Świat

Wyszukiwanie po kawałkach z ChunkIt

Aleksandra Biolik
Wyszukiwanie po kawałkach z ChunkIt
4

Ostatnio mam wrażenie, że coraz częściej mówi się w sieci o problemie wyszukiwania informacji. To znaczy o problemie tym mówi się od dawna, ale teraz występuje on w trochę innym aspekcie. Pojawia się  (lub też ja je dopiero teraz zauważam) coraz więcej pomysłów i rozwiązań, które mają pomóc użytkown...

Ostatnio mam wrażenie, że coraz częściej mówi się w sieci o problemie wyszukiwania informacji. To znaczy o problemie tym mówi się od dawna, ale teraz występuje on w trochę innym aspekcie. Pojawia się  (lub też ja je dopiero teraz zauważam) coraz więcej pomysłów i rozwiązań, które mają pomóc użytkownikom w opanowaniu dużych ilości informacji, a co za tym idzie w dotarciu do tych informacji, które są dla nich interesujące i użyteczne.

Jednym z takich narzędzi może być plugin, do Firefoxa oraz Internet Explorera, o nazwie ChunkIt!. Umożliwia on wzrost wydajności naszych internetowych poszukiwań, czyli używając tego dodatku szybciej znajdziemy potrzebne nam informacje.

ChunkIt! przedstawia wyniki wyszukiwania w postaci kawałków informacji (chunk of information) zgrupowanych wg stron znalezionych przez konkretną wyszukiwarkę (do wyboru jest ich 5). Kawałkiem informacji w tym przypadku są akapity tekstu zawierające słowa kluczowe. Dzięki temu można szybciej (bez klikania w każdy wynik) zorientować się czy dana strona zawiera poszukiwane przez nas informacje.

Na stronie ChunkIt w dziale Video Examples znaleźć można sporo przykładów na to do jakich internetowych poszukiwań plugin firmy Tiger Logic nadaje się najbardziej. Są to m.in. zakupy, przeszukiwanie wiadomości, badania akademickie.

Dla mnie chyba najbardziej przydatną funkcją ChunkIt jest wyciąganie na bok większych akapitów tekstu dzięki czemu nie trzeba przechodzić do kolejnych stron. Jest to bardzo przydatne w czasie tzw. szybkich poszukiwań, kiedy chcemy się dowiedzieć np. czy yerba mate jest rakotwórcza. Odpowiedź tak lub nie, z krótkim opisem w zupełności wystarcza. I o to najczęściej chodzi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlewyszukiwarki internetowe