Artykuł sponsorowany

Wszystkomający oczyszczacz Vestfrost VP-A1S70WH za mniej niż 2000 PLN

Kamil Pieczonka
Wszystkomający oczyszczacz Vestfrost VP-A1S70WH za mniej niż 2000 PLN
30

Rynek oczyszczaczy powietrza jest już dzisiaj bardzo duży, a swoje urządzenia oferuje wielu różnych producentów. Nie oznacza to jednak, że nie ma miejsca na nowe produkty, tym bardziej jeśli będa one konkurencyjne pod względem swoich możliwości oraz ceny. Takie urządzenia w swojej ofercie ma właśnie marka Vestfrost, która niedawno pojawiła się na polskim rynku. Sprawdziliśmy co może nam zaoferować, na podstawie flagowego modelu VP-A1S70WH.

Vestfrost VP-A1S70WH - oczyszczacz z diodą UV-C i jonizatorem

VP-A1S70WH to najwydajniejsze urządzenie w ofercie marki Vestfrost, które według specyfikacji wystarczy nawet do dużych domów i mieszkań. Jest w stanie oczyszczać powietrze na powierzchni 80 m2, a jego wydajność to 620 m3 na godzinę. Dzięki temu sprawdzi się wszędzie tam gdzie mamy duże przestrzenie. Z racji tego faktu oczyszczacz jest też całkiem spory, ma 66 cm wysokości i ma wymiary niemal idealnego kwadratu o boku długości 37 cm. Nie wygląda może zjawiskowo, ale nie to w tym wszystkim jest najważniejsze.

To co jest bardziej istotne to system oczyszczania powietrza, który zaprojektowany jest tak aby skutecznie pozbywać się nawet najmniejszych cząsteczek bakterii i wirusów.Proces oczyszczenia powietrza jest pięciostopniowy. Najpierw mamy siateczkę wyłapującą największe zabrudzenia i kurz, później specjalną warstwę powstrzymującą bakterie, a dalej filtr HEPA, który wyłapuje zanieczyszczenia o średnicy do 0,3 mikrona. HEPA dezaktywuje najbardziej niepożądane cząsteczki stałe jak pyły zawieszone PM2.5, PM10, PM1, które są głównymi składnikami smogu, pyłki roślin, zarodniki pleśni i roztocza. Kolejny etap to filtr węglowy, który odpowiada za usuwanie nieprzyjemnych zapachów. W wielu standardowych oczyszczaczach na tym kończy się cały proces, przez co nie pozbywamy się z domu krążących w powietrzu wirusów czy bakterii.

Dlatego Vestfrost w swoich urządzeniach zastosował dwa kolejne etapy oczyszczania powietrza, które znacznie zwiększają jego skuteczność. Pierwszy z nich to dioda LED emitująca promieniowanie UV-C (długość fali 265-280 nm), które jest zabójcze dla bakterii, wirusów i innych patogenów. Lampy UV-C stosowane są między innymi w szpitalach do dezynfekcji pomieszczeń w czasie pandemii COVID-19 i wykazują się bardzo dużą skutecznością. Podobny mechanizm zastosowano w oczyszczaczu VP-A1S70WH, który diodę UV-C ma tak zabudowaną, aby nie była ona groźna dla nas, a jednocześnie skutecznie oczyszczała powietrze przepływające przez urządzenie.

UV-C Led charakteryzuje 300-krotnie szybsze działanie (w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV), blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy, bezpieczeństwo użytkowania i niskie koszty eksploatacji. W czasie poniżej jednej sekundy podzespół jest gotowy jest do usuwania drobin poniżej 0,3 mikrona, które przedostały się przez filtry. Ze względu na małe gabaryty, dioda UV-C Led może być wykorzystana w niewielkich urządzeniach, a brak elementów szklanych (łatwych do stłuczenia) wydłuża czas jej eksploatacji. Poprzez brak szkodliwych związków rtęci, zerowej emisji ozonu i ciepła zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania. Technologia UV-C Led nie nadwyręży budżetu – zasilanie niskim napięciem (10 procent standardowej lampy UV)  i przepływ prądu o małym natężeniu skutkują niewielkim poborem mocy i niższymi rachunkami za energię elektryczną.

W oczyszczaczu Vestfrost zastosowano również technologię Plasma ION opartą na jonizacji dodatniej i ujemnej. Uwalniane do atmosfery, wraz z oczyszczonym powietrzem, jony aktywnie poszukują oraz unieszkodliwiają bakterie i wirusy, a także niwelują nieprzyjemne zapachy. Obniżają również elektryczność statyczną, istotnie redukując skupiska kurzu domowego, który w 80% jest przyczyną reakcji alergicznych. Dzięki temu powietrze opuszczające oczyszczacz jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń, a nie tylko pyłów PM1/2.5/10.

Vestfrost VP-A1S70WH - wrażenia z użytkowania

Skoro wiemy już jak w teorii działa przedstawiany oczyszczacz to wypadałoby teraz sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Dzisiejsze oczyszczacze powietrza to w dużym stopniu urządzenia zautomatyzowane i nie inaczej jest w przypadku VP-A1S70WH. Oczyszczacz posiada wbudowany czujnik laserowy, który bardzo szybko wykrywa stężenie pyłów zawieszonych (PM1/2,5/10) oraz specjalny czujnik wykrywający związki formaldehydowe (TVOC). Na podstawie ich wskazań w trybie Auto dostosowuje prędkość obrotową wentylatora, aby jak najszybciej doprowadzić jakość powietrza do pożądanej wartości.

Poza wskazaniami czujnika, które podawane są na wyświetlaczu mamy też kółko okalające przycisk włączania, które obrazowo informuje nas o jakości powietrza w naszym domu. Gdy stężenie pyłów PM 2.5 jest poniżej 35, to świeci się na niebiesko, w zakresie 36-75 na zielono, 76-150 na żółto, a powyżej 151 już na czerwono. Taki stan rzeczy nie może jednak trwać zbyt długo bo jak już wspominałem oczyszczacz Vestfrost jest bardzo wydajny i bardzo szybko pozbywa się zanieczyszczeń.

Poza tym na panelu sterowania mamy kilka innych przycisków, jest między innymi dedykowany tryb nocny, który wyłącza wszystkie diody i podświetlenie na panelu sterowania, a także dba o to aby oczyszczacz nie wchodził na zwiększone obroty. Skoro już o tym mowa, to obrotami można sterować ręcznie, jest 5 stopni prędkości, które różnią się oczywiście generowanym hałasem i wydajnością. Na 1. stopniu urządzenie jest praktycznie niesłyszalne, na 2. nie przeszkadza, ale od 3. wzwyż jest już dosyć głośne. Na szczęście rzadko jest potrzeba aby oczyszczacz z taką prędkością działał.

Wreszcie na panelu mamy też przycisk włączania funkcji ION/UV-C, który aktywuje oba elementy na 2 godziny, a później zapewnia działanie w cyklach pół godziny co godzinę. Poza tym mamy też przycisk blokady rodzicielskiej oraz wskaźnik wymiany filtra.

Ostatni przycisk, o którym warto wspomnieć to WiFi, ma on dwie funkcje. Pierwsza, ta mniej oczywista to możliwość zmiany informacji na wyświetlaczu, krótkie naciśnięcie przełącza nas między wskazaniami PM1/2.5/10/TVOC. Długie umożliwia połączenie z dedykowaną aplikacją Tuya, do zdalnego sterowania oczyszczaczem przy pomocy smartfona. Proces parowania jest jasno opisany w samej aplikacji i trwa około minuty. Później mamy dostęp do oczyszczacza z każdego miejsca gdzie jest dostęp do internetu, możemy go zdalnie włączać i wyłączać, a także monitorować jakość powietrza w naszym domu. Wszystko w jednej i bardzo intuicyjnej aplikacji.

Vestfrost VP-A1S70WH - świetny stosunek ceny do jakości

Podsumowując oczyszczacz Vestfrost VP-A1S70WH oferuje świetny stosunek ceny do jakości urządzenia. Po stronie oczyszczania powietrza oferuje nam wszystkie przydatne rozwiązania, łącznie z rzadko spotykaną sterylizacją przy pomocy diody LED UV-C oraz jonizatora, a także bardzo wydajnym filtrem HEPA13. Z funkcji premium mamy też pełną obsługę przy pomocy zdalnej aplikacji na smartfona, a to wszystko w cenie około 2000 PLN. Biorąc pod uwagę wydajność tego urządzenia, jest to naprawdę świetna okazja, tym bardziej, że przystępny cenowo jest również sam filtr, który można obecnie kupić za niespełna 400 PLN. Dzięki temu koszt użytkowania oczyszczacza w długim terminie będzie bardzo atrakcyjny na tle konkurencji.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Vestfrost.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu