Aplikacje webowe

Wybornie.org - głosuj na projekty ustaw i sprawdź, jak głosowali na nie posłowie, których wybraliśmy

Grzegorz Ułan
Wybornie.org - głosuj na projekty ustaw i sprawdź, jak głosowali na nie posłowie, których wybraliśmy
2

Czas wyborów, to czas obietnic, deklaracji i nośnych haseł, które z czasem blakną lub są zmieniane w imię interesów partyjnych. Na weryfikację tego ciężko każdemu z nas później znaleźć czas, jednak są obywatele, którzy chcą nam to ułatwić. Dziś trafiłem na Wykopie, na projekt Wybornie.org, który pozwala sprawdzić i porównać nasze poglądy z poglądami posłów, których wybraliśmy.

Twórca tego projektu, tak tłumaczy jego powstanie:

Uczę się od paru lat programowania i jako, że interesuję się polityką pomyślałem, że zrobię coś, co mogłoby trochę poprawić stan naszego kraju, pomagając podjąć ważną decyzję - na kogo zagłosować? Pomysł polegał na tym, żeby umożliwić użytkownikom głosowanie na projekty ustaw, tak jakby byli posłami i wyświetlać kto głosował tak samo jak oni. Wydaje mi się, że to najbardziej obiektywny sposób podjęcia decyzji, ze względu na to, że nawet po przeczytaniu programu partii może okazać się, że robią zupełnie na odwrót! Dlatego zamiast kierować się emocjami, ulotną pamięcią, lepiej sprawdzić czego tak na prawdę dokonali ludzie, których wybraliśmy - czy nie należy się zastanowić nad wybraniem innych następnym razem.

Pomysł zacny, ale sprawdźmy na czym polega. Aplikacja webowa na Wybornie.org pobiera z bazy na stronie sejm.gov.pl projekty ustaw, nad którymi debatowali posłowie w obecnej kadencji.

Mamy tu ustawy uchwalone i odrzucone, każda z nich jest opisane i podlinkowana do stron, gdzie możemy sprawdzić dokładny przebieg projektu, tekstu ustawy czy publikacji medialnych na jej temat.

Po zapoznaniu się z nią możemy przejść do głosowania, tak jakbyśmy byli posłami i sprawdzić czy nasz głos jest tożsamy z wybranymi posłami. Kilka projektów to mało, by wyrobić sobie opinię i znaleźć posłów, których poglądy pokrywają się z naszymi, ale już kilkadziesiąt ustaw pozwoli nakreślić to mniej więcej.

Do tego celu mamy kolejną funkcjonalność w aplikacji, którą znajdziemy w zakładce statystyki. Tutaj wyświetlą się nam wszyscy posłowie z danymi odnośnie do zgodności ich głosowania z naszym.

Z dodatkowych opcji ułatwiających korzystanie z serwisu mamy tu filtrowanie ustaw po słowach kluczowych, wyświetlanie według najnowszych czy po frekwencji oraz listę tylko uchwalonych bądź tylko odrzuconych projektów ustaw.

Kod aplikacji Wybornie.org udostępniony został na GitHubie, więc można go we własnym zakresie udoskonalić, czy to pod kątem funkcjonalnym czy wizualnym.

Serwis może nie poraża estetyką wykonania, ale tu nie chodzi o wygląd, a bardziej funkcjonalność i przydatność. Tak naprawdę niewiele mamy takich miejsc w sieci, gdzie możemy zweryfikować pracę posłów, których wybraliśmy. Tu możemy to zrobić szybko i wygodnie i do tego porównać nasze poglądy z naszymi posłami. Jeden z podobnych projektów opisywaliśmy już na Antyweb - SejmLog, ale prócz udostępnienia jednego modułu z wizytówkami poselskimi, do dziś nie pojawiła się opcja z głosowaniami posłów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu