Mobile

Z mytaxi zapłacisz już za kurs bez wyciągania portfela

GU
Grzegorz Ułan
12

Walka dwóch konkurentów na polskim rynku o taksówkarzy, no i ich klientów rzecz jasna, wkracza właśnie na decydujące tory. Mowa o mytaxi oraz iTaxi. Obydwie propozycje oferowały dotychczas podobne usługi, a mianowicie możliwość zamawiania taksówek przy pomocy aplikacji mobilnej. Obydwie również d...

Walka dwóch konkurentów na polskim rynku o taksówkarzy, no i ich klientów rzecz jasna, wkracza właśnie na decydujące tory. Mowa o mytaxi oraz iTaxi. Obydwie propozycje oferowały dotychczas podobne usługi, a mianowicie możliwość zamawiania taksówek przy pomocy aplikacji mobilnej.

Obydwie również dawały umożliwiały firmom bezgotówkowe rozliczanie płatności za przejazd (Grzegorz już testował tę opcję). To akurat też żadna nowość, większość korporacji taksówkowych świadczy takie usługi dla firm, ale mytaxi postanowiła dziś pójść o krok dalej i na trwającej właśnie konferencji, ogłosiła iż od teraz wszyscy klienci, będą mogli dokonywać płatności za przejazd przy użyciu tej samej aplikacji do zamawiania taksówek.

Na tę chwilę w Google Play jest jeszcze stara wersja aplikacji z opcją tylko dla firm, ale już niedługo powinna pojawić się aktualizacja, dzięki której będziemy mogli dodać do niej swój własny sposób płatności. Do wyboru będzie karta kredytowa (VISA, MasterCard), a w przyszłym rok ma pojawić się opcja dodania konta na PayPal. Kierowca po zakończeniu kursu inicjuje płatność w swojej aplikacji, a pasażer potwierdza to w swojej wprowadzając wcześniej zdefiniowany PIN.

Jak widzicie na głównym zrzucie do wpisu, można będzie też wybrać wysokość napiwku. Co ciekawe, twórcy aplikacji twierdzą, że w innych krajach, gdzie ta usługa już działa, napiwki przy tym sposobie płatności sięgają średnio 15%, co przy kursie za 25 zł, daje 3,75 zł dodatkowe obrotu. Prawdę powiedziawszy, nie wiem z czego wynika taka średnia. Sam płacąc gotówką, zawsze zostawiam napiwek, przy wspomnianych 25 zł, zostawiłbym 30 zł, ale to głównie z powodu, że nie chciałoby mi się bawić w szukanie i wyciąganie reszty. W przypadku dedykowanej aplikacji i z góry narzuconej wysokości napiwku (10%,15%,20%) prawdopodobnie będę się zastanawiał czy wybrać inną niż 10 i to nie będzie skąpstwo z mojej strony.

Wydaje mi się, że to jednak bardziej mydlenie oczu taksówkarzom, którzy za każdą taką transakcję będą płacili 3% prowizji dla mytaxi za obsługę tych płatności+obecne 3 zł za pośrednictwo. Nie jest to wprawdzie dużo, pewnie w korporacjach są większe opłaty, ale zachęta w postaci większych napiwków przy tym sposobie płatności wydaje mi się mocno naciągana. Cieszy jednak fakt i korzyści dla samych pasażerów z pewnością skorzystam z takiej opcji, gdy już będzie dostępna.

Usługa „Płać przez Aplikację” dostępna będzie na systemy iOS, Android i BlackBerry 10, same aplikacje można pobrać ze strony mytaxi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

płatności mobilnemytaxi