Polska

Allegro wygrywa w sądzie - Wymóg korzystania z PayU przy płatnościach na Allegro zgodny z prawem

Grzegorz Ułan
Allegro wygrywa w sądzie - Wymóg korzystania z PayU przy płatnościach na Allegro zgodny z prawem
24

Sprawa ta ciągnie się już od 2013 roku, kiedy to jeden z klientów Allegro skierował sprawę niedozwolonych zapisów w regulaminie Allegro do sądu okręgowego. Chodziło głównie o zmuszanie sprzedających do udostępnienia kupującym usługi PayU do przelewania środków za towary.

Zarzucał przy tym, że przelewane środki poddawane są „spekulacjom” czy nieuprawnionym ich obracaniem przez PayU, zanim trafią do sprzedającego. Kwestionowane zapisy dotyczyły również możliwości promowania ofert na serwisach innych niż Allegro, zakazu zawyżania kosztów przesyłki, zakazu wyłączania i ograniczania praw do rękojmi przysługujących kupującym.

Sąd okręgowy jak i później apelacyjny przyznał rację skarżącemu i uznał, że wszystkie zgłoszone punkty w regulaminie zawierały niedozwolone klauzule. Allegro wniosło więc o kasację do Sądu Najwyższego, który to ją przyjął w 2015 roku i skierował 7 tzw. klauzul abuzywnych do ponownego rozpoznania.

14 września 2016 Sąd Apelacyjny w prawomocnym wyroku przyznał rację Allegro i stwierdził, że regulamin Allegro nie zawierał zapisów sprzecznych z interesami konsumentów, oddalając sprawę sprawę sześciu klauzul. Pozostała jeszcze sprawa dotycząca częstotliwości oferowania przekazów pocztowych w ramach Płacę z PayU i tę Sąd Apelacyjny skierował do Sądu Okręgowego do ponownego rozpatrzenia.

Poniżej przedstawiamy opinię, po tym wyroku, którą otrzymaliśmy od Allegro:

Już w uzasadnieniu wyroku z 13 sierpnia 2015 Sąd Najwyższy, rozpatrując kasację zwracał uwagę, że Allegro zostało potraktowane przez sądy niższych instancji niewłaściwie, a Sędzia SN Antoni Górski podkreślał, że w ocenach sędziów, którzy orzekali o regulaminie Allegro “zabrakło wnikliwości”. Wyrok z 14 września tego roku oddalający skargi potwierdził to zdanie.

mec. Bartosz Wojciechowski, Dyrektor Działu Prawnego CEE:

Tworzymy regulamin mając na względzie bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, zarówno sprzedających, jak i kupujących. Tak było i w przypadku klauzul, co do których miał wątpliwości jeden z naszych klientów. Byliśmy pewni, że zapisy regulaminu tworzą bezpieczne ramy dla obrotu na Allegro. Ze zdziwieniem więc przyjęliśmy rozstrzygnięcia sądów, które przychyliły się do – niesłusznych naszym zdaniem - zarzutów Z szacunkiem traktujemy rozstrzygnięcia sądów, ale w tym przypadku musieliśmy skorzystać z nadzwyczajnego środka zaskarżenia, wnosząc kasację do Sądu Najwyższego. Cieszy nas, że sprawa znalazła takie zakończenie, ponieważ w ten sposób zachowujemy należytą równowagę miedzy konsumentami-sprzedajacymi a konsumentami-kupującymi bez umniejszania praw jednej ze stron kosztem drugiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu