Polska

Co irytuje polskich kierowców? Odpowiedź jest bardzo prosta

Jakub Szczęsny
Co irytuje polskich kierowców? Odpowiedź jest bardzo prosta
Reklama

Polscy kierowcy nie wydają się należeć do grona najbardziej spokojnych na tle innych narodów. Polacy wyjeżdżający do innych krajów twierdzą, że szczególnie na zachodzie można spotkać się z dużo większą życzliwością, zrozumieniem i... spokojem na drogach. Co więc najbardziej irytuje kierowców w Polsce?

Odpowiedź jest rzeczywiście bardzo prosta. Inni kierowcy - takiej odpowiedzi w badaniu Santander Consumer Banku udzielił niemal co drugi ankietowany. Raport "Polaków Portfel Własny: w drodze" dotyka jednak również innych problemów, które pojawiają się w trakcie jednej z ważniejszych aktywności mieszkańców naszego kraju.

Reklama

45 procent ankietowanych wskazujących na innych kierowców jako "najbardziej denerwujący czynnik" to zdecydowanie niemało. Najbardziej denerwują nas kierowcy jeżdżący agresywnie (15,9 proc.), zbyt wolno (14,6 proc.) oraz zachowujący się w sposób nieuprzejmy (14,1 proc.). O ile jestem w stanie zgodzić się z tym, że agresywni i nieuprzejmi kierowcy mogą irytować, tak już zastanawiam się nad tymi, którzy jeżdżą zbyt wolno - czy to rzeczywiście dobry powód do tego, aby się denerwować?

Zobacz również: Kierowcy wiedzą co robić na przejściu. Ale... mają to gdzieś

Stan dróg zdaje się nie denerwować polskich kierowców

Tylko 1,6 procent badanych wskazało na zły stan infrastruktury jako rzecz, która najbardziej denerwuje na drogach. I akurat z tym mógłbym się zgodzić - umówmy się, że czas, w którym dziura na dziurze dziurą dziurę poganiała już się skończył - w woj. podkarpackim trudno jest znaleźć drogę, na której można dosłownie zgubić zawieszenie. No, ok, okolice Jarosławia i tamtejsze malutkie wsie mogą być jednym z takich miejsc, w których bardzo delikatne auta mogą nieco ucierpieć.


Czy samochód to dobro koniecznie potrzebne do życia?

Wygląda na to, że posiadanie samochodu w dalszym ciągu według wielu Polaków jest jednym z "musów". Mieszkańcy wsi i małych miast raczej zgadzają się z tym stwierdzeniem (wieś: 44,7 proc., małe miasta: 40 proc.). W dużych miastach i metropoliach jest podobnie (odpowiednio 70,4 proc. i 40,2 proc.) - taka postawa wiąże się z koniecznością udźwignięcia dojazdów do pracy.

Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że samochód jest dla ogromnej części niezbędny do życia. W dużej mierze używany jest codziennie, w czasie zwykle przekraczającym pół godziny. Dlatego też Polacy coraz częściej wybierają samochody droższe, bardziej komfortowe, o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa, a także tańsze w eksploatacji. Stąd też aktywne poszukiwania form finansowania wybranych samochodów.

Monika Kasprzyk, dyrektor ds. Kanałów zdalnych w Pionie Kredytów Samochodowych Santander Consumer Banku

Wśród badanych przez Santander Consumer Bank kierowców jedynie 6 procent z nich otrzymało mandat za nieprzepisową jazdę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Trzeba przyznać, że to całkiem dobry wynik.

Reklama

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku na potrzeby raportu “Polaków portfel własny: w drodze”. W ankiecie zrealizowanej metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonej przez instytut IBRIS w kwietniu 2019 r., wzięli udział aktywni kierowcy z całej Polski.

Pełen raport SCB dostępny tutaj

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama