do zgubionego telefonu z poziomu przeglądarki czy też zobaczyć jego lokalizację z użyciem odpowiedniego konta Google. Apple natomiast przygotowało usługę Znajdź mój iPhone, która działa w ten sam sposób i tu logujemy się za pomocą konta od Apple.

Jak chronić się cyberzagrożeniami?

Niezależnie od tego czy zależy nam na takiej ochronie czy nie, powinniśmy wykonywać regularnie backup danych. Chodzi tu o kontakty ze smartfona, kopie zapasowe ustawień, przechowywane zdjęcia, filmy czy dokumenty, dzięki czemu będziemy mieć zabezpieczoną część danych. Nawet w przypadku poważnej awarii urządzenia bardzo to docenimy. Zresztą ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy wykonują backupy, i ci, którzy dopiero będą je robić.

Kolejna sprawa to pamiętanie o tym, aby instalować aplikacje tylko z zaufanych źródeł, czyli Sklepu Play (dla Androida) i App Store (dla iOS). W innym przypadku może dojść do nieplanowanego doinstalowania szkodliwego oprogramowania, a to moim zdaniem nie jest przez nikogo pożądane. Ważne jest również czytanie tego, jakich uprawnień wymaga dana aplikacja.

Reklama

Znajdź mój telefon - jak działa funkcja

Zabezpieczenie dostępu do smartfona - czy można to w pełni zrobić?

W zasadzie pamiętając o kilku podstawowych zasadach możemy czuć się o wiele bezpieczniej. Nie warto iść tu po linii najmniejszego oporu i po prostu opłaca się dbać o wykonywanie backupów czy dodanie zabezpieczeń ekranu oraz nie instalować wszystkiego z niezaufanych źródeł. Paradoksalnie to wystarczy, aby mieć spokój z prawie wszystkimi najgroźniejszymi cyberzagrożeniami i nadmierną ciekawością ludzką.

Reklama

Smartfony oferują ogromne możliwości. Należy jednak pamiętać, że z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność, więc warto pamiętać o czyhających na nas zagrożeniach, przed którymi łatwo możemy się obronić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama