Dzisiejsze kalendarium to mieszanka wielkiego sukcesu NASA, rocznicy powstania znanej firmy z branży IT (w Polsce furory nie zrobili) oraz premiery te...
Dzisiejsze kalendarium to mieszanka wielkiego sukcesu NASA, rocznicy powstania znanej firmy z branży IT (w Polsce furory nie zrobili) oraz premiery telewizyjnego show, przyciągającego przed odbiorniki miliony Polaków. Były koła ratunkowe, telefon do przyjaciela i prowadzący, który ostatnio zmienił imidż... Zaczynamy!
Nim nadeszła era Młodego Technika
Kojarzycie czasopismo Młody Technik? Podejrzewam, że zdecydowana większość odpowie twierdząco. Ten miesięcznik wydawany jest od połowy poprzedniego stulecia i wychowało się na nim kilka pokoleń Polaków. Nie jest jednak powszechnie wiadomo, że ów tytuł miał poprzednika. Młody Zawodowiec, bo to o nim mowa, wydawano już kilka lat przed wojną, po niej powrócono do pomysłu, ale kontynuowano projekt tylko do roku 1950 - potem nadeszła era Młodego Technika. Nie zmienia to faktu, że 3 września 1935 roku w Warszawie pojawił się pierwszy numer Młodego Zawodowca. Ciekawe, jakie pomysły, nowinki i propozycje pojawiły się w pierwszym numerze...?
W wielu krajach wypaliło, w Polsce nie dali rady
Kiedy założono największy na świecie portal aukcyjny, czyli eBay? Rok temu był pełnoletni, za rok będzie okrągła, dwudziesta rocznica, dzisiaj świętuje dziewiętnastkę. Serwis działa w kilkudziesięciu krajach, przepływają przez niego miliardy dolarów, dokonano tam wielu spektakularnych zakupów, Microsoft wydał fortunę, by przejąć od niego Skype'a. Słowem: potęga. Ale nie w Polsce. Firma weszła do naszego kraju w połowie poprzedniej dekady i wiele osób podejrzewało zapewne, że powstanie silna konkurencja dla Allegro. Okazało się jednak, że eBay zlekceważył przeciwnika, zbytnio uwierzył w siłę własnej marki i nie zbadał odpowiednio rynku. Miała być burza, skończyło się na mżawce.
Hubert Urbański dzwoni z pytaniem
eBay furory w Polsce nie zrobił, ale Milionerzy już tak - wystarczy wspomnieć, że wyemitowano u nas blisko 700 odcinków tego teleturnieju. Niezorientowanych informuję, że był to hit telewizji TVN, ale licencjonowany. Zasad tłumaczył nie będę, bo są dostępne tutaj. Premiera miała miejsce 3 września 1999 roku, Polska poznała wówczas nie tylko sam show - rozpoczęła się "poważna" kariera prowadzącego, Huberta Urbańskiego. Milionerów oglądały rzesze Polaków, teleturniej funkcjonował w żartach, parodiach i przeróżnych historyjkach, nie obyło się bez odcinków specjalnych. Główna wygrana? Padła raz, w roku 2010, na krótko przed zdjęciem programu z anteny. Pamięta ktoś ciekawe pytania z działki technologicznej?
Viking 2 atakuje Marsa
Dzisiaj sporo mówi się o wyprawie na Marsa, a nawet o kolonizowaniu tej planety. Plany raczej odległe w realizacji, ale za kilka dekad ludzka noga zapewne stanie na Czerwonej Planecie. Maszyny już tam były i to kilkadziesiąt lat temu. Amerykanie w celu eksploracji Marsa zainicjowali np. Program Viking. Druga sonda z tego projektu, Viking 2, została wystrzelona 9 września 1975 roku, a wylądowała na powierzchni Marsa (przynajmniej jej część) 3 września 1976 roku. Jaki był cele misji?
Poszczególne elementy miały różne zadania, ale ostatecznie sprowadzało się to do zrobienia zdjęć planety, poszukiwania wody, wykonywania przeróżnych pomiarów i badań (m.in. sprawdzanie próbek gruntu czy badanie pola grawitacyjnego), przeprowadzania eksperymentów na powierzchni Marsa. Zrealizowano cele? Tak, a sprzęt posłużył znacznie dłużej, niż zakładano:
Misja, podobnie jak siostrzana misja Viking 1, zakończyła się pełnym sukcesem. Badania Marsa, planowane początkowo na 90 dni, potrwały kilka lat. Po 1245 dniach przekazywania obrazów telewizyjnych i informacji naukowych z powierzchni Marsa lądownik Viking 2 nadał ostatni meldunek. Przyczyną, która spowodowała, że komputer wyłączył wszystkie układy, był nieoczekiwany brak zasilania. [źródło]
Grafika tytułowa: youtube.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu