Polska

WP zrobiła rewolucję na swojej platformie blogowej Bloog.pl

Grzegorz Ułan
WP zrobiła rewolucję na swojej platformie blogowej Bloog.pl
23

Przyznam, że nigdy nie korzystałem z tej platformy, więc dziś pierwszy raz przysiadłem do niej, ale widziałem kilka gotowych blogów z Bloog.pl i nie zachwycały swoim wyglądem. To co zobaczyłem dziś na Bloog.pl skusiło mnie do założenia i podzielenia się z Wami zupełnie nową wersją tej platformy....

Przyznam, że nigdy nie korzystałem z tej platformy, więc dziś pierwszy raz przysiadłem do niej, ale widziałem kilka gotowych blogów z Bloog.pl i nie zachwycały swoim wyglądem. To co zobaczyłem dziś na Bloog.pl skusiło mnie do założenia i podzielenia się z Wami zupełnie nową wersją tej platformy.

Nie jest do WordPress, nie jest też więc przeładowany wieloma opcjami, zupełnie zbytecznymi dla osób, które po prostu chcą publikować swoje treści na prywatnym blogu. No może nie w minutę, ale dość szybko udało mi się założyć tam konto. Od razu przywitała mnie miła dla oka tablica główna panelu administracyjnego. Jest ładnie i przejrzyście i co najważniejsze funkcjonalnie.

Od razu możemy przejść do publikacji pierwszego wpisu. Tytuł, lead i treść z paskiem formatowania tekstu na swoim miejscu, dodatkowo możemy szybko i prosto dodawać multimedia, do tego tagi oraz kategorie wpisu.

To co mnie jednak zaskoczyło najbardziej to efekt końcowy. Z informacji przesłanej nam przez WP wynika, że są to zupełnie nowe szablony i rzeczywiście nowocześnie to teraz wygląda. Nawet domyślny szablon prezentuje się dość atrakcyjnie.

Strona główna bloga

Szczegóły wpisu

Jest też w czym wybierać jeśli chodzi o dodatkowe pozycje na liście szablonów, dostępnej w ustawieniach wyglądu.

Z dodatkowych opcji, w samym panelu administracyjnym znajdziemy również osobny panel statystyk oraz opcję podpięcia własnych z GA. Widzę też możliwość dodawania nowych autorów.

Powiem szczerze, że wygląda mi to na dobrze wykonaną robotę, zważywszy na to jak to wyglądało w przeszłości. Oczywiście, jak to zwykle bywa jeśli przychodzi mi opisywać takie nowości na polskim rynku, czy to jeśli chodzi o GG, nowe skrzynki pocztowe na naszych portalach czy inne darmowe usługi, jest zawsze jedno wielkie "ale" w postaci reklam.

Osobiście nie rozumiem tej polityki polskich usługodawców. Ok, widzę w końcu jakiś dobrze wykonany produkt, ale jak mam go Wam z czystym sumieniem polecać, jak zaraz po odpaleniu bloga wali mi po oczach, nie dość, że na samej górze megabaner, to po chwili wyskakujący na ekranie popup. Dlaczego darmowe usługi Google są tak lubiane i polecane wszędzie? Bo są dobrze zrobione i pozbawione nachalnych reklam. Te kilka lat, w których polskie serwisy potraciły swoich użytkowników na jego rzecz nie nauczyły naszych lokalnych potentatów jak przekonać i zatrzymać ich u siebie.

Sam fakt otwarcia się na nowych użytkowników (nie jest wymagane konto email w domenie WP) czy stworzenie atrakcyjnego wizualnie produktu tu nie wystarczy. Tak myślę, są oczywiście stali użytkownicy tej platformy, którzy cały czas z niej korzystają i ucieszy ich fakt tej rewolucji w wyglądzie, ale o nowych użytkowników będzie tu ciężko bez tej zmiany w sposobie i warunkach udostępniania swoich darmowych usług. Niestety.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blogiwp