51

WWDC 2013 – Nowe OS X i iOS już są! Czy to to, na co czekaliśmy?

Dzisiejsza konferencja Apple zapowiada się nad wyraz interesująco. Przed Apple trudne zadanie przywrócenia wiary wielu użytkowników w firmę z Cupertino, którzy są znudzeni brakiem nowości w mobilnym iOS i bez wątpienia to właśnie mobilny system Apple przykuje największą uwagę mediów i użytkowników dzisiejszego wieczora. A może Apple szykuje również spore zmiany dla OS X? Przekonajmy […]

Dzisiejsza konferencja Apple zapowiada się nad wyraz interesująco. Przed Apple trudne zadanie przywrócenia wiary wielu użytkowników w firmę z Cupertino, którzy są znudzeni brakiem nowości w mobilnym iOS i bez wątpienia to właśnie mobilny system Apple przykuje największą uwagę mediów i użytkowników dzisiejszego wieczora. A może Apple szykuje również spore zmiany dla OS X? Przekonajmy się! Startujemy już o 19:00.

Konferencja wystartowała z krótkim wideo z wieloma hasłami, gdzie między innymi znalazło się to: „tworzenie czegoś wymaga skupienia, jako pierwsze zadajemy sobie pytanie: co chemy, by ludzie czuli?” Na scenie zawitał Tim Cook, który oczywiście zaznaczył jak istotnym wydarzeniem jest WWDC. Bilety na konferencję wyprzedały się w 71 sekund!

applewwdc2013-0019

Pierwszym punktem są aktualizacje odnośnie sklepów Apple – 407 sklepów w 14 krajach, ostatnio otwartym jest Apple Store w Berlinie – nie mogło zabraknąć wideo z otwarcia sklepu (pełnego wrzasków i oklasków).

apple-wwdc-2013-liveblog7926

applewwdc2013-0021

Już niedługo App Store będzie obchodził swoje 5 urodziny – dostępne jest tam 900 tysięcy aplikacji, z czego 375 tysięcy jest dedykowanych iPadowi. Apple wypłaciło do tej pory 10 miliardów dolarów deweloperom, z czego połowę stanowi wydatek z ostatnich 12 miesięcy. W porównaniu do konkurencji Apple jest numerem jeden jeżeli chodzi o zarobki programistów.

apple-wwdc-2013-liveblog7932

Na scenie zagościła firma Anki z prezentacją Anki Drive – malutkich, inteligentnych samochodzików pędzących dookoła po trasie. Samochodziki ścigają się ze sobą nie wypadając z trasy, wyprzedadzając się, ponieważ „mózgiem” wszystkich operacji są urządzenia z systemem iOS. Prezentacja zrobiła spore wrażenie, ponieważ wszystkie akcje dokonywane na trasie są przetwarzane w czasie rzeczywistym.

apple-wwdc-2013-liveblog7936

Przechodzimy do komputerów Mac

Sprzedanych zostało 28 milionów kopii ostatniej wersji systemu OS X – Mountain Lion, który stanowi ponad 35% rynku urządzeń z systemem OSX. Windows 8 nie potrafił osiągnąć pułapu 5%.

applewwdc2013-0044

Nowa wersja systemu OS X nosić będzie nazwę Mavericks – nazwa związana jest ze stanem Kalifornia, gdzie od tylu lat systen ten powstaje.

apple-wwdc-2013-liveblog7948

Omówione zostały trzy nowości: karty w Finderze, tagi przy dokumentach oraz znacznie ulepszona obsługa wielu ekranów.

Katalogi mogą wyświetlane w formie kart w oknie, co pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy nimi. Tagi umożliwiają na łatwe katalogowanie dokumentów, a później odnajdywanie ich. Nieistotne jest czy pliki znajdują się na dysku komputera czy w iCloud, zaś same tagi obsługują różne kolory. Nowa obsługa kilku ekranów pozwala na dostęp do docka na wszystkich ekranach oraz pracę z paskiem menu. Gesty multitouch dotyczą konkretnego ekranu więc przeskakiwanie pomiędzy aplikacjami w trybie pełnoekranowym odbywa się tylko na wskazanym ekranie.

apple-wwdc-2013-liveblog7971

Usprawnione zarządzanie procesami pozwala na obniżenie obciążenia procesora o 72%. Safari doczekało się nowej strony startowej, paska bocznego z zakładkami, gdzie pojawiła się również funkcja udostępnionych linków – zbierane tam są odnośniki do stron www, którymi podzielili się znajomi z Twittera i LinkedIn. Safari ma wykorzystywać zdecydowanie mniej pamięci w porównaniu do konkurencji.

apple-wwdc-2013-liveblog7981

Nowością jest App Nap – aplikacja nie będąca na wierzchu zostaje wstrzymana co pozwoli na zachowanie sporej ilości energii.

iCloud Keychain – zapamiętuje hasła do stron, sieci Wi-Fi, numery kart. System sam sugeruje skomplikowane hasła, które są szyfrowane podczas synchronizacji.

applewwdc2013-0083

applewwdc2013-0085

Centrum powiadomień pozwala teraz na odpisywanie na wiadomości i maile wewnątrz powiadomienia. Możliwe jest również uruchomienie otrzymywania powiadomień z urządzeń z iOS i zainstalowanych tam aplikacji.

Kalendarz zatracił „udawanie” prawdziwego kalendarza i teraz przypomina ten z iOS (6), zaś mapy pozwalają na wysyłanie zaplanowanej trasy do urządzeń z systemem iOS. iBooks trafia na Maka – możemy czytać książk, kupować je, tworzyć notatki i oznaczać ciekawe fragmenty.

applewwdc2013-0086

applewwdc2013-0090

MacBook Air

W epoce iPada bardzo ciężko zdefiniować czym ma być notebook – dlatego MacBook Air stanął na wysokości zadania. Bateria pozwalająca na pracę przez cały dzień – 11 calowa wersja z 5 godzin rośnie do 9, zaś 13 calowa z 7 do 12! Odpowiada za to pamięć flash i nowy procesor.

apple-wwdc-2013-liveblog8017

Doczekaliśmy się nowego AirPort Extreme:

apple-wwdc-2013-liveblog8015

Phil Shiller: „Zazwyczaj tego nie robimy, ale jesteście naszą ulubioną widownią dlatego zapowiemy nad czym pracujemy” – oczywiście chodzi o nowego Maka Pro!

apple-wwdc-2013-liveblog8031

applewwdc2013-0119

applewwdc2013-0117

Mniejszy, lecz potężniejszy Mak Pro obsługuje ekrany 4K – maksymalnie można podłączyć aż trzy ekrany o rozdzielczości Ultra HD.

applewwdc2013-0128

applewwdc2013-0134

iCloud

iCloud posiada 300 milionów kont, 240 milionów kont w Game Center, 800 miliardów wiadomości. Dziś iCloud doczekało się nowej integracji z iWork.

Jeszcze w tym roku pojawią się nowe wersje programów pakietu iWork dla OS X i iOS, lecz dziś poznajemy apliacje webowe!

apple-wwdc-2013-liveblog8057

Apple nareszcie przenosi do przeglądarki aplikacje Pages, Numbers i Keynote. Dostępne są dla Maka jak i PC, współpracują z dokumentami pakietu Office.

Beta iWork in iCloud dostępna dla deweloperów – później w tym toku beta trafi do wszystkich użytkowników.

Na tym koniec – spodziewajcie się pełnego podsumowania nowości oraz naszych opinii!

iOS

Do tej pory zostało sprzedanych 600 milionów urządzeń z systemem iOS. Użytkwnicy tych urządzeń korzystają z nich znacznie częściej niż robią to użytkownicy innych systemów i urządzeń.

apple-wwdc-2013-liveblog8069

93% urządzeń z iOS posiada jego najnowszą wersję. W porównaniu z Androidem jest to ogromna przewaga.

applewwdc2013-0164

iOS7 zapowiedziany został przez wideo – przypomniana została historia wielu zmian w wyglądzie produktów Apple (MacBook Air, słuchawki EarPod).

iOS7 to rewolucja w kwestii interfejsu – czy doczekamy sie również tylu zmian w funkcjonalności?

Zablokowany ekran, ikony, wszystkie aplikacje – każdy element nowego iOS ma zupełnie nowy wygląd. Aby odblokować ekran wykonujemy gest ku górze.

apple-wwdc-2013-liveblog8082

apple-wwdc-2013-liveblog8085

apple-wwdc-2013-liveblog8092

Foldery posiadają kilka ekranów, centrum powiadomień dostępne jest również na zablokowanym ekranie. Nowością jest również widok z zakładkami.

Control Center – szybko dostęp do kontrolek dostępny w iOS7! Gest od dolnej ramki ku górze i gotowe!

Zupełnie nowy widok dla multitaskingu. Wielozadaniowość działa również dla wszystkich aplikacji – system uczy się jak często uruchamiane są aplikacje i na podstawie tego w tle aktualizuje dla nich dane.

applewwdc2013-0221

applewwdc2013-0223

2_gntbtg2o9z

Mobilne Safari zawiera wiele nowości z aktualizacji dla OS X, lecz pojawiły się zmiany w zarządzaniu kartami, cofaniem się do poprzedniej strony. Pojawił się nowy pasek adresu, gdzie mamy podpowiedzi przy wyszukiwaniu i najpopularniejsze adresy.

O wiele lepiej wygląda także aplikacja aparatu – przeskakiwanie pomiędzy aparatem, kamerą czy panoramą. Dostępne są filtry z podglądem w czasie rzeczywistym.

Aplikacja zdjęć grupuje zdjęcia dokonane w jednym miejscu i w jednym czasie. Widoczne są nowe sposoby udostępniania zdjęć czy ich edycji.

apple-wwdc-2013-liveblog8110

applewwdc2013-0235

iOS in the Car pozwala na integrację telefonu z samochodem – dyktowanie wiadomości, słuchanie muzyki itd. Nowe App Store aktualizuje aplikacje w tle i posiada nowe kategorie wiekowe oraz na podstawie lokalizacji.

apple-wwdc-2013-liveblog8127

applewwdc2013-0254

W aplikacji muzyki pojawia się iTunes Radio pozwalające na odkrywanie nowych utworów i zespołów.

applewwdc2013-0262

iTunes Radio dostępne jest w iOS7 oraz aplikacji iTunes – tylko w USA, za darmo z reklamami, za darmo bez reklam dla subskrybentów iTunes Match.

iOS7 oczywiście trafia na iPada i zawierać będzie także synchronizację powiadomień oraz dźwiękowe rozmowy FaceTime.

iOs7 dla iPhone dostępny w becie od dzisiaj… dla deweloperów. „Zwykli” użytkownicy zaczekają do jesieni. Wspierane będą iPhone 4 i nowsze, iPad 2 i nowsze, iPad mini, iPod touch 5 generacji.

Źródło zdjęć.