Motoryzacja

Bardzo dobra zmiana w przepisach, żółta kratka odblokuje skrzyżowania (mam nadzieje)

Kamil Pieczonka
Bardzo dobra zmiana w przepisach, żółta kratka odblokuje skrzyżowania (mam nadzieje)
89

Wygląda na to, że Ministerstwo Infrastruktury ma coraz więcej ciekawych pomysłów na usprawnienie ruchu drogowego w Polsce. Tym razem padło na rozwiązanie znane między innymi z Wielkiej Brytanii, czyli na tzw. yellow box. Jest to nic innego je wydzielony fragment skrzyżowania, który nie może być blokowany przez samochody.

Yellow box, czyli żółta kratka, która odblokuje skrzyżowania

Po tym jak Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało prawne uregulowanie jazdy na suwak oraz tworzenie korytarza życia, nie spodziewałem się, że tak szybko pojawią się kolejne bardzo dobre pomysły. Okazuje się jednak, że brakuje nam jeszcze jednego rozwiązania, które faktycznie mogłoby upłynnić ruch w miastach. Każdy z was spotkał się pewnie z sytuacją gdy skrzyżowanie jest zablokowane przez pojazdy, które wjechały na nie na zielonym świetle, ale nie miały fizycznej możliwości go opuścić. To w zasadzie nagminna sytuacja w w dużych miastach w czasie godzin szczytu.

Teoretycznie w kodeksie drogowym jest to zakazane, a za blokowanie skrzyżowania grozi mandat w wysokości 300 PLN i 2 pkt karne. W praktyce jest to bardzo rzadko egzekwowane. Między innymi z tego powodu np.  w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zaczęto malować na ulicach żółte kratki, czyli tzw. yellow box. To fragment jezdni, na który kierowca nie może wjechać, jeśli nie ma pewności, że będzie w stanie z niego zjechać. Testy takiego rozwiązania właśnie dzisiaj rozpoczęły się w Szczecinie, o czym na Facebooku poinformował między innymi prezydent tego miasta.

 

Tylko czy taki yellow box coś zmieni?

Teoretycznie kierujący pojazdami powinni zachować się bardzo podobnie w okolicach przejść dla pieszych, ale w praktyce bywa różnie. Obawiam się, że z żółtą kratką może być podobnie. W Szczecinie policja ma początkowo tylko pouczać kierowców jak powinni się zachować w tym miejscu. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to zostanie wprowadzone na skalę ogólnopolską. Wydaje mi się jednak, że większą motywacją do przestrzegania tego przepisu będzie nieuchronność kary, a tą mogą zapewnić nowe technologie. Między innymi Siemens oferuje rozwiązanie, które automatycznie wykrywa pojazdy na żółtej kratce i pozwala odpowiednim służbom na ich identyfikację i nałożenie mandatu. Wtedy skuteczność z pewnością jest znacznie większa, a moje nadzieje będą miały szanse stać się faktem ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot