Seriale

Dwa seriale "Wojna światów" tej jesieni - to który Wam się bardziej podoba?

Konrad Kozłowski
Dwa seriale "Wojna światów" tej jesieni - to który Wam się bardziej podoba?
14

Takiej sytuacji na rynku seriali dawno nie było. Jednej jesieni zadebiutują dwie produkcje o tym samym tytule, na podstawie tej samej książki, ale od różnych nadawców i nakręcone zupełnie inaczej.

O jednej z produkcji już pisaliśmy na Antyweb w naszym zestawieniu najważniejszych premier seriali w październiku. Niestety, opisywana tam koprodukcja FOX i CANAL+ jeszcze nie doczekała się zwiastunu, więc jak na razie polegać możemy jedynie na opisie fabuły, obsadzie i plakacie. To zaskakujące, że premiera odbędzie się za miesiąc - 31 października - a do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego materiału wideo.

FOX i CANAL+ prezentują - Wojna światów w Europie

Wygląda jednak na to, że produkcja ma spory potencjał i może okazać się jedną z ciekawszych premier tej jesieni. Nieco odmienne podejście, niż do tej pory, pozwoli nam przyjrzeć się nadchodzącej zagładzie z bliska, ale na terenach Europy. Głośny film z 2005 roku skupił się (oczywiście) na mieszkańcach Ameryki, dlatego taka współpraca stacji telewizyjnych i koncentracja na wydarzeniach na Starym Kontynencie bardzo mi się podoba. W serialu zagrają między innymi: Gabriel Byrne, Elizabeth McGovern, Léa Drucker, Natasha Little, Daisy Edgar Jones, Stéphane Caillard, Adel Bencherif i Guillaume Gouix. Za reżyserię odpowiada Gilles Coulier, który stanął za kamerą przy pierwszych czterech odcinkach, natomiast pozostałe nakręcił Richard Clark.

Polecamy: Na co do kina w październiku - najlepsze nadchodzące filmy

Wiemy, że emisja w Polsce nastąpi na FOX wspomnianego dnia o godzinie 21:00. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w ponad 50 krajach w Europie i Afryce, a co ciekawe premiera na CANAL+ odbędzie się tylko we Francji.

Nic nie wskazuje, niestety, na to by szybko pojawił się w którymkolwiek serwisie VOD, nawet z opcją wykupowania dostępu do pojedynczych odcinków. To zdecydowanie zwiększyłoby szansę na popularyzację serialu, dlatego mam nadzieję, że stacja FOX jak najprędzej poprawi ten stan rzeczy także przy innych serialach.

Wojna światów w latach 1900 od BBC

Ten sam problem dotyczyć będzie prawdopodobnie drugiego z seriali, który zapowiada się równie ciekawie. Tytuł? Oczywiście "Wojna światów", lecz tym razem za produkcję odpowiada brytyjskie BBC i zamiast czasów nowożytnych, na ekranie będziemy oglądać zmagania z najeźdźcami w epoce edwardiańskiej (lata 1901 - 1910). Ten serial również bazuje na książce H. G. Wellsa, a w rolach głównych zagrają Rafe Spall i Eleanor Tomlinson, jako George i Amy.

W przypadku serialu BBC dysponujemy już zwiastunem i muszę przyznać, że po jego seansie jestem zaintrygowany. Jak widać gołym okiem, przybysze z kosmosu są dość zaawansowani technologicznie i na ich tle brytyjska armia wygląda dość marnie. Jakim cudem zdołają się uratować przed najeźdźcami. A może wcale ta mini-seria nie zakłada happy endu? Dokładnej daty premiery Wojny światów od BBC jeszcze nie podano, a gdy to się zmieni damy Wam oczywiście znać. Wtedy też powinna wyjaśnić się sprawa emisji serialu w Polsce, który zapewne trafi do ramówki BBC First.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu