Mobile

Xiaomi jeszcze lepsze? Pierwszy duży przeciek o MIUI 12, pytanie na ile jest wiarygodny...

Krzysztof Kurdyła
Xiaomi jeszcze lepsze? Pierwszy duży przeciek o MIUI 12, pytanie na ile jest wiarygodny...
15

Na chińskich portalach technologicznych pojawiły się pierwsze informacje na temat zmian, które mają mieć miejsce w firmowej nakładce Xiaomi dla Androida, czyli MIUI 12. Już pod koniec marca firma ogłosiła zakończenie prac nad rozwojem aktualnej wersji i skupiła wszystkie siły na przygotowaniach kolejnej dużej aktualizacji. Źródłem tych informacji jest post dewelopera na forum Xiaomi, który został opatrzony szeregiem zrzutów. Jednocześnie wnioski wyciągnięte przez część portali, jakoby były to pierwsze zrzuty z bety, wydają się być nadinterpretacją oryginalnego wpisu.

Po przebrnięciu przez niego, dzięki pomocy nieocenionego translatora Google, wydaje się, że są to w dużej mierze przewidywania napisane przez osobę blisko z Xiaomi współpracującą, a część zrzutów tylko ilustruje omawiane sprawy a nie koniecznie pokazuje prawdziwą wersję interfejsu. Niektóre z nich mogą co prawda pochodzić z wewnętrznych wersji rozwojowych, wspomnianych w tekście, a sugeruję zachować ostrożność w wyrabianiu sobie na ich podstawie ostatecznych ocen.

Autor wspomnianego posta jednocześnie spekuluje, że w związku z niespodziewanie szybkim zakończeniem rozwoju MIUI 11, premiera jego następcy może nastąpić znacznie szybciej niż wskazuje na to tradycyjny kalendarz wydań Xiaomi. Według jego oceny nowa wersja, zapewne w fazie bety powinna zostać zaprezentowana w okolicach kwietnia lub maja.

Zróbmy to jak Apple Android 10

Wygląda na to, że Xiaomi jest kolejnym chińskim producentem, który zamiast poszukać własnej drogi zdecyduje się skopiować sposób nawigacji i komunikowania zmian z iOS. Oznacza to implementacje do MIUI zaszytej już w Androidzie 10 kopii rozwiązania z Cupertino. Pojawi się więc charakterystyczny pasek nawigacji na dole oraz gesty działające identycznie jak w iPhonach.

Zobacz też: MIUI – krótka historia jednej z najlepszych nakładek na Androida

Autor określa prawdopodobieństwo wprowadzenia tego rozwiązania na 100% a dołączone zrzuty, pokazujące także nowy typ animacji systemowych, są opisane jako pochodzące z zamkniętej wersji beta nowego systemu.Znając życie dla konserwatywnych użytkowników pozostanie też, wyglądająca dziś jak ze średniowiecza, opcja z tradycyjnymi przyciskami Androida.

Zarządzanie aplikacjami

Znane z MIUI 11 okno zarządzania multitaskingiem podobno nie przypadło do gustu bardzo dużej grupie użytkowników i deweloperzy zostali zasypani sugestiami zmiany tego rozwiązania. Jednak ze względu na jego kompleksowość i znaczenie dla systemu nie wiadomo czy w MIUI 12 nastąpią jakieś radykalne zmiany. Autor analizy ocenia szanse na 50%.

Nowy wygląda aplikacji Aparat

Znacznie bardziej prawdopodobne jest za to całkowite przeprojektowanie aplikacji do obsługi aparatu. Bazując na rozmowach z ekipę odpowiedzialną za ten element w serwisie społecznościowym Weibo autor sugeruje, że obecnie stosowane rozwiązania, zarówno według użytkowników, jak i samych twórców nie przystają do coraz większej ilości funkcji, czyniąc interfejs nieintuicyjnym i przeładowanym.

Poprawiony Tryb ciemny

MIUI 11 wprowadziło tryb ciemny, ale jego spójność pozostawiała wiele do życzenia. Wersje rozwojowe uzupełniły najpotrzebniejsze braki, jednak dopiero nowa wersja ma posiadać zaawansowany i dopracowany Tryb ciemny. Prawdopodobieństwo jego wprowadzenia w nowej wersji oceniane jest na 90%.

Rozbudowane usługi zdrowotne

Na dziś usługi dotyczące zdrowia są porozrzucane po różnych aplikacjach i brakuje im systemowej integracji i lepszego skomunikowania. To ma się zmienić w nowej wersji i powinno pozwolić zbliżyć się do poziomu jaki prezentują pod tym względem Apple czy Samsung. Wydaje mi się , że może to być dość trudne, biorąc pod uwagę skalę inwestycji i zaplecza naukowego, jakie stoi za sukcesem obu wspomnianych firm.

Zarządzanie prywatnością

Duże zmiany mają dotknąć pięty achillesowej wszystkich Androidów. Xiaomi ma zamiar oddać w ręce użytkownika znacznie więcej uprawnień i jednocześnie zwiększyć jego kontrolę nad uprawnieniami, których żądają od nas poszczególne aplikacje.

Notyfikacje na nowo

Na całkowicie nowy ma zostać zmieniony system notyfikacji. W tej kwestii, jak u wszystkich producentów, trwa ciągła walka o zwiększenie czytelności coraz większej ilości powiadomień. Według insidera pomysł Xiaomi ma polegać na inteligentnym grupowaniu wiadomości, tak aby użytkownik dostawał odpowiednio podzielone paczki powiadomień. Rozwiązanie jest podobno intensywnie testowane i pomimo zauważonych niedoskonałości, znacznie ułatwia zarządzanie powiadomieniami w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Z innych zmian, które z dużym prawdopodobieństwem mają się pojawić, użytkowników powinien ucieszyć poprawiony i mniej agresywny system odpowiadający za wyświetlanie reklam w systemie. Obecne podejście miało wywołać wiele frustracji u klientów Xiaomi, którzy dali temu wyraz w krytycznych opiniach wysyłanych do firmy.

Podsumowując, według autora tej analizy nowa wersja MIUI powinna być znacznie lepsza niż poprzednik. Dużo zmian powinno poprawić wizualną i logiczną spójność systemu a zmiany w kalendarzu wydań mają na celu poprawę komunikacji z zespołami testującymi nowe funkcje i zmienić sposób ich wprowadzania na bardziej wydajny.

Z mojej osobistej perspektywy wygląda to tak, że wśród producentów telefonów z robocikiem trwa szlifowanie nakładek, które w efekcie coraz bardziej się do siebie upodabniają. Z jednej strony powinno to sprzyjać klientom zmieniającym telefon jednego producenta na drugi, z drugiej strony szkoda, że nikt nie poszukuje zupełnie nowych rozwiązań. Jak widać, decydenci uznali, że nie warto ryzykować i mamy swoisty „koniec ery designu”. Ciekawe czy w najbliższym czasie pojawi się ktoś, kto przełamie ten marazm.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu