Telekomy

Mieszkańcy Trójmiasta jako pierwsi w Polsce skorzystają z 5G od Play (bez znaczka „ready”)

Grzegorz Ułan
Mieszkańcy Trójmiasta jako pierwsi w Polsce skorzystają z 5G od Play (bez znaczka „ready”)
20

Do tej pory najszerszym zasięgiem testów 5G mógł pochwalić się Orange, który to w Warszawie uruchomił 9 stacji bazowych 5G i w Lublinie 10. Play ogłosił właśnie, że w Trójmieście zmodernizuje aż 100 swoich stacji, dzięki czemu mieszkańcy tej aglomeracji będą mogli rozpocząć testy konsumenckie na szeroką skalę już w przyszłym roku.

Według branżowego serwisu TELKO.in, aby pokryć zasięgiem 5G całą Warszawę potrzeba 200 stacji bazowych, zapowiedziane przez Play 100 stacji z 5G powinno wystarczyć, by pokryć znaczny obszar aglomeracji trójmiejskiej. Jedynym ograniczeniem będzie tu posiadanie przez jej mieszkańców urządzeń przystosowanych do korzystania z nowej technologii.

Jean Marc Harion, Prezes PLAY:

Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że PLAY ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że PLAY jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji.

Play zmodernizuje 100 swoich stacji bazowych, pracujących obecnie w paśmie 2100 MHz, dokładając do nich niezbędne podzespoły i specjalistyczne oprogramowanie oraz wykorzystując do tego routery Huawei 5G CPE Pro 2 przystosowanych do współdzielenia tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G.

Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia:

Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

Operator nie zdradza terminu wdrożenia tych rozwiązań na swoich stacjach bazowych, dokładna data uzależniona jest od uzyskania niezbędnych zgód od regulatora, o które wystąpił już kilka tygodni temu. Niemniej według wcześniejszych doniesień ma to nastąpić już na początku 2020 roku.

Źródło: Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu