Świat

Chcesz polecieć na Marsa? Zobacz oficjalne wymagania NASA

Krzysztof Rojek
Chcesz polecieć na Marsa? Zobacz oficjalne wymagania NASA
12

Co trzeba umieć, żeby zostać astronautą? Oto wymagania NASA dla osób, które mogą polecieć na Marsa.

Bycie astronautą to, oprócz bycia pilotem, lekarzem czy archeologiem, jeden z najczęściej wybieranych przez dzieci "wymarzonych" zawodów. Jednak w tym wypadku siłą rzeczy zaledwie garstka osób ma okazję to marzenie spełnić. W całej historii ludzkości zaledwie 643 przekroczyło granicę 100 km ponad ziemią, 24 osoby wylądowały na Księżycu, a zaledwie 12 miało okazję po nim stąpać.

Polecamy na Geekweek: Mars Express uchwycił wspaniałe zdjęcia bieguna Czerwonej Planety

Co więcej - od ostatniej załogowej misji na Księżyc (Apollo 17) minęło już ponad 50 lat, i od tamtego czasu żaden człowiek nie postawił stopy na planecie innej niż Ziemia. To się jednak zmienia ponieważ NASA ma bardzo ambitne plany. W opublikowanych materiałach ogłosiła otwarcie programu rekrutacyjnego, który ma na celu pozyskanie kolejnych astronautów. Jak podaje agencja - "Teraz program Artemis przygotowuje się do lądowania pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Księżycu. Statek kosmiczny Orion umieszczony na rakiecie Space Launch System (SLS) zabierze ludzi w przestrzeń kosmiczną dalej niż dotychczas – w ramach misji na Księżyc, a ostatecznie na Marsa".

Co trzeba potrafić, żeby polecieć na Marsa?

Materiał wideo opublikowany przez NASA wydaje się być skierowany do ludzi z pasją i zaangażowaniem, którzy chcą odkrywać kosmos.

Jednak jeżeli spojrzymy na oficjalne wymagania zobaczymy, że sama pasja w tym wypadku nie wystarczy, ponieważ potencjalni kandydaci na astronautów muszą spełnić szereg wymogów, zanim będą mogli myśleć o aplikacji. Aby móc zostać astronautą, trzeba:

  • Być obywatelem USA
  • Posiadać tytuł magistra w dziedzinie STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), w tym inżynierii, nauk biologicznych, nauk fizycznych, informatyki lub matematyki, uzyskany w akredytowanej instytucji
  • Posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe na odpowiednim poziomie zdobyte po ukończeniu studiów (lub 1000 godzin pracy pilota-dowódcy, z czego co najmniej 850 godzin na samolotach odrzutowych o wysokich osiągach). W przypadku lekarzy czas rezydentury może być wliczany do doświadczenia i musi ona zostać zakończona do czerwca 2025 r.
  • Być w stanie pomyślnie ukończyć test fizyczny dla astronautów
Źródło: NASA

Spośród kandydatów zostanie wybranych kilkadziesiąt najbardziej obiecujących osób, które zostaną zaproszone do centrali NASA, gdzie zostaną przeprowadzone kolejne wywiady, mające zadecydować o składzie osobowym, który poddany zostanie specjalnemu treningowi, zarówno fizycznemu, jak i technicznemu, który ma przygotować ich do misji.

Jest to niezbędne, ponieważ o ile lot załogowy na księżyc to czas 8 dni, co i tak stanowi olbrzymie wyzwanie dla współczesnej technologii, potencjalny lot załogowy na Marsa trwałby 8 miesięcy (tyle leciał tam łazik Curiosity). Zupełnie inną kwestią jest też zapewnienie warunków do życia na Marsie i bezpieczne sprowadzenie śmiałków do domu. Dość powiedzieć, że niedoszły projekt Mars One zakładał, że podróżna tę planetę byłaby dla astronautów biletem w jedną stronę.

Źródło

Źródło: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu