Konsole

Xbox One najbardziej społecznościową konsolą na rynku. A co z grającymi w pojedynkę?

Tomasz Popielarczyk
Xbox One najbardziej społecznościową konsolą na rynku. A co z grającymi w pojedynkę?
24

Na Xboksach One wylądowała właśnie jedna z najważniejszych (i prawdopodobnie ostatnia w tym roku) aktualizacji od momentu premiery. Użytkownicy otrzymali dostęp do dwóch nietuzinkowych rozwiązań: klubów oraz szukania grupy.

Nowości, które właśnie trafiły do Xboksa One były już zapowiadane przez Microsoft wcześniej w tym roku. Mowa tutaj oczywiście o klubach i szukaniu grupy. Oba rozwiązaia mają charaktr stricte społecznościowy. Dzięki klubom gracze mogą łączyć się w tematyczne grupy, w ramach których możliwe jest wspólne umawianie się na granie, dzielenie treściami czy nawiązywanie znajomości. Szukanie grupy to natomiast mchanizm pozwalający nam na szybkie znalezienie konkretnych osób do wspólnej zabawy.

Zacznijmy od klubów. Może je worzyć dowolny użytkownik. Wybieramy awatar, wpisujemy nazwę i opis, a następnie dodajemu kilka tagów, które najlepiej charakteryzują dany klub. Konsola sama nam podpowie te najwłaściwsze - gra bez mikrofonu, wulgarny język, dowolny wiek itd. Po uporaniu się z tym możemy zapraszać dowolne osoby, a także otrzymujemy do dyspozycji podstawowe narzędzia do moderacji. Każdy klub ma własny strumień treści, w którym członkowie mogą umieszczać posty. W ramah każdego mamy również mechanizm umawiania się na wspólne granie.

Szukanie grupy to natomiast bardziej jednorazowy mechanizm integrowania graczy. Działa on dość prosto. W odpowiednim panelu wybieramy grę oraz określamy parametry rozgrywki. Szukamy ludzi z mikrofonami? A może w określonym wieku? Tutaj znowu pojawiają się wspomniane tagi, które sprawdzają się zaskakująco nieźle.

Świąteczna aktualizacja to również szereg pomniejszych nowości. Klawiaturę ekranową rozbudowano o możliwość wprowadzania znaczków emoji. Dodano też nowy rodzaj rzadkich osiągnięć. Od teraz przy każdym z nich mamy informację o procencie graczy, który je odblokował. Jeżeli jest on mniejszy niż 10 proc. przy osiągnięciu pojawia się diament, a jego odblokowaniu towarzyszy zupełnie nowy efekt dźwiękowy. Ot drobiazg, ale bardzo fajnie się sprawdza. Warto też wspomnieć o możliwości prowadzenia rozmów grupowych oraz systemie turniejów, który twórcy mogą wykorzystywać w swoich grach, Aktualnie zaimplementowano to jedynie w Killer Instinct, ale można się spodziewać, że z czasem pojawią się też inne produkcje.

Wraz ze świąteczną aktualizacją dokonano też rebrandingu programu Xbox Preview. Teraz nosi on nazwę Xbox Insider. Przebudowano zupełnie aplikację dla testerów, zmieniając zarazem wygląd ankiet oraz zadań. Jednocześnie ruszyły testy programu Microsoft Photos dla XOne, który w założeniu ma pozwalać nam na przeglądanie zgromadzonych na OnDrive fotografii z poziomu konsoli.

Testuję przedpremierowo wszystkie opisywane funkcje i muszę przyznać, że w praktyce sprawdzają się naprawdę dobrze. Z drugiej strony, jeżeli ktoś jest graczem nastawionym przede wszystkim na zabawę w pojedynkę, nie będzie czerpał z nich przyjemności. I to najsłabsza strona najnowszej aktualizacji, bo nie ma ona właściwie nic do zaoferowania graczom unikającym multiplayera.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu