Sony

Xperia Z4 i Z4 Ultra - czy Sony wreszcie zrobi krok do przodu?

Jakub Szczęsny
31

Umówmy się - Z3 nie był smartfonem, który w godny sposób kontynuował linię najmocniejszych urządzeń od Sony. W stosunku do poprzedniej generacji, ów flagowiec nie oferował właściwie niczego nowego - na pierwszy plan wysuwały się nieco mniejsze gabaryty, zresztą kosztem baterii, która w Z3 jest o 100...

Umówmy się - Z3 nie był smartfonem, który w godny sposób kontynuował linię najmocniejszych urządzeń od Sony. W stosunku do poprzedniej generacji, ów flagowiec nie oferował właściwie niczego nowego - na pierwszy plan wysuwały się nieco mniejsze gabaryty, zresztą kosztem baterii, która w Z3 jest o 100 mAh mniejsza od poprzednika. To natomiast warunkuje nieco gorsze osiągi urządzenia, jeśli chodzi o czas pracy.

Okazuje się, że wiemy coraz więcej na temat kolejnych smartfonów ze stajni Sony. Miejmy nadzieje, że Sony w tym roku nieco poważniej podejdzie do kwestii swoich najważniejszych urządzeń.

Xperia Z4 ma być telefonem wyposażonym w wyświetlacz Triluminos o przekątnej 5,4 cala i rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Źródło przecieków, Phonearena mówi także o tym, iż pewnym zmianom ulegnie także obudowa urządzenia, która będzie stawiać na zmniejszenie ramek wokół ekranu i nadanie telefonowi bardziej smukłego wyglądu dzięki minimalnemu zaokrągleniu rogów. Mówi się także o tym, iż telefon zostanie wyposażony w niemały akumulator o pojemności 3420 mAh. W mojej opinii, bateria powinna zostać potraktowana priorytetowo w tym telefonie, gdyż nie mamy tutaj do czynienia z "biednym" Full HD, lecz już potężnym Quad HD, które oczywiście będzie mieć nieco większy apetyt na energię. Czy taka pojemność baterii wystarczy? Cóż, na jeden dzień pracy pewnie tak, lecz nie oczekiwałbym niczego ponad to.

Pewnym zaskoczeniem jest fakt, iż ów telefon będzie pracować nie na Snapdragonie 810, lecz na nieco słabszym 805. Przedmiotem spekulacji jest także to, ile pamięci RAM zastosuje Sony w swoim kolejnym flagowcu. Mówi się, że będzie to 4 GB, jednak nie milkną głosy, iż producent pozostanie przy "rozsądnej" wartości - 3 GB. Z4 Ultra natomiast ma się cechować tym samym procesorem, jednak wspomaganym już przez 4 GB RAM. Podczas, gdy "podstawowa" Z4 będzie wyposażona w 20,7 MP matrycę po udoskonaleniach ze strony Sony, Z4 Ultra będzie wyposażona w 16 MP jednostkę okraszoną w podwójną diodę LED. Obydwa telefony będą także współpracować z przednią kamerką o rozdzielczości 4,8 megapikseli.

Z4 Ultra poza nieco większą ilością pamięci RAM (o ile Z4 nie otrzyma tej samej ilości) będzie charakteryzować się oczywiście większym, 5,9-calowym ekranem w rozdzielczości Quad HD - podobnie jak podstawowa wersja. Pewne wątpliwości wzbudza grubość urządzenia, która ma wynieść 5,7 milimetra. Mało - już tyle razy wspominałem, że nie tędy droga.

Grafika: 1, 2

Grafika wprowadzająca nie przedstawia urządzeń Xperia Z4 i Xperia Z4 Ultra

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu