Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Wypożyczalnia rowerów zbankrutowała, bo... zniknęło 90% rowerów. Firma zapomniała o jednej ważnej rzeczy

MS
Maciej Sikorski
29

Doskonały dowód na to, że szczegóły mają znaczenie: wystarczy zapomnieć o jednej rzeczy i biznes może się posypać. W opisywanym przypadku był to moduł GPS umieszczony w rowerach. A raczej nieumieszczony. W krótkim czasie większość jednośladów zniknęła, a biznesmen stojący za tym projektem musiał uznać, że działał charytatywnie.

Wypożyczalnia rowerów w Chinach? Brzmi świetnie, to musi wypalić. Skoro sprawdza się w innych krajach, w tym w Polsce, gdzie miejskie systemy wypożyczania jednośladów cieszą się coraz większą popularnością, czemu inaczej miałoby być w Państwie Środka, które obok Holandii chyba najmocniej kojarzy się z rowerami?

Startup Wukong Bikes wystartował kilka miesięcy temu w Chongqing. Początkowo posiadał 1200 rowerów, ale zapomniał zainstalować w nich moduł GPS. W efekcie rowery znikały. Jedne były kradzione, inne po prostu porzucane, firma nie była w stanie zlokalizować tych maszyn. Z opisów wynika, że w Chinach miejska wypożyczalnia działa trochę inaczej niż u nas, nie ma stacji, w których parkuje się rowery - można je znaleźć na chodniku czy ulicy i tam zostawić, a umożliwiają to aplikacje działające w oparciu o... GPS. Trochę dziwi podejście właściciela Wukong Bikes.

Historia ciekawa nie tylko z powodu technicznej wpadki. Przy okazji można się dowiedzieć, że chociaż na chińskim rynku działa sporo firm tego typu, to jest on zdominowany przez dwóch graczy: Mobike oraz Ofo. Obaj wspierani są przez wielkie korporacje tech i posiadają pieniądze na rozwój, dostarczanie nowoczesnych rowerów, szybki wzrost czy rywalizację cenową. Jak na tym wychodzą? Trudno stwierdzić. Ale wspomniany startup miał problem, by z nimi rywalizować i to na różnych polach. Przypomina się sytuacja z Uberem.

Pisząc krótko: planując jakiś biznes, zastanówcie się dwa razy, co jest w nim najważniejsze i co może się okazać piętą achillesową. Jeśli nie ogarniecie z pozoru błahej sprawy może się okazać, że 90% firmy szybko wyparuje...;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: