Filmy

Lepsi niż Avengers? Grupa X-Men doczekała się kilku naprawdę dobrych filmów

Paweł Winiarski
Lepsi niż Avengers? Grupa X-Men doczekała się kilku naprawdę dobrych filmów
5

Myślę, że grupy X-Men nie trzeba nikomu przedstawiać. Niektórzy z Was poznali ich w komiksach, inni w grach czy kreskówkach, a jeszcze inni w kinowych filmach. I właśnie na tych ostatnich się dziś skupimy - postaram się też odpowiedzieć na pytanie, które z wszystkich filmów o X-menach są najlepsze?

Kim są X-Men?

X-Men to grupa bohaterów stworzonych przez Stana Lee i Jacka Kirby'ego - zadebiutowali w świecie komiksie we wrześniu 1963 roku. Mutanci dysponują nadprzyrodzonymi mocami co jednocześnie sprawia, że czują się odrzuceni przez zwykłych ludzi. Do pierwszej generacji zalicza się Cyclopsa, Marvel Girl, Beast-a, Angel/Archangel oraz Iceman-a. Do drugiej natomiast Wolverine'a, Storm, Colossusa, Nightcrawlera, banshee i Thunderbird. Na pewno słyszeliście też o Rogue, Havoku, Gambicie, Blinku, Psylocke czy Bishopie. Siedzibą grupy jest Instytut Xaviera i to właśnie Xavier, czyli Profesor X uznawany jest za ich przywódcę - choć tę rolę pełnili też Cyclops, Storm i Wolverine.

X-Men na wielkim ekranie. Jakie filmy z bohaterami można obejrzeć?

X-Men - film pierwszy z wielu

Na dobrą sprawę wszystko zaczęło się w 2000 roku kiedy pierwszy film z X-Menami trafił na kinowe ekrany, budując przy okazji ich filmowe uniwersum. To właśnie w X-Men z 2000 roku poznaliśmy aktorów, którzy przez długie lata wcielali się w kultowe komiksowe postacie - Hugh Jackman w roli Wolverine'a czy Patrick Stewart w roli Charlesa Francisa Xavier. Pierwszy X-Men opowiadał historię Wolverine'a i Rogue oraz dwóch grup mutantów - X-menów dowodzony przez Profesora Xaviera i Braterstwa Mutantów pod dowództwem Magneto. Choć najstarszy, to wciąż jeden z najlepszych filmów o X-Men.

X-Men 2, czyli kontynuacja historii

Kontynuację wypuszczono do kin w 2003 roku i opowiada ona ponownie o X-Menach oraz Braterstwie Mutantów - tym razem jednak obie grupy muszą połączyć siły by stanąć przeciwko pułkownikowi Williamowi Strykerowi. Ten posiada własną wersję Celebro, czyli maszyny do namierzania mutantów. Ma też jeden cel - zniszczyć odmieńców.

X-Men: Ostatni bastion

Z kolejną odsłoną nie spieszono się za bardzo i X-Men: Ostatni Bastion trafił na ekrany kinowe w 2006 roku. Zobaczyć można w nim było zmartwychwstanie Jean Grey i dowiedzieć się czegoś na temat lekarstwa dla mutantów.

Zobacz też: Najlepsze filmy o superbohaterach

X-Men Geneza: Wolverine, czyli film o jednym z X-Menów

W 2009 roku do kin trafiła poboczna opowieść, skupiająca się na jednej za najpopularniejszych postaci uniwersum X-Men, czyli Wolverine. Poznaliśmy w nim historię Logana, czy raczej Jamesa Howletta oraz jego przyrodniego brata Victora Creeda. Dowiedzieliśmy się jak obaj zyskali swoje moce, jak pod wpływem programu Weapon X zmienił się Wolverine, poznaliśmy też czym jest Drużyna X, dowodzona przez pułkownika Williama Strykera.

X-Men: Pierwsza klasa - przed erą walki mutantów

Seria doczekała się też prequela, czyli obrazu dziejącego się przed wydarzeniami z wcześniejszych odsłon - wypuszczonego w 2011 roku X-Men: Pierwsza klasa. Akcja dzieje się w 1962 roku i opowiada o początkach znajomości Charlesa Xaviera oraz Erica Leshnerra (późniejszy Magneto), którzy starają się powstrzymać niejakiego Sebastiana Shawa chcącego zapanować nad światem. Jeden z moich ulubionych filmów o X-Men.

Wolverine - kontynuacja filmu o X-Manie

Swojej kontynuacji doczekał się również Wolverine, choć jeśli chodzi o umiejscowienie akcji, przenieśliśmy się do czasu po wydarzeniach z X-Men: Ostatni bastion. Jeszcze za czasów II wojny światowej Logan uratował życie pewnemu japońskiemu żołnierzowi. Postanowił wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni, będzie jednak zmuszony ochronić jego wnuczkę przed zabójcami z Yakuzy.

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

Obraz z 2014 roku opowiadający o Wolverine, który musi cofa się w czasie do 1973 roku i próbuje zmienić bieg historii tak, by Sentinele polujący zarówno na mutanty jak i na ludzi, nigdy nie powstały.

Zobacz też: Najlepsze filmy o Supermanie

X-Men Apocalypse - historia najpotężniejszego X-Mana

W 2016 roku do kin trafił X-Men: Apocalypse, które przenosi nas do 1983 roku kiedy to pierwszy mutant w historii, En Saban Nur, przebudził się ze snu trwającego tysiące lat. Uważając się za najpotężniejszą żyjącą istotę chce zniszczyć całą zastaną cywilizację i przejąć władzę nad światem.

Logan - niecodzienny film z serii X-Man

W 2017 roku mogliśmy zobaczyć dość niecodzienny jak na serię X-Men film. Przyszłość, opowieść o Wolverine będąca jednocześnie pożegnaniem z Hugh Jackmanem w roli bohatera. Nigdy wcześniej żaden film z serii nie był tak brutalny, przygnębiający i "prawdziwy". Zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o X-Men.

W połowie 2019 roku do kin trafi kontynuacja X-Men: Apokalipsa, czyli X-Men: Mroczna Phoenix. W sierpniu natomiast powinniśmy dostać Nowych Mutantów, a w 2020 roku Gambita.

Zobacz też: Filmy o Spider-Manie, które warto obejrzeć

Który z filmów X-Men jest Waszym ulubionym?

Mi najbardziej do gustu przypadł Logan z 2017 roku - to najbardziej przemyślana i najlepiej poprowadzona opowieść o znanych od lat bohaterach. Zamiast dziesiątek efektów specjalnych i niesamowitych mocy twórcy starali się pokazać psychikę bohaterów, ich typowo ludzkie uczucia i problemy. Niesamowity obraz, jednak skierowany do dorosłego odbiorcy. Bardzo podobał mi się też X-Men: Pierwsza klasa, i pierwszy z serii filmów. 2000 rok był czasem początku prawdziwych filmów o superbohaterach, gdzie efekty specjalne i budżety przestały stanowić przeszkodę w zrealizowaniu fenomenalnego widowiska. Po lekturze komiksów oczekiwaliśmy tego, że filmowy X-Men wyrwie nas z kapci i tak właśnie się wtedy stało.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu