Telekomy

Orange podał listę smartfonów, które poradzą sobie z wyłączeniem 3G

Grzegorz Ułan
Orange podał listę smartfonów, które poradzą sobie z wyłączeniem 3G
8

Już jakiś czas temu, dwóch operatorów w Polsce zapowiedziało definitywne rozstanie się z technologią 3G. T-Mobile zakończy ten proces jeszcze w tym roku, a Orange do 2025 roku, ale już we wrześniu go rozpocznie. Z tej okazji operator ten przygotował instrukcje dla swoich klientów, by tę zmianę mogli przejść bezboleśnie.

Rozpoczęcie procesu wyłączenia 3G w Orange

W pierwszej kolejności - w drugie połowie wrześnie 2023 roku, Orange wyłączy 3G w powiatach:

  • wieruszowskim,
  • wieluńskim,
  • pajęczańskim,
  • złotowskim,
  • częściowo pilskim i wałeckim.

Z kolei w październiku w:

  • pozostałym obszarze powiatów pilskiego i wałeckiego,
  • sieradzkim,
  • zduńskowolskim,
  • łaskim,
  • poddębickim,
  • czarnkowsko-trzcianeckim,
  • chodzieskim,
  • obornickim,
  • wągrowieckim.

Orange nie zdradza, kolejnych wytypowanych lokalizacji, w których wyłączy 3G w dalszej kolejności, ale proces ten będzie kontynuowany przez cały 2024 roku, aż do końca 2025.

Co trzeba zrobić, by móc bez przeszkód korzystać z usług Orange?

Przede wszystkim musimy tu pamiętać, iż wyłączenie 3G nie spowoduje, iż nagle w lokalizacjach gdzie przełączało Was na tę starą technologię pozostanie Wam już tylko 2G. Pasma wykorzystywane do tej pory przez 3G zostaną bowiem poddane refarmingowi i przeznaczone pod 4G (LTE) - tym samym poprawi się zasięg tej nowszej generacji w tychże lokalizacjach.

Obawy natomiast może wzbudzać kolejna kwestia, a więc obsługa naszych smartfonów technologii VoLTE (połączenia głosowe przez 4G/LTE). Dlaczego to takie ważne? Smartfony bez obsługi VoLTE będą zrzucać połączenia telefoniczne do 2G, a więc mówimy o cofnięciu się co najmniej o dekadę w komforcie korzystania z telefonów podczas połączeń.

Problem ten może się jeszcze pogłębić z uwagi na mniej liberalne podejście Orange, do tematu obsługi VoLTE na urządzeniach spoza dystrybucji operatora, niż ma T-Mobile. W rezultacie lista obsługiwanych smartfonów w Orange może być szczuplejsze niż w T-Mobile.

A tak Orange tłumaczy swoje stanowisko w tej sprawie - Jolanta Langowska-Żurakowska, odpowiedzialna w Orange za projekt wyłączania 3G:

Zależy nam, żeby VoLTE działające w naszej sieci spełniało wszystkie wymagania jakościowe, dlatego implementujemy tę technologię tylko na urządzeniach, które mieliśmy okazję przetestować przy ścisłej współpracy z producentami telefonów. Dokładamy największych starach, aby lista telefonów z VoLTE była jak najszersza.

Z tego też powodu, Orange udostępnił aktualną listę smartfonów, które wspierają VoLTE i inne technologie, a jeśli nie znajdziecie na niej swojego urządzenia, rekomendowana jest jego wymiana.

Zweryfikuj, czy Twój telefon znajduje się na liście telefonów rekomendowanych do VoLTE przez Orange https://www.orange.pl/medias/omni/lp/b2c/inne/wykorzystaj-siec/Telefony_VoLTE_Wificalling.pdf. Jeżeli Twojego telefonu nie ma na liście, zalecamy jego wymianę.

Lista jest mimo wszystko pokaźna, a do wyłączenia 3G jeszcze trochę czasu, więc problem ten może być marginalny, jednak warto o nim pamiętać.

Co ze starymi kartami SIM?

Tu chyba będzie najmniejszym problem, jednak jeśli nie wymienialiście karty SIM (lub ktoś ze znajomych czy rodziny) od kilku lat, warto sprawdzić, czy taka wymiana nie będzie konieczna.

Po wyłączeniu 3G, musimy korzystać w swoich telefonach z kart SIM, które obsługują sieć 4G LTE. Starą kartę, bez tej obsługi, można bezpłatnie wymienić w salonach Orange, wcześniej sprawdzając to poprzez wysłanie bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233.

Więcej o całym procesie wyłączenia 3G w Orange, przeczytacie na dedykowanej temu stronie operatora pod tym linkiem.
Źródło: Orange.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu