Felietony

Wyszukiwanie głosowe, obrazy zamiast zapytań i Instant Pages - Google szaleje

Gniewomir Świechowski
Wyszukiwanie głosowe, obrazy zamiast zapytań i Instant Pages - Google szaleje
19

Podczas eventu Inside Search, Google ogłosiło trzy ważne zmiany. W ciągu tygodnia użytkownikom Chrome zostanie udostępnione Google Voice Search znane z Androida, wyszukiwanie po obrazach (url, upload, drag&drop), oraz "Instant Pages", czyli prerenderowanie witryn, które najprawdopodobniej będzie...

Podczas eventu Inside Search, Google ogłosiło trzy ważne zmiany. W ciągu tygodnia użytkownikom Chrome zostanie udostępnione Google Voice Search znane z Androida, wyszukiwanie po obrazach (url, upload, drag&drop), oraz "Instant Pages", czyli prerenderowanie witryn, które najprawdopodobniej będziemy chcieli obejrzeć. Ostatnia zmiana wg. Google potrafi oszczędzić użytkownikowi 4 sekundy na każde wyszukanie i jest kolejnym powodem, aby przesiąść się na Chrome.

Google Voice Search

Dostępne już dla 27 języków wyszukiwanie głosowe trafi wreszcie na PCty. Użytkownicy Chrome zobaczą je w ciągu tygodnia - niestety nie wiadomo czy i kiedy skorzystają z niego użytkownicy innych przeglądarek. Od września zeszłego roku Voice Search obsługuje również język polski, więc nareszcie będzie szansa pogadać z wyszukiwarką. ;)

Search by image

Wyszukiwanie po obrazach, dostępne pod adresem images.google.com zastępuje wpisywane lub mówione (jw) zapytanie obrazem, który możemy przeciągnąć do wyszukiwarki, wskazać url'em lub wybrać po prostu z dysku. Niestety, nie udało mi się go jeszcze przetestować - nie zwraca wyników, więc musimy poczekać jeszcze kilka dni zanim będzie można ocenić użyteczność tego narzędzia.

Instant Pages

Instant Pages było testowane w dość ograniczonym stopniu od dłuższego czasu - wyniki były na tyle zachęcające, aby wypuścić ten bajer w szeroki świat. Polega on na ściągnięciu i prerenderowaniu pierwszego wyniku w SERP, gdy Google uzna, że na pewno znalazło to czego szukamy. Efektem tego, otrzymujemy kompletną stronę natychmiast po kliknięciu co oszczędza około 4 sekundy na każdym wyszukaniu. Znowu, Instant Pages pojawi się jak na razie tylko w Chrome.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google