Telekomy

Roczne podsumowanie wyników testów PRO Speed Test, narzędzia certyfikowanego przez UKE

Grzegorz Ułan
Roczne podsumowanie wyników testów PRO Speed Test, narzędzia certyfikowanego przez UKE
Reklama

Dziś twórcy narzędzia do pomiarów jakości i prędkości internetu SpeedTest oraz UKE podsumowali roczne testy użytkowników, którzy skorzystali z narzędzia PRO Speed Test.

Dokładnie rok temu PRO Speed Test uzyskał certyfikat UKE, dzięki czemu wyniki pomiarów jakości i prędkości internetu dokonywanym tym narzędziem od 1 grudnia 2018 roku mogły stać się podstawą do reklamacji, jeśli nie odpowiadały deklaracjom operatora przy podpisywaniu umowy, przynajmniej jeśli chodzi o internet stacjonarny.

Reklama

Z certyfikowanego przez Prezesa UKE narzędzia można korzystać od 1 grudnia 2018 roku. W odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika. Zgodnie z prawem pomiar łącza stacjonarnego wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług. Natomiast z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny.

Dziś możemy się już zapoznać z wynikami tych testów po roku od ich oficjalnego uruchomienia. Od 1 grudnia 2018 roku na PRO Speed Test zarejestrowało się 32 tysiące użytkowników, którzy wykonali w tym czasie 440 tysięcy pomiarów, z czego certyfikowanych, czyli spełniających wszystkie warunki składowe było 30 tysięcy.


Średnia prędkość pobieranych danych w sieciach stacjonarnych wyniosła 123 Mb/s, przy wysyłanych danych - 44 Mb/s, a ping - 38,9 ms. W przypadku sieci mobilnych średnia prędkość pobieranych danych wyniosła 23,4 Mb/s, wysyłanych - 11,1 Mb/s, a ping - 68 ms.

W podziale na zakresy prędkości, najwięcej pomiarów dokonano w przedziale od 200 Mb/s do 500 Mb/s i od 500 Mb/s do 1 Gb/s, najmniej z kolei było pomiarów przy prędkościach do 1 Mb/s. Jeśli chodzi o urządzenia, z których ich dokonywano, najwięcej pomiarów dokonali użytkownicy Androida, Windowsa, iOS i najmniej wersji przeglądarkowej.

W podziale na rodzaj sieci, pomiary internetu stacjonarnego stanowiły 56% ogółu, pozostałe dotyczyły internetu mobilnego. Natomiast w podziale na rodzaj połączenia górowało WiFi stacjonarne, później mniej więcej po równo WiFi mobilne i LTE.

No dobrze, już czas na wyniki. W przypadku internetu stacjonarnego pierwsze miejsce nie budzi zaskoczenia - INEA ze swoim internetem symetrycznym jest bezkonkurencyjna. Zaskoczeniem może być drugie miejsce operatora TOYA, który to w regularnych miesięcznych rankingach SpeedTest.pl zajmuje ciągle 3 miejsce, tuż za UPC, które tu jest na 3 miejscu. Na czwarty miejscu mamy też Orange, który nie pojawia się w rankingach SpeedTest.pl, w których na 4 miejscu jest zawsze Vectra, która w tym rankingu jest na miejscu szóstym.

Reklama

W przypadku internetu mobilnego wygrywa Play, co ciekawe ten sam operator wygrał w rankingu Speedtest od Ookla, tylko z nieco wyższym wynikiem. Na drugim miejscu mamy Orange, podium zamyka T-Mobile, a na końcu Plus z wynikiem poniżej 20 Mb/s.

Źródło: SpeedTest.pl/UKE.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama