Moje przemyślenia

Władze dostrzegają zalety nowych technologii: właściciele aut hybrydowych zyskają w Krakowie wiele przywilejów

Marcin Kamiński
54

Samochody z napędem hybrydowym to oszczędność dla kieszeni kierowcy oraz ulga dla środowiska naturalnego. Niestety, dotychczas były to praktycznie jedyne zalety posiadania jednostki hybrydowej lub elektrycznej w swoim samochodzie w naszym kraju. Na szczęście sytuacja ta zmieni się już niebawem, kied...

Samochody z napędem hybrydowym to oszczędność dla kieszeni kierowcy oraz ulga dla środowiska naturalnego. Niestety, dotychczas były to praktycznie jedyne zalety posiadania jednostki hybrydowej lub elektrycznej w swoim samochodzie w naszym kraju. Na szczęście sytuacja ta zmieni się już niebawem, kiedy to wystartuje kampania edukacyjna „Kraków Mobilny”. W ramach akcji wszyscy właściciele aut hybrydowych i elektrycznych otrzymają wiele dodatkowych korzyści, takich jak darmowe parkowanie w centrum czy możliwość legalnego poruszania się bus pasami. Akcja promująca nowe i ekologiczne technologie rusza już we wrześniu tego roku.

„Kraków Mobilny” to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Krakowa, fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” oraz Toyota Motor Poland, znanego z produkcji samochodów hybrydowych, takich jak Prius, Auris czy Yaris. Wzorowana na zagranicznych pomysłach akcja ma przekonać współczesnych kierowców do jednostek hybrydowych i elektrycznych, które są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne silniki spalinowe.

Począwszy od września 2012 roku, przez pełnych 12 kolejnych miesięcy, posiadacze hybryd i samochodów elektrycznych w Krakowie będę mogli liczyć na wiele przywilejów. Zaczynając od możliwości jazdy bus pasami, co pomoże skutecznie unikać korków, po zniesienie opłat za miejsca parkingowe oraz wstęp do wybranych stref ograniczonego ruchu. Na jakie korzyści kierowcy samochodów hybrydowych będą mogli liczyć okaże się w momencie startu akcji, na kiedy to zapowiadana jest publikacja pełnej listy przywilejów. W planach jest również współpraca ze szkołami, w których propagowane mają być przyjazne dla środowiska dojazdy dzieci na zajęcia.

Bardzo cieszy, że w naszym kraju pojawiają się inicjatywy promujące nowe technologie w motoryzacji i przyjazne dla środowiska poruszanie się po drogach. Zakup nie tak taniego samochodu hybrydowego i elektrycznego nabiera większego sensu, ponieważ poza niskim spalaniem i ochroną środowiska możemy liczyć na realne korzyści, przydatne w codziennym użytkowaniu auta. Czekamy na podobne inicjatywy w innych miastach Polski.

Czy Was akcje takie jak „Kraków Mobilny” przekonałyby do nowej technologii, czyli zakupu samochodu hybrydowego lub elektrycznego w zamian za tradycyjnego benzyniaka lub diesla? Czekamy na Wasze komentarze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

krakówtoyotahybryda