Świat

WordPress zatrzęsie serwisami społecznościowymi?

9

WordPress jest takim CMS, którego różnych zastosowań nie sposób policzyć. Widzieliśmy już stworzone w nim nie tylko blogi, ale również strony internetowe czasopism i magazynów. Swoją plastyczność platforma ta zawdzięcza przede wszystkim dużej ilości dostępnych, łatwo modyfikowalnych skórek oraz wiel...

WordPress jest takim CMS, którego różnych zastosowań nie sposób policzyć. Widzieliśmy już stworzone w nim nie tylko blogi, ale również strony internetowe czasopism i magazynów. Swoją plastyczność platforma ta zawdzięcza przede wszystkim dużej ilości dostępnych, łatwo modyfikowalnych skórek oraz wielu wtyczkom (pluginom) wprowadzającym nowe funkcje. Wiele osób uważa natomiast, że WordPress mógłby stać się nową siecią społecznościową, która z powodzeniem mogłaby konkurować z dużymi serwisami, takimi jak Facebook czy Myspace. Czy aby jednak na pewno?

WordPress pozwala na:

  • Tworzenie blogów, które posiadają wyższy stopień personalizacji niż strony użytkowników w większości popularnych serwisów społecznościowych
  • Pluginy pozwalają integrować blogi z posiadanymi w innych serwisach społecznościowych kontami (tj. Delicious, Flickr, Twitter etc.)
  • Włącza w strukturę OpenID, dzięki czemu tożsamość z WorldPress wędruje po sieci za użytkownikiem

Od pewnego okresu prowadzone są również prace nad stworzeniem modyfikacji WordPress umożliwiającej stworzenie serwisu społecznościowego. BuddyPress v0.2 dodaje wiele funkcji społecznościowych do istniejącego już WordPress MU. Administratorzy mają do wyboru między innymi:

  • Rozszerzone profile użytkowników
  • Funkcja komunikatora - prywatne wiadomości w serwisie
  • Funkcja "Przyjaciele"
  • Funkcja "Grup użytkowników"
  • Albumy

W chwili obecnej BuddyPress jest jednak jeszcze w fazie ciągłych prac. Możliwe, że w przyszłości udostępniona zostanie wersja do samodzielnej instalacji, ale w chwili obecnej dostępne jest tylko archiwum z wersją rozwojową służącą do modyfikacji istniejącej instalacji WordPress MU.

Niewątpliwie, WordPress ma jednak zadatki, aby w przyszłości stać się w przyszłości znaczącą, w dodatku otwartą platformą społecznościową. Serwis WordPress.com już w tej chwili może pochwalić się statystykami, których pozazdrościłoby mu wiele internetowych graczy.

Źródło wiadomości oraz ilustracji: theNEXTweb

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu